LIST: Znajomi zaproponowali zagraniczne wakacje. Wstyd się przyznać, że nas nie stać. Opłaca się brać kredyt?

Natalia nie ma kasy na wyjazd do Chorwacji. Czy powinna wziąć pożyczkę?
LIST: Znajomi zaproponowali zagraniczne wakacje. Wstyd się przyznać, że nas nie stać. Opłaca się brać kredyt?
12.07.2012

Kochane,

Piszę, bo jestem w totalnej rozterce. Ja i mój narzeczony nie wiemy, co robić, a decyzję trzeba podjąć jak najszybciej! Chodzi o wakacje, a właściwie o kasę na te wakacje.

My w sumie nigdy nie planujemy z Pawłem jakiś specjalnych urlopów. A to pojedziemy na działkę, a to odwiedzimy moich czy jego dziadków, skoczymy nad jakiś zalew, ewentualnie nad morze na parę dni. I jakoś się rozchodzą te dwa tygodnie urlopu. Oczywiście, że człowiek chciałby gdzieś dalej pojechać, ale to są wszystko koszty. A wiecie, my dopiero się urządzamy, wynajmujemy mieszkanie, za rok ślub. Mamy wydatki i bez wielkich wakacji.

Ale w tym roku pojawiła się pewna opcja. Otóż dwie pary naszych znajomych, takich najbliższych, z którymi od zawsze się trzymamy, ruszają do Chorwacji.

Travel

Drugi i trzeci tydzień sierpnia, mają już nagrane jakieś apartamenty. Ale ze wszystkim to trzeba liczyć jakieś trzy tysiące na osobę. Tak się mówi, że w grupie taniej, ale nawet – trzeba jechać na dwa samochody, a paliwo takie drogie. Do tego kwatery, jedzenie na miejscu, wiadomo jakieś atrakcje. I 6000 pyknie jak nic.

Te dwie pary już są dogadane, jeszcze my musimy się zadeklarować. W sumie pomysł padł spontanicznie, na jakimś grillu, i wtedy się zgodziliśmy. Myśleliśmy, że skończy się jak zawsze, na gadaniu. Ale niestety nie. Oni już wszystko ogarnęli, w zasadzie to już są umówieni. Jadą z nami czy bez nas.

My, tak po prawdzie, nie mamy tej kasy. Wiecie, planujemy wesele, a gdy są jakieś wydatki, to jeszcze się na złość samochód psuje. Zawsze coś. Raczej nie mamy wielkich oszczędności, tyle co by starczyło na jakiś skromny wypad do naszego ulubionego Mielna. Ale też głupio nam odmówić.

Travel

Wyszło by wtedy, że z całej paczki najgorzej przędziemy. I nie ukrywam, byłoby mi przykro, gdyby dziewczyny wróciły z egzotyczną opalenizną, fajnymi zdjęciami, a ja co bym im wtedy pokazała? Pocztówki znad Bałtyku?

Wahamy się z Pawłem, bo moglibyśmy dostać kredyt na te wakacje. Jednak, czy to jest sens? Dla dwóch tygodni później się zarzynać w ciągu roku, żeby spłacić ratę? Dalibyśmy radę, ale wtedy byłby koniec z jakimś kinem czy pubami w weekendy.

Dziewczyny, proszę Was o radę. To jest trochę tak, że wstydzimy przyznać się przyjaciołom, że nas nie stać. Z drugiej strony, oni też nie są jacyś bogaci, ale jednym dokładają się do życia rodzice, a drudzy mają sklep, który nienajgorzej prosperuje. Wakacje w Chorwacji to dla nich na pewno mniejszy wydatek niż dla nas.

Co robić? Wziąć pożyczkę na ten urlop czy nie? A jeśli nie, to co im powiedzieć? Że nas nie stać? Przecież to krępujące. Będę wdzięczna za wsparcie.

Pozdrawiam, Natalia

Na Wasze listy czekamy pod adresem redakcja(at)papilot.pl.

Polecane wideo

Komentarze (155)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.03.2013 23:29
Co to są za kretyńskie problemy? Mówi sie normalnie "sorry, nie mamy kasy".
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.07.2012 16:01
a co za problem powiedzieć że nie macie teraz kasy bo całą oszczędzacie na ślub ? to nie jest chyba nic dziwnego ? ślub to jest wydatek jak kilka takich wycieczek, ciekawe czy oni mieli by tyle żeby pojechać na wycieczkę za ok 30-40 tys bo tyle około kosztuje ślub
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.07.2012 21:54
co to za przyjaciele, którym nie możesz powiedzieć wprost, że nie stać Cię na wycieczkę do Chorwacji?! daj sobie spokój. wrócicie za 2 tygodnie, opaleni z fajnymi zdjęciami, ale oni będą dalej w miare normalnie żyć, wychodząc do kina czy restaucaji a Wam zostanie kredyt. moim zdaniem nie warto pozdrawiam ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2012 08:32
... za taką kasę, to ja bym miała 3 miesiące wakacji, i podróż życia. choć rozumiem, że nie wszystkie pary chcą jeździć autostopem :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2012 18:53
wytlumaczcie sie weselem. a tak w ogole to polecam wakacje w Chorwacji na polu namiotowym, bo sa naprawde dobre warunki. lazienki jak w hotelu i gniazdka co krok. tylko cykady denerwuja:D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie