Czy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?

27 Października 2009

Czy aborcja powinna zostać zalegalizowana? O tym dyskutowano podczas debaty „Jak wyjść z podziemia?”.

Czy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?
>

Debata pod hasłem „Jak wyjść z podziemia?”, towarzysząca premierze filmu o podziemiu aborcyjnym pt.: „Podziemne państwo kobiet” (o którym pisaliśmy na Papilocie) odbyła się 13 października w Warszawie. Wśród wielu podjętych wątków wybijał się problem dialogu społecznego wobec różnic światopoglądowych. Autorki filmu, Claudia Snochowska-Gonzalez i Anna Zdrojewska, uznają, że budowanie koalicji jest możliwe mimo podziałów – osią porozumienia może być niezgoda na powszechne łamanie prawa. 

Agnieszka Holland, jedna z panelistek debaty, jest jednak pesymistką w tej kwestii. Jej głos okazał się kontrowersyjny na sali, w której zgromadzili się przede wszystkim zwolennicy zliberalizowania prawa antyaborcyjnego. Holland podkreślała, że przybierając postawę wojującą, zwolennicy ruchu pro-choice nigdy nie doprowadzą do debaty społecznej. Według niej najistotniejszym problemem jest to, że po 1989 roku dokonała się zmiana wyobraźni społecznej związanej z tematem aborcji. I zmiana ta dotyczy znacznej większości społeczeństwa, nie tylko osób wierzących, ale także świeckich. Z tego powodu, jej zdaniem, w dzisiejszej Polsce „mówienie o kompletnym zliberalizowaniu ustawy antyaborcyjnej jest nie tylko niemożliwe z powodów politycznych, ale również niemożliwe z powodów społecznych”. Według Agnieszki Holland ekspertki, które wypowiadają się w filmie „Podziemne państwo kobiet”, nie dostrzegają tego problemu – oceniają przeciwników aborcji jako przyjmujących swoje stanowisko z przyczyn koniunkturalnych lub politycznych. A „jeżeli uznamy, że to jest tylko sprawa propagandy kościelnej, to znaczy, że uznajemy, że jesteśmy 37-milionowym narodem idiotów, którzy się dają manipulować”.  

Agnieszka Graff, nawiązując do wątku o wyobraźni społecznej, zauważyła, że film „budzi empatię wobec kobiet”, co jest o tyle cenne, że w Polsce „przez poprzednie 20 lat była budowana empatia wobec embrionu”. Specyfika dotychczasowej debaty publicznej polega na odrzuceniu kobiety jako strony w sporze o płód, o czym m.in. świadczy bardzo rzadkie użycie słowa „kobieta” w artykułach polemicznych. Sukcesem filmu, według niej, jest odwrócenie tej perspektywy, co zdarza się w sferze publicznej po raz pierwszy.  

"Czy media w jakiejś mierze odpowiadają za kształtowanie tej wyobraźni społecznej?" – takie pytanie, w nawiązaniu do analizy języka debaty publicznej o aborcji, autorstwa Agnieszki Graff, prowadząca Agnieszka Grzybek skierowała do Heleny Łuczywo, współzałożycielki "Gazety Wyborczej". Prelegentka nie odniosła się do samego języka debaty i do sformułowania „przegraliśmy wojnę o język”, ale zauważyła, że media zawsze chętnie podejmują temat, gdy tylko stanie się on aktualny – w przypadku inicjatyw społecznych zaś – gdy staną się one faktem. Stwierdziła, że „jeżeli w Polsce będzie się wzmacniać ruch społeczny na rzecz praw kobiet, również praw reprodukcyjnych, to media będą o tym mówić”. Jako jedyna z dyskutantek jest optymistyczna w kwestii zmiany ustawy.  

Pesymizm trzeciej z prelegentek, Izabeli Jarugi-Nowackiej, wynika z przekonania, że w Sejmie obecnej kadencji żadna inicjatywa legislacyjna dążąca do zmiany ustawy nie zostanie podjęta. Z perspektywy swoich wieloletnich działań na rzecz praw kobiet, w tym praw reprodukcyjnych, Jaruga-Nowacka uznała, że jedyna ścieżka, jaka może zakończyć się sukcesem, to stworzenie partii, której pierwszy punkt programu będzie brzmiał: „zmiana ustawy antyaborcyjnej”.

Już po debacie, prowadząca Agnieszka Grzybek skomentowała ten pesymizm posłanki: „Jesteśmy zablokowani legendą, która się wtedy [na początku lat 90., w czasie zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum] zrodziła - i z tego powodu obawiamy się, że nawet, jak zbudujemy ruch społeczny i zbierzemy kilka milionów podpisów, to politycy znów to zlekceważą”. Dodała, że według niej czasy już są inne, a głos tylu obywateli musiałby znaleźć odbicie w pracach parlamentarzystów.  

Ostatnim mocnym głosem w debacie, swoistym impulsem do dalszych działań w kierunku zmiany ustawy, było stwierdzenie Heleny Łuczywo, która narzekając na nastrój beznadziei, wyczuwalny na sali, powiedziała: „Sprawa, którą robiłam 30 lat temu, była dużo bardziej beznadziejna i jakoś się skończyła”.  

Materiały prasowe

Zobacz także:

SONDA: Czy aborcja powinna być legalna? 

Zdecydowana większość naszych czytelniczek jest na tak. A ty?

Jak ułożyć sobie życie po niechcianej ciąży?

Czy wpadka to koniec świata?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (173)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-21 15:59:25

re: Czy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?

Napisz komentarz...Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2015-03-08 16:34:37

re: Czy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?

Napisz komentarz...dzisiaj wreszcie zdecydowała zarzyc tabletki jeszcze nie ma reakcji. Powiedzcie mi kiedy można uprawiać sexs. I jakie zabiezpiecznia wziąsc żeby znów nie zaszła.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-16 17:10:24

re: Czy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?

Mam do zaoferowania zestaw tabletek wczesnoporonnych z Women On Web, kazdy jesten zestaw zawiera 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. cena za zestaw jeden to 380zł z wysylka w pl zestawy sa orginalne nie otwierane Zapraszam! 607095810

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-20 18:12:35

re: Czy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?

Witam sprzedam nowy oryginalny zestaw do aborcji medycznej ze strony Women on Web. Zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. Mozna go wykorzystac do 14 tygodnia ciazy. Wszelkich informacji na temat zazycia itp udzielam przy zakupie. Mozliwy odbior osobisty, wysylka za pobraniem ze sprawdzeniem zawartosci jak i wszelkie inne opcje. Polecam! Kontakt 669632890

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-02 15:41:18

re: Czy można skończyć z podziemiem aborcyjnym?

WITAM, sprzedam zestaw WOW złozonego z Mifepristone i Misoprostol . Miferpistone blokuje wydzielanie hormonu progesteronu, który warunkuje utrzymanie ciąży. Bez tego hormonu przerywa się więź między zarodkiem a ścianą macicy, wystepują skurcze. Misoprostol natomiast wzmacnia skurcze, pomagając wydalić produkty ciąży z macicy. W przypadku zamówienia środków ze strony women on web wpłącasz pieniądze na konto a paczki w 90% przechwytywane są na granicy kraju przez urząąd celny. Wynikiem tego jest znaczne opóźnienie (około 6 tygodni) lub niedostarczenie przesyłki - na co nie można pozwolić gdyż każdy DZIEŃ PRZY TAKIEJ KURACJI JEST ISTOTNY. Środki sprowadzane są z jednej z hurtowni medycznych na terenie Holandii. Wysyłam je z Polski więc paczka dotrze do Ciebie na 100%, nie będzie obaw o przechwycenie jej za granicą. W ciągu dwóch dni roboczych otrzymasz przesyłkę. Z swojej strony udzielam dokłądnych informacji o kuracji po trzymaniu paczki. Zawartość przesyłki: 1x Mifepristone 8x Misoprostol Instrukcja dawkowania Tanio!! KONTAKT: 726dwa98532

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-07 14:42:35

Ten film ukazuje wszystko ! www.youtube.com/watch?v=jfzCurAInjg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-15 00:48:56

właśnie oglądałam debatę p. Bratkowskiej z PANEM z pis odnośnie ustawy antyaborcyjnej - po prostu żenada! wstyd mi, że żyję w takim kraju!!! Pan ów powiedział m.in. że edukacja seksualna demoralizuje, bo wiadomo co się dzieje w Wielkiej Brytanii. Nie rozumiem jak facet, który nigdy nie będzie miał zielonego pojęcia,co to jest ruch dziecka w brzuchu. co znaczy rodzić 12 godzin, przez 2 tyg nie móc usiąść na tyłku... wypowiada się na ten temat. nie mam nic przeciw facetom, ale wkurza mnie kiedy nie mając nawet namiastki pojęcia o czym mówią, zabierają głos w sprawie, która dotyczy KOBIET. Każda z nas POWINNA mieć możliwość wyboru, zgodnie z prawem, bo prawda wygląda tak, że jeśli kobieta już podejmie tą i tak trudną decyzję to zawsze znajdzie lekarza, który to zrobi i temu trzeba zapobiegać!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-07 12:28:04

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-15 22:41:32

Jesli legalne zabijanie dzieci zostanie umozliwione w tym kraju to ja wychodze:\...Zabijanie jest zabijaniem niezależnie pod jaką maską ukryte:\

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-20 15:53:58

aborcja to szczyt chamstwa!!! dzieci też zasługują na to żeby ŻYĆ KOCHAJMY JE :*

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz