LIST: „Poród przez cesarkę to żadne narodziny. Raczej WYDOBYCINY!”

Matki, które idą na łatwiznę, powinny się nad tym zastanowić.
LIST: „Poród przez cesarkę to żadne narodziny. Raczej WYDOBYCINY!”
Fot. iStock
31.01.2018

Nigdy nie lubiłam oceniać ludzi, wrzucać wszystkich do jednego worka i czepiać się bez powodu. Wychodziłam z założenia, że niech każdy żyje po swojemu. Byle nie robił krzywdy innym. Tak też podchodziłam do tematów typu in vitro, aborcja, szczepionki, cesarskie cięcie. Zwłaszcza, że bezpośrednio mnie nie dotyczyły. Jednak w tej ostatniej kwestii powoli zmieniam zdanie, a wszystko za sprawą mojej koleżanki.

Jest w ciąży i fajnie. Chce tego dziecka - jeszcze lepiej. Młoda mężatka, więc dobra kolejność. Kibicowałam jej od początku. Teraz sama nie wiem, co mam o niej myśleć, bo im bliżej rozwiązania, tym bardziej mnie irytuje. Zwłaszcza ta jej teoria, że w XXI wieku poród nie musi boleć. Po to wymyślono cesarkę, żeby z niej korzystać. Zawsze znajdzie się powód. Choćby psychologiczny.

No i ona, chociaż żadnych wskazań medycznych nie ma, chce w ten sposób wydać na świat swoje dziecko. Bo porodem według mnie trudno to nazwać.

Zobacz również: Po przeczytaniu tej relacji zapomnisz o cesarce na życzenie (Wreszcie ktoś to głośno powiedział!)

cesarka na życzenie

fot. Unsplash

Ostatnio wyczytałam gdzieś określenie „wydobyciny”, czyli inaczej urodziny dziecka wydobytego sztucznie z ciała matki. Najpierw sobie pomyślałam, że to trochę chamskie i wkładanie kija w mrowisko, ale chyba jednak coś w tym jest. Ja też zaczynam mieć wątpliwości, czy kobieta po cesarce może później wygadywać, że ona URODZIŁA dziecko. Poród to cała akcja, ból, skurcze, parcie i tak dalej, a nie jedno cięcie i po sprawie.

Chyba jest trochę prawdy w tym, że taki matki idą na łatwiznę. Zaznaczę może, że nie oceniam kobiet, które nie mają innego wyjścia. Czasami operacyjne wydobycie płodu jest konieczne z uwagi na życie i zdrowie mamy albo maleństwa. Mówię o paniusiach, którym nic się nie dzieje, a one już od dnia zapłodnienia wiedzą, że lekarz załatwi sprawę za nie. To moim zdaniem nie jest dobre.

Naturalny poród jest trudny, ale piękny i bardzo korzystny dla zdrowia. Kładzenie się na stół operacyjny bez powodu to jakiś chory absurd naszych czasów.

Zobacz również: Takiej cesarki jeszcze nie było: Mama sama wyciągnęła dziecko z brzucha! (Mocne zdjęcia)

cesarka na życzenie

fot. Unsplash

Ta moja koleżanka zaprzecza, by chciała cesarki bez powodu. Ten jest taki, że ona się boi. Jakoś mnie to nie przekonuje. Strach towarzyszy każdej ciężarnej, ale to nie powód, żeby 100 procent ciąż rozwiązywać w taki sposób. Idziemy na coraz większą łatwiznę. Przyzwyczajamy się do tego, że wszystko jest proste, łatwe i przyjemne. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Zabieg operacyjny to zawsze ryzyko. Dla mamy i dziecka. Poród naturalny wpływa pozytywnie na zdrowie kobiety i potomstwa. Po cesarce zdecydowanie dłużej się do siebie dochodzi. Można tak wymieniać, ale one w ogóle nie słuchają. Ktoś im nagadał, że porodówka to horror, więc lepiej dać się uśpić i obudzić po wszystkim. Z maluszkiem w ramionach.

Może to chamskie, ale naprawdę trudno to nazwać porodem. To faktycznie wydobyciny.

Zobacz również: Kobieta popełniła samobójstwo, gdy odmówiono jej cesarskiego cięcia [VIDEO]

cesarka na życzenie

fot. Unsplash

Nie wyobrażam sobie, że jak kiedyś mnie przyjdzie rodzić, to zapłacę lekarzowi za rozcięcie brzucha. Po pierwsze - tego bałabym się bardziej, niż naturalnego rozwiązania. Po drugie - chyba później nie potrafiłabym spojrzeć dziecku w oczy, jak kiedyś zapyta o ten dzień. Mamusia poszła na łatwiznę, bo nie chciała się przemęczać… Mówią, że kobiety są silne, ale chyba jednak coraz mniej. Strasznie się ze sobą cackamy.

Powtarzam - kiedy jest to konieczne, to ok. Nie ma się o co czepiać, ale wspierać. Jeśli jednak cesarka jest zachcianką, to moim zdaniem należy to piętnować. Póki nie jest za późno, bo naśladowczyń już jest całe mnóstwo.

Gdybym ja się dowiedziała, że moja mama wybrała dla wygody cesarskie cięcie, to chyba inaczej bym na nią spojrzała. Tak jak ja muszę dzisiaj patrzeć na tę koleżankę i gryźć się w język, żeby jej nie obrazić. A należy jej się.

Aleksandra

Komentarze (65)

Ocena: 4.42 / 5
mama (Ocena: 5) 13.02.2018 15:56
niech się kazda zajmie sobą, swoim porodem i swoim dzieckiem, co cie obchodzi jak druga urodzi?jak chcesz rodzić sama-twój wybór.ale jak kobitka, która nie rodziła wypowiada się o porodach- tylko śmiać się można.
odpowiedz
zażenowana (Ocena: 2) 08.02.2018 17:25
Weźcie sie może drogie mamusie do jakieś roboty bo widocznie wam sie nudzi!!! Co to za różnica jak dziecko sie narodziło, niech każdy patrzy swojego tyłka a nie kogoś. ten co dużo szczeka najmniej ma do powiedzenia :) Przez sposób jaki urodzone zostało dziecko ma oznaczac ze jest ono gorsze? Mam znienawidzić moją matkę ponieważ dokonała cesarskiego cięcia? No ludzie dziekujmy naszym matkom za to ze jestemy na swiecie bo nie wszystkie dzieci miały tyle szczescia... Zamiast cieszyc sie ze dziecko zdrowe itp to najlepiej rozpetac jakas burze..... Brak słów drogie mamusie.... WSTYDZCIE SIE!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.02.2018 06:19
Mam za sobą dwa porody pierwszy naturalny drugi cesarka (zagrożenie życia w 8 miesiącu ciąży) chciałam rodzic naturalnie i nie wyszło. Muszę przyznać ze zgadzam się z autorka. Poród naturalny jest lepszy szybciej się dochodzi do siebie. Ból jest przy porodzie później trochę boli ale spokojnie się można dzidzia zająć po cesarce już tak lekko nie jest dźwigać nie można bo szwy pękną a ból blizny utrzymuje się nawet do pół roku po.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.02.2018 23:43
To w takim razie powinno się liczyć wiek od momentu poczęcia.Proste? Proste. 17latek+ 8 miesięcy w brzuchu równa się prawie 18 lat. Dziwne skojarzenia z doliczaniem sobie do emerytury za lata studiów.
odpowiedz
Xoxo (Ocena: 1) 01.02.2018 18:19
Nie ważne jak się rodzi- ważne by urodzić. A skoro po 9 miesiącach noszenia maleństwa w brzuchu ma się ten wybór, to czemu z niego nie skorzystać? Poza tym, kobiety, na Boga.....każdy niech pilnują swojej ciąży...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo