LIST: „Mam problem ze znalezieniem świadkowej. Żadna koleżanka nie jest już dziewicą”

Izabella twierdzi, że ta rola powinna przypaść osobie cnotliwej.
LIST: „Mam problem ze znalezieniem świadkowej. Żadna koleżanka nie jest już dziewicą”
Fot. Unsplash
11.04.2018

Kiedy tylko się zaręczyliśmy, zaczęłam powoli myśleć o ślubie. Nie chcę być jedną z tych, która ma pierścionek na palcu, a czeka z sakramentem w nieskończoność. Znam takie historie i nigdy się to dobrze nie kończy. Trzeba kuć żelazo póki gorące. Zwłaszcza, że ja naprawdę chcę być już jego żoną. Mam dosyć czekania. Oboje jesteśmy osobami wierzącymi, więc chcemy po sakramencie rozpocząć normalne życie we dwoje. Teraz to nie do końca możliwe.

Zobacz również: Ślubu nie będzie? Kupiła piękną suknię w Internecie, a dostała TO...

Termin został już wyznaczony i chociaż pozostało jeszcze trochę czasu - jedna sprawa zaczyna mnie niepokoić. Chodzi o wybór świadkowej. Uważam, że jej rola jest bardzo ważna i powinna być to osoba godna zaufania, ciesząca się dobrą opinią i porządna. Rozglądam się wokół siebie i nikogo takiego nie widzę. Siostry nie mam, z kuzynkami jakiegoś bliskiego kontaktu też nie, więc pozostają koleżanki.

O której jednak bym nie pomyślała, to pojawia się jakaś rysa na ich wizerunku. Nie chcę ich surowo oceniać, ale od osoby stojącej przed ołtarzem, która ma świadczyć o naszej miłości oczekuję czegoś więcej.

wybór świadkowej

fot. Unsplash

Czytam ostatnio sporo na ten temat w Internecie i wiem, że nie jestem sama. Innym pannom młodym też nie jest wszystko jedno. Po pierwsze - wolałabym, żeby to była jednak panna. W moich stronach zawsze był taki zwyczaj. Wtedy ona zawsze ma szansę złapać bukiet w czasie wesela i to znak, że na nią też przyjdzie pora. Raczej nie powinna mieć dzieci, ani żyć z chłopakiem w niesakramentalnym związku. To oznaczałoby, że trochę w życiu nagrzeszyła.

Nie szukam świętej kobiety, ale kogoś ułożonego, szanującego się i cnotliwego. Idealna byłaby dziewica. Oczywiście nie mam zamiaru nikogo wysyłać do ginekologa na badania wstępne, ale w dzisiejszych czasach to przecież nie jest tajemnicą. Jedna koleżanka jest samotną mamą, więc na pewno nie było to niepokalane poczęcie. Inna mieszka z chłopakiem od 2 lat, więc raczej nie jest to biały związek.

Może to nie jest takie oczywiste, ale rzadko się zdarza. Ja z narzeczonym wytrwałam do teraz, ale przynajmniej mieszkaliśmy osobno.

Zobacz również: Tak nowożeńcy proszą gości o pieniądze. „Chcesz się nażreć oraz napić, musisz najpierw nam zapłacić”

wybór świadkowej

fot. Unsplash

Krótko mówiąc, chcę, żeby moją świadkową była osoba, której trudno coś zarzucić. Nie sieje zgorszenia, jest wierząca i serio podchodzi do zasad. No i z tym mam ogromny problem. O kim nie pomyślę, to od razu widzę coś przeciwko. I co ja teraz mam z tym fantem zrobić? Ja ich nie muszę o nic wypytywać. Znam je dobrze, obserwuję, same wiele razy się zwierzały. Na pewno daleko im do świętości, a stojąc przed ołtarzem wypadałoby kierować się w życiu moralnością.

W przeciwieństwie do niektórych, nie uważam, że świadkowa to tylko symboliczna rola. To ona zaświadcza o zawarciu związku małżeńskiego. Jest z nami od samego początku. Na weselu też nie jest bezużyteczna - organizuje, kieruje, pomaga. Chyba nic w tym dziwnego, że chciałabym na tym „stanowisku” kogoś porządnego, godnego zaufania i traktującego sakrament poważnie.

Kiedy wdałam się w dyskusję na forum, wtedy ktoś napisał mi, że jedna dziewica przed ołtarzem wystarczy. Skoro ja się umartwiam i nie korzystam z życia, to nie oznacza, że świadkowa też musi być taka drętwa…

Zobacz również: O co powinnaś zadbać, jeśli jesteś świadkową?

wybór świadkowej

fot. Unsplash

Nie zdziwiło mnie to, ani nie zabolało, ale przykro takie rzeczy czytać. Ludzie kpią z przekonań innych, a to nigdy nie jest fair. Mam nadzieję, że Wy będziecie trochę inne. Naprawdę potrzebuję pomocy i porady. Czy szukać dalej? A może jednak sobie odpuścić i wbrew własnym poglądom wybrać np. samotną matkę albo dziewczynę od lat mieszkającą z chłopakiem? Pomimo trudności sama wolałabym kogoś bardziej niewinnego. Tak to sobie zawsze wyobrażałam i byłoby przykro się wycofać.

Mojemu narzeczonemu udało się znaleźć idealnego kandydata na świadka. To jego najlepszy przyjaciel, który podziela nasze wartości. W najbliższym czasie sam ma zamiar się oświadczyć i wiemy, że żyje ze swoją dziewczyną po bożemu. Chętnie bym ją zaangażowała, ale raczej nie bierze się do tego par.

Kto by pomyślał, że w Polsce będzie taki problem ze znalezieniem szanującej się młodej kobiety. Teraz wszyscy tacy liberalni, że strach.

Izabella

Polecane wideo

Komentarze (83)

Ocena: 4.58 / 5
Eneduerabe kupił facet żabę (Ocena: 2) 08.12.2019 11:01
Po przeczytaniu tego artykułu mam wrażenie, że to jest prowokacja a nie od konkretnej panny narzeczonej. Zdumiałam się, że ani razu nie powołała się (niby to ona) na pragnienie sakramentu, w którym Pan Jezus niesie i umacnia związek małżeński ? Ani pragnienie by świadkująca przyjmowała sakrament Eucharystii razem z nimi i modliła się za nich do końca życia ?- Stąd moja oczywista jasność, że to tylko prowokacja tematu. Czy świadek osobiście jest w stanie łaski uświęcającej ? - To się liczy. Ale samotna matka wierząca może przyjmować sakramenty - jeśli jej grzech został odpuszczony ( o ile to był jej grzech a nie ofiara, grzech gdy gwałciciela nie zabiła, zabić się nie dała, a gdy go zabiła to też grzech - a co Pan Jezus na to?- lubił dzieci "nic się bez woli bożej nie dzieje">próba Boga?<). Podobnie nawrócona lub może skrzywdzona niedziewica. Poza tym, dziewictwo to jest głównie stan serca i umysłu. - Zdaje mi się, że dziewczyny powinny znać doskonale karate i nie pić piwa ani innych trunków. Zwyczajnie nie kumplować się zbyt blisko, nie ocierać, nie narzucać i nie wieszać. Nie łazić samotnie po nocach "jaka ja piekna za mną się oglądają i cmokają", ani po ciemku. Mam też takie pytanie : Czy narzeczony jest dziewicą również ? - Kiedy kobieta zostaje świętą to czasem podają "dziewica". Ale nie spotkałam żeby przy którym świętym albo biskupie był ten przypis. Czy to znaczy, że mężczyźni zaglądają jej tam po śmierci a swemu nie ? Faktem jest, że "czyści" oboje mają lepsze, zdrowsze, bardziej udane dzieci. Jednak zakażenia "tą drogą" niosą obie strony - nie tylko łono damskie. I akurat Pan Jezus miał miłosierdzie dla grzechu przez miłość powodowanego, ale ... brak wiary/ odrzucenie męki za nasze grzechy i winy Pana Jezusa (sakramentu pokuty i spowiedzi), nie zachowanie 1.Przykazania Dekalogu i łaski (darów Bożych) - to jest solą w oku Boga, a każdy ma wolny wybór. Do nawrócenia także. Mówimy o osobach przeznaczonych Bogu przez chrzest święty, które odrzuciły Go. A są dwie tylko możliwości, dwa byty duchowe skrajnie różne: Bóg albo demon. Wybór należy do Ciebie. Bliźnich należy kochać. Kierować się cnotami Bożymi: wiarą, nadzieją, miłością do Boga i drugiego człowieka (w tej kolejności), a nie ludzkimi małomiasteczkowymi poglądami czy własną wrażliwością na plotki. Pana urodziła dziecko ?- To jest uczciwa osoba ! Weź ją na świadka. Doceń że nie zabiła, choćby zhańbiona w oczach innych. Czy dziewicza (a kto to sprawdzi ?) świadek ma uwiarygodnić Pannę Młodą ?
odpowiedz
leON (Ocena: 5) 07.12.2019 20:25
Ha,ha,ha… Oj,CHYBA..TAAAAAK....
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.12.2019 19:22
Radził bym wybrać się do przedszkola w poszukiwaniu dziewicy-warunek, nie może to być grupa starszaków bo tam o dziewice będzie trudno.
odpowiedz
radek (Ocena: 4) 07.12.2019 16:16
Obawiam się, że w czasie przysięgi zamiast : " i Cię nie opuszczę...." , powiesz " I cię nie dopuszczę aż do śmierci".
odpowiedz
LeON (Ocena: 5) 28.09.2019 20:54
Witam w....SREDNIOWIECZU !!!..TOTALNA ciemnota i ZASCIANEK !!!...Wspolczuje...WAM.Baaaaa...ardzo…. To jest...CHORE na MAKSA !!!!…. Branie slubu z...DZIEWICA,TO...>KUPOWANIE KOTA w WORKU<.SEKS,TO 49 procent SZCZESCIA i TRWALOSCI,jak TEZ i WIERNOSCI w ZWIAZKU !!!...Uczucie,UCZUCIEM,ale... A myślisz,ze skad bierze sie spora ilość rozwodow … No coz….zycze B.DUZO SZCZESCIA... A TO,czy ONA -SWIADEK,jest DZIEWICA,to NAPRAWDE jest BE ZNACZENIA.P.s.Czy Twojego chłopaka CZASEM nie boli...REKA ?...Ha,ha,ha… To jest..GRZECH>CINSZKI>….
odpowiedz

Polecane dla Ciebie