LIST: „Ksiądz odmówił ochrzczenia córki, bo... nie podoba mu się jej imię. ŻĄDA zmiany!”

Katarzyna twierdzi, że została upokorzona w kancelarii parafialnej.
LIST: „Ksiądz odmówił ochrzczenia córki, bo... nie podoba mu się jej imię. ŻĄDA zmiany!”
Fot. Unspash.com
05.11.2017

Jestem szczęśliwą mamą. Nie obyło się to wszystko bez komplikacji, ale 3 miesiące temu moje życie zmieniło się na lepsze. Córka urodziła się zdrowa i nie mogę się nią nacieszyć. Każdy dzień z nią jest inny i równie wspaniały. Wszystko się jakoś poukładało, chociaż miałam pełno obaw. Prawie wszystko, bo problemy pojawiły się z najmniej oczekiwanej strony.

Chcemy z mężem ją ochrzcić, bo taką czujemy potrzebę. Podobnie jak większość rodziców w Polsce. Myślałam, że załatwienie tego będzie tylko formalnością. Bardzo się pomyliłam. W kancelarii parafialnej przeżyłam niedawno najgorsze chwile w życiu. Nie poczułam się jak dziecko boże, ale ktoś najgorszej kategorii. Tak mnie potraktował ksiądz.

Znam go od lat, bo nie jest to wielkie miasto. Ten sam duchowny udzielał mi przed laty bierzmowania. Raz był w domu z kolędą. Teraz potraktował mnie po prostu podle.

Zobacz również: Właścicielki tych imion mają największe szanse na zostanie matką w 2018 roku (Jesteś na liście?)

odmowa chrztu

fot. Unsplash

 Jeśli czegoś się obawiałam, to wypominania, że nie mam ślubu kościelnego. Ten dopiero planujemy, bo wcześniej nie było na to dobrego momentu. Cywilny wzięliśmy na wariackich papierach, nawet wesela nie organizowaliśmy. Postanowiliśmy go przyspieszyć, żeby dziecko urodziło się już w małżeństwie. Ksiądz o tym wie i nawet nie wspomniał na ten temat. Wydaje się pod tym względem wyrozumiały.

Niestety, w innych kwestiach już nie jest taki miłosierny. On nie chce udzielić córce sakramentu tylko i wyłącznie ze względu na jej imię. W ten sposób chce na nas wymusić, byśmy je zmienili. Do 6 miesięcy można to zrobić bez podawania przyczyny. Po prostu informuje się urząd stanu cywilnego o zmianie. Podobno opiera się dla dobra dziecka.

Według niego polskie dzieci powinny nosić polskie imiona, a nie jakieś „zachodnie dziwactwa”. Przecież jest tyle pięknych, więc po co kombinować… Tylko co go to obchodzi?

Zobacz również: Aktualny RANKING: Imiona, które nadawano dzieciom najczęściej w pierwszej połowie 2017 roku to...

 

odmowa chrztu

fot. iStock

Może nie mam racji, ale ksiądz to też w jakimś sensie urzędnik. Ma się kierować zasadami i służyć społeczeństwu. Ja nic złego w życiu nie zrobiłam, więc jak przychodzę z prośbą o chrzest, to powinien to uszanować. Bez gadania wyznaczyć termin i cieszyć się, że w ogóle o to poprosiłam. Coraz mniej rodziców chrzci dzieci.

Było zupełnie inaczej. Zamiast załatwić formalność, to musiałam z nim dyskutować. Prawie się popłakałam w tej kancelarii, jak dosłownie wyśmiewał moją córkę. Prawie parsknął śmiechem, jak podałam mu jej dane. Nie spodobało mu się imię Carmen. Dla mnie jest najpiękniejsze na świecie. Dla niego nie musi. Ale to nie powód, żeby urządzać taki cyrk.

Od razu wyskoczył, że przecież jestem Polką, mieszkam w Polsce, mam męża Polaka, a kombinuję jak koń pod górę. On do tego ręki nie przyłoży. Mam wrócić, jak zmądrzeję.

Zobacz również: TOP 8 najpiękniejszych, rzadkich imion dla dziewczynki

odmowa chrztu

fot. Unsplash

Poczułam się strasznie. Nie dlatego, że on ma rację i doszłam do wniosku, że faktycznie popełniłam błąd. Zabolała mnie jego buta. Zachował się jak najmądrzejszy człowiek na świecie, a ze mnie zrobił wieśniarę, która chce się dowartościować zagranicznym imieniem dla dziecka. Przecież nie o to mnie i mężowi chodziło. Spodobało nam się i tyle. Księdzu powinno być wszystko jedno, czy chrzci Carmen, czy Agnieszkę.

Liczy się osoba, a nie kilka literek w danych osobowych, prawda? Nie ma żadnych formalnych przeciwskazań, żeby udzielić sakramentu, więc nie rozumiem, co on wyprawia. Tak jakby sprawiało mu satysfakcję pastwienie się nad nami. Zastanawiam się, czy nie zgłosić tego gdzieś wyżej. Może kuria się nim zainteresuje. Ale z drugiej strony - jak na niego doniesiemy, to już w ogóle będziemy spaleni w parafii.

I co teraz? Ja zamierzam grać na przeczekanie i on wreszcie odpuści. Mama twierdzi, że trzeba zmienić to imię. Mąż w ogóle się zastanawia, czy warto chrzcić

Katarzyna

Komentarze (81)

Ocena: 4.59 / 5
Kama (Ocena: 5) 18.06.2018 12:08
Daj sobie spokój z chrztem, a jak Ci zależy idź do innego kościoła i innego księdza. Nie ksiadz jest od tego żeby wybierać dzieciom imiona. Nie daj się zwariować. A swoją drogą szkoda, że mu nie nagadałaś - pasożyt jeden Pozdrawiam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 18.06.2018 07:33
Carmen -piękne hiszpańskie imię,bardzo popularne w Hiszpanii, oznaczające 'pieśń'-radzę napisać list do papieża Franciszka -ciekawe co o tym myśli.
odpowiedz
Polar (Ocena: 1) 17.06.2018 18:43
Ta pani to chyba nie rozumie o co chodzi we chrzcie... Nikt jej nie będzie robił łaski jak nie chrzci to nie. Poza tym bardzo mądry ksiądz, wie chyba lepiej co dla dziecka dobre niż jego własna matka. Apeluję, nie nazywajcie dzieci w taki prostacki sposób, bo taka jest chwilowa moda i zachcianka. Zrozumcie, robiąc takie coś robicie pośmiewisko z siebie i ze swojego dziecka, robicie mu krzywdę... Ostatnio czytałem artykuł właśnie w aplikacji MSN Wiadomości wywiad z jedną z dorosłych już Dżesik, w którym opowiadała o swoim dotychczasowym życiu... Koszmar, przez jej imię juz nawet w przedszkolu była odrzucana, potem było coraz to gorzej, zaczęła mieć urazę do rodziców, właśnie przez to imię... Trzeba zniszczyć tą głupią modę na krzywdzenie dzieci przez własne zachcianki bo to jest już za bardzo rozpowszechnione...
odpowiedz
Kejter (Ocena: 5) 17.06.2018 13:38
Porządny ksiądz. Więcej takich. A imię dobre dla prostytutki.
odpowiedz
robert (Ocena: 5) 16.06.2018 23:48
daj kecy piec razy tyle co chce za chrzst i posorawie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo