LIST: Wstyd mi za córkę! Cały rok się obijała, teraz matura niezdana. I nie chce poprawiać!

Magdalena (45 l.) jest mamą Julii, która nie zdała matury z matematyki.
LIST: Wstyd mi za córkę! Cały rok się obijała, teraz matura niezdana. I nie chce poprawiać!
03.07.2012

Drogie Czytelniczki,

Jestem tu pewnie w mniejszości użytkowniczek po 40., ale co tam, dobrze mi z tym! Czytałam przed weekendem newsa, że matura dobrze poszła. Że niby lepiej niż kiedykolwiek. Trudno mi się z tym pogodzić tym bardziej, że moja córa nie zdała.

Wychowuję ją sama od zawsze. Kiedyś było dobrze, problemy pojawiły się dopiero ostatnio. Julia w liceum zupełnie straciła zapał do nauki, zaczęła powtarzać, że nie chce iść na studia. Nie rozumiała, że w dzisiejszych czasach bez studiów trudno o dobrą pracę, o awans.

Mamy w rodzinie, na wyciągnięcie ręki przykłady, jak się życie układa, kiedy ludzie nie dbają o wykształcenie. Firmy można zakładać i kokosy zarabiać, ale dobra passa kiedyś się kończy, a wtedy trzeba cv pisać i się prosić o zatrudnienie.

Załamana

Ale ja sama o wykształcenie w porę nie zadbałam, dopiero parę lat temu licencjat obroniłam, ale to już za późno było na dobrą pracę. W tych czasach to trzeba uczyć się i pracować jednocześnie, o dobre stanowisko zawalczyć przed 30. Potem to już nikt nawet cv nie czyta, bo 31 to stara.

Ja wiele miesięcy miałam takich, że pracy nie było i Julia widziała jak nieraz ciężko było, ale niczego jej to nie nauczyło. Zamiast połykać wiedzę, chłonąć jak gąbka, ona wolała szlajać się z koleżankami po mieście, umawiać z chłopakami, a podręczniki to ledwie wzrokiem omiatała.

Od stycznia już czułam co się święci. Zamiast przysiąść raz a dobrze i zakuć do matury, ona przeżywała studniówkę. W całej trzeciej klasie, więcej czasu spędziła na chodzeniu po centrum handlowym i czytaniu gazetek niż na nauce. W marcu już nie było wyjścia. Trzeba było wziąć się za siebie, ale… wtedy było już za późno. Żeby nadrobić zaległości od gimnazjum to chyba by trzeba było uczyć się dzień w dzień, całą dobę!

 

Załamana

Wiedziałam, że dobrze tego nie napisze, ale żeby aż tak? Żeby to matury nie zdać, jak się ma wszystkie warunki do nauki zapewnione? Polski na styk, angielski na styk, matematyka – niezdana!

Teraz przez to nie może ubiegać się o miejsce na studiach i nawet nie chce podchodzić do poprawki sierpniowej. Twierdzi, że chce mieć wakacje, że zda za rok. Ale ja tam jej w takie bajki nie wierze. Sama miałam iść na studia rok później i tak nie poszłam przez prawie 20 lat!

Nie wiem, czy tak się honorem unosi, czy o co chodzi, ale poszła w zaparte, że jej wyższe wykształcenia albo nawet średnie do szczęście potrzebne nie jest. Co tu zrobić, żeby ją przekonać do walki o wyższe wykształcenie? Bardzo proszę szczególnie te młodsze osoby o poradę. Przecież chyba zgodzicie się ze mną, że bez pracy nie ma kołaczy!

Pozdrawiam,

Magdalena, 45 l.

Komentarze (262)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2012 14:01
Tutaj wpisz treść komentarza do LIST: Wstyd mi za córkę! Cały rok się obijała, teraz matura niezdana. I nie chce poprawiać!...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2012 23:20
Ta pani co tu pisala to chyba nie wie nic o zyciu... Teraz studia i szkola nic nie daja bez znajomosci, teraz wszedzie pytaja o doswiadczenie i rzadko sie spotyka zeby proszono i wyzsze wyksztalcenie jak teraz prawie kazdy idzie na studia, brakuje teraz dobych zawodow, nie jedna osoba po zawodowce otwiera cos i lepiej zarabia niz pani w biurze !!!!!!!!!!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2012 22:59
Moja chrzestna skonczyla archeologie na najwyzszych stopniach,bylo jej malo poszla na entologie,skonczyla rowniez na najwyzszych stopniach.Kredyt sudencki musi placic do konca zycia,a pracy w tych zawodach nigdzie w Pl nie dostala.Trudno,to co ma w glowie to jej,ale ja mieszkam i pracuje w Niemczech i nawet przy myciu kibli zarabiam wiecej niz ona w Pl.Pol zycia za granica siedziala,bo poco komu w Pl archeolog...:)))
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2012 10:38
Witam może mogę na to coś poradzić: NIE ZDAŁEŚ MATURY Z MATEMATYKI ZAPRASZAMY NA DARMOWE KURSY W SZKOLE LOGISTYKI Już po raz drugi Międzynarodowa Wyższa szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu w ramach EDULOG – Edukacja Logistyczna, oferuje darmową pomoc w przygotowaniu do poprawki! Wykwalifikowana kadra akademicka służy pomocą i doświadczeniem. Terminy i godziny kursów: - 1-8 sierpnia, godz. 10:00-15:00 - 13-17 sierpnia, godz. 10:00-15:00 Zajęcia odbywać się będą w trzech grupach po piętnaście osób. Każdy maturzysta otrzyma zestaw darmowych materiałów dydaktycznych. Kursy dla maturzystów są darmowe. Po każdych zajęciach istnieje możliwość indywidualnych konsultacji z prowadzącym. Zapisy: Telefonicznie, mailowo bądź osobiście. Kontakt: Biuro Karier Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu WWW.mwsl.eu e-mail: matura@msl.com.pl tel.71 324 68 68 Osoba kontaktowa : Agnieszka Nowosad
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2012 09:05
matematyka łatwą nie jest, ale jeśli do poprawki by się przylożyła to by zdała. Musisz przyciąć jej pasa. nie dawać pieniędzy na nic.Niech zacznie pracowac skoro nie chce isc na studia. proste. Siłą do niczego jej nie zmusisz.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo