LIST: „Ksiądz powiedział, że noszenie spodni przez kobietę to obrzydliwość. Ma rację!”

Aneta też zauważa kryzys kobiecości. Jej zdaniem jesteśmy coraz bardziej męskie.
LIST: „Ksiądz powiedział, że noszenie spodni przez kobietę to obrzydliwość. Ma rację!”
Fot. Unsplash.com
23.05.2018

Zacznę może od krótkiego wyjaśnienia, zanim ktoś mnie nazwie moherowym beretem czy innym katolickim betonem. Jestem osobą wierzącą, ale mam swój rozum. To nie tak, że jak coś wyczytam w Biblii albo usłyszę od księdza, to od razu wprowadzam w życie. Moja religijność ma bardziej osobisty charakter. Staram się nie oceniać też innych, bo każdy ma prawo żyć, jak chce i wierzyć, w co chce. Albo nie wierzyć. Nikogo do niczego zmuszać nie wolno.

Zobacz również: LIST: „Wpadka to nie moja wina, ale rządu, który przywrócił recepty na pigułkę dzień po”

Ostatnio głośno jest o kazaniu pewnego duchownego, który w czasie homilii poruszył temat wyglądu. A konkretnie - tego, czym powinnyśmy się różnić od mężczyzn. Straszna afera z tego wynikła. W komentarzach same najgorsze słowa pod adresem księdza, który podobno oszalał i zatrzymał się w XIX wieku. Nie rozumiem kompletnie, skąd taka agresja. On tylko zacytował Pismo i jeszcze spokojnie to wszystko wyjaśnił.

Nie trzeba być nawet katolikiem, żeby dostrzec problem i zrozumieć, co on chciał nam wszystkim przekazać. Kryzys kobiecości to nie żaden wymysł, ale fakt.

kobieta w spodniach

fot. iStock

Naprawdę nie widzicie tego, że jesteśmy coraz bardziej męskie? Wręcz obrażamy się, kiedy ktoś oczekuje od nas kobiecego zachowania i wyglądu. Nie chcemy nosić damskich ubrań i wypełniać przypisanych nam ról społecznych, bo wtedy czujemy się słabe. Wolimy założyć spodnie i próbować dorównywać mężczyznom. Do tego stopnia, że czasami jesteśmy bardziej męskie od naszych ojców, braci i partnerów. Zupełnie nie wiem dlaczego, ale nie tędy droga.

Ksiądz zacytował fragment z Księgi Powtórzonego Prawa: Niech mężczyzna nie ubiera się w strój kobiety, a kobieta w strój mężczyzny, bo jest to obrzydliwością w oczach Pana. Rozumiecie? To jest cytat, a we wszystkich mediach relacjonuje się to tak, że to niby ten ksiądz nazywa noszenie spodni obrzydliwością. A on tylko powtórzył słowa, które są znane od tysięcy lat i nagle wielki skandal.

Moim zdaniem zrobił to w dobrej wierze i spokojnie wytłumaczył. Bo od noszenia spodni się zaczyna. To tylko symbol. Zmieniła się nie tylko nasza garderoba, ale też charakter i priorytety.

Zobacz również: LIST: „Wolę kupić psa, niż rodzić dziecko. Bardziej rozczula mnie słodki mops niż zapłakany bobas”

kobieta w spodniach

fot. iStock

Kiedyś podział był jasny i naturalny: mężczyzna utrzymuje rodzinę, a kobieta dba o domowe ognisko. Dzisiaj taki układ postrzegamy jako zniewolenie. Jeśli facet chce mieć dzieci, to niech sam je sobie urodzi. My chcemy robić karierę i zarabiać. Oczywiście w spodniach, bo w sukience czy spódnicy ktoś mógłby nas posądzić o odrobinę kobiecości. A tą uważamy za słabość. Każdy rozsądny człowiek potwierdzi, że tak to wygląda w dzisiejszych czasach. Równouprawnienie wcale nam nie jest potrzebne, bo same wchodzimy w męskie buty i kobiecości nie chcemy pielęgnować.

Ten podział spódnica kontra spodnie nie jest tylko metaforyczny. Gdyby potraktować go dosłownie, to też wszystko się zgadza. O ile jestem w stanie zrozumieć, że wycofane do tej pory dziewczyny i kobiety nagle chcą pokazać swoją siłę i przejmują męskie wzorce tak fizyczne upodabnianie się do płci przeciwnej uważam za jeszcze bardziej szkodliwe. Bo wtedy to już w ogóle nie wiadomo, kto jest kim.

To działa w obie strony. Coraz więcej kobiet wygląda jak facet. Spodnie, marynarki, płaskie podeszwy, bardzo krótkie włosy. A panowie na odwrót - obcisłe bluzeczki i spodnie, buty na obcasach, wymalowane twarze, zapuszczone włosy.

Zobacz również: LIST: „Ważę 90 kg i założyłam bikini na basen. W życiu nie miałam takiego brania!”

kobieta w spodniach

fot. Unsplash

Jak się tak idzie po ulicy, to czasami trzeba się dwa razy zastanowić, zanim oceni się czyjąś płeć. To jest właśnie absurdalne. Ustalenie płci wymaga szczegółowej analizy, bo na pierwszy rzut oka wszystko się pomieszało. Nigdy nie można być pewnym, z kim mamy do czynienia. I właśnie o tym ten ksiądz mówi. Wcale nie chodziło o upokorzenie kobiet, które noszą spodnie. O żadnym zakazie on nie mówi. Zwraca tylko uwagę, jak w XXI wieku wygląda podział płci. Praktycznie go nie ma.

Ja jestem zdania, że powinnyśmy się ubierać kobieco. Nie ma w tym nic upokarzającego. Można być bardzo kobiecą, a przy okazji silną i niezależną. W damskich strojach zwyczajnie wyglądamy lepiej, bo one są stworzone dla naszych figur. Jak założysz spodnie i marynarkę, to nagle giną wszystkie twoje kształty. Niczym nie różnisz się od mężczyzny.

Także nie rozumiem oburzenia. Ksiądz powiedział to, o czym wielu mówi. Ma w tym mnóstwo racji i zamiast go krytykować, to lepiej przemyśleć i wziąć sobie do serca.

Aneta

Polecane wideo

Komentarze (46)

Ocena: 4.2 / 5
Anka (Ocena: 5) 10.12.2018 20:22
Tak, jesteś moherowym beretem. Mam taką ciotkę,jest rycerzem księdza natanka. Zaczeła zapuszczać włosy i zakładać spódnice bo spodnie są dla facetów, a ja uważam to za pojebane n s t w o. !!! Klecha chodzi w kiecce i jemu oczywiście wolno!! Weź się ogarnij dziewczyno
odpowiedz
uaaaaaa (Ocena: 5) 24.05.2018 12:04
Autorka odleciala. Wypelnianie przypisanych rol spolecznych? Czyli rodzenie 16 dzieci jak w sredniowieczu, zakaz zakladania spodni, najlepiej od razu zalozyc wielka suknie z krynolina, do tego odpowiednie zachowanie :D Kobieta to nie sluzaca, a jak ktoras ma ochote sluchac faceta w kiecce to wspolczuje.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 24.05.2018 08:04
Co komu do tego kto coś ubiera albo jak się maluje? To nie powinno nikogo obchodzić tak długo, jak osoba nosząca te ubrania czuje się 2 nich dobrze, no litosci
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.05.2018 00:27
I powiedział to facet w sukni... haha proszę was. Od zarania dziejów, kobiety nosiły spodnie, nawet w średniowieczu kiedy to jeździły konno, a on w XXI wieku dziwi się, że kobiety noszą spodnie. Litości..
odpowiedz
. (Ocena: 1) 23.05.2018 21:45
Co za brednie! Doprawdy nie wiem gdzie ta Aneta (czy jak jej tam chodzi), że nie rozróżnia kobiety od mężczyzny. Przepraszam bardzo a co jest z sutannami? Dla mnie to okropny widok, aż oczy bolą. Poza tym, czemu wszystkie obrazy na których są postacie Jezusa z apostołami mają długie, kręcone, ładne, zadbane włosy? Coś poszło chyba nie tak. Bóg z synka nie jest zadowolony chyba, co?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie