Czy lekarze wymuszali na pacjentkach cesarki?

05 Marca 2009

Są podejrzewani o łapówkarstwo i wyłudzanie pieniędzy od Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach refundacji za zabiegi.

Czy lekarze wymuszali na pacjentkach cesarki?

Prokuratura w Krakowie przesłuchała już ponad 100 kobiet, które w latach 2002 - 2006 poddały się zabiegowi cesarskiego cięcia w Szpitalu Uniwersyteckim Collegium Medicum UJ. Lekarze podejrzewani są o korupcję, w związku z przyjmowaniem łapówek w zamian za kierowanie pacjentek na cesarkę. Według śledczych, do transakcji miało dochodzić podczas wizyt w prywatnych gabinetach, a ginekolodzy odsyłali na zabieg do szpitali państwowych, w których pracowali.

Zabieg był refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i to prawdopodobnie on złożył doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratorzy nie mają kart chorobowych pacjentek ani wiedzy na temat tego, czy poród powinien odbyć się za pomocą cesarskiego cięcia. Od lipca 2008 roku przesłuchano już prawie 100 kobiet. Lekarze twierdzą, że ich pacjentki były "w agresywny sposób nagabywane o przeprowadzone leczenie ginekologiczne" („Gazeta”).

Dr Andrzej Wojtyś napisał do Izby Lekarskiej, skarżąc się na zachowanie przesłuchujących wobec jego pacjentek:

„Informacje o działalności [przestępczej] rozpowszechniane przez prokuraturę wobec lekarzy budzą niepokój i wywołują u pacjentów atmosferę braku zaufania oraz zagubienia… pacjentki były w agresywny sposób nagabywane o przeprowadzone leczenie ginekologiczne, medyczne wskazania do wykonywanych operacji i różne informacje strzeżone tajemnicą lekarską… wręcz zmuszane do stwierdzenia, że poniosły jakieś dodatkowe koszty w związku z leczeniem w szpitalu".

Do zażalenia dołączono relacje pacjentek, które twierdzą, że przesłuchania były prowadzone jednostronnie. Ponadto, kobiety w sprawie zabiegów ginekologicznych były przesłuchiwane przez mężczyzn. Rzeczniczka prokuratury tłumaczy „Gazecie”, że to jednostkowe przypadki:

"Przesłuchania były prowadzone generalnie przez referenta sprawy (kobietę); 20 osób zostało przesłuchanych przez mężczyznę".

Według mec. Adama Bodnara z Fundacji Helsińskiej, prokuratorzy przesłuchują tak dużą liczbę świadków, ponieważ liczą, że wreszcie jeden z nich potwierdzi wersję, którą przyjęli i będą mogli oskarżyć lekarzy.

W Polsce prawa pacjenta są często łamane. Jak tłumaczy specjalista, tego typu sprawa powinna być poprzedzona ekspertyzami, które oceniałyby indywidualnie każdy przypadek i jego historię. Łatwiej jest przesłuchać kilkadziesiąt osób, narażając je na nieprzyjemności i pokazując, jak naprawdę funkcjonuje polski wymiar sprawiedliwości.

Zobacz także:

Wszystko o funduszu alimentacyjnym

Raport Watykanu: Najczęstsze grzechy

Wasze listy: „Mój syn bawi się lalkami!”

Joanna Martel

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (30)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-24 13:44:09

re: Czy lekarze wymuszali na pacjentkach cesarki?

No sorry, ale jak same dawały im łapówki za cesarkę to nie piszcie, że były do niej zmuszane. Podejrzewam,że po prostu myślały, że oszczędzą sobie bólu. Szkoda tylko, że przedtem nie zapytały innych kobiet, które miały cesarkę jak boli rana po tym zabiegu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-28 09:11:05

To ma dobre i złe strony ale jak kobieta nie czuje się na siłach rodzić naturalnie, to "cesarka" jej umożliwia zostanie matką

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-28 08:49:21

Każda kobieta powinna mieć możliwość porodu przez cesarskie cięcie, z wyboru, nie tylko z konieczności

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-27 22:01:43

wzięli się za cesarskie cięcia, to dobrze, a w następnej kolejności niech zajmą się operacjami,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-11 09:13:00

[quote="Gosc"]Mi i mojemu dziecku cesarskie ciecie uratowało życie gdyby nie to dawno bym sie wykrwawiła dzis jestem szczesliwa mama i nie załuje decyzji lekarzy[/quote] u mnie było podobnie pozdr

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-07 08:14:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]agnieszka7800[/b] Ja miałam cesarskie ciecie i jestem bardzo zadowolona, fakt jak znieczulenie przestało działac to bolało, ale wolę to niż mieć potem problemy z seksem i nie miec wiecej orgazmu ( ponieważ słyszałam też o takich przypadkach). Mój znajomy którego żona rodziła naturalnie mowi ze seks juz nie jest taki sam, po prostu jest tam zbyt duzo "luzu". Każdy powinien mieć prawo wyboru: ja wybrałam cesarke, ponieważ bałąm sie naturalnego i tego bólu. Podziwiam kobiety które znoszą ten bół.[/quote] A ja rodziłam naturalnie i jestem z siebie dumna. Poród był bolesny, ale już 6 godzin po normalnie chodziłam i nic mnie nie bolałoa,a dziecko ważyło 3,5 kg. Co do luzu, to ani ja ani mój mąż nie odczuwamy różnicy - pochwa jest elastyczna,[/quote] Fakt ale nie wroci do stanu z przed porodu ;/ [/quote] Wątpie czy mąz nawet jesli czułby róznice powiedziałby ci to, raczej nie chciałby ci sprawiac przykrosci.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-07 01:05:00

[quote="Gosc"][quote][b]agnieszka7800[/b] Ja miałam cesarskie ciecie i jestem bardzo zadowolona, fakt jak znieczulenie przestało działac to bolało, ale wolę to niż mieć potem problemy z seksem i nie miec wiecej orgazmu ( ponieważ słyszałam też o takich przypadkach). Mój znajomy którego żona rodziła naturalnie mowi ze seks juz nie jest taki sam, po prostu jest tam zbyt duzo "luzu". Każdy powinien mieć prawo wyboru: ja wybrałam cesarke, ponieważ bałąm sie naturalnego i tego bólu. Podziwiam kobiety które znoszą ten bół.[/quote] A ja rodziłam naturalnie i jestem z siebie dumna. Poród był bolesny, ale już 6 godzin po normalnie chodziłam i nic mnie nie bolałoa,a dziecko ważyło 3,5 kg. Co do luzu, to ani ja ani mój mąż nie odczuwamy różnicy - pochwa jest elastyczna,[/quote] Fakt ale nie wroci do stanu z przed porodu ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-06 22:46:00

[quote="agnieszka7800"]Ja miałam cesarskie ciecie i jestem bardzo zadowolona, fakt jak znieczulenie przestało działac to bolało, ale wolę to niż mieć potem problemy z seksem i nie miec wiecej orgazmu ( ponieważ słyszałam też o takich przypadkach). Mój znajomy którego żona rodziła naturalnie mowi ze seks juz nie jest taki sam, po prostu jest tam zbyt duzo "luzu". Każdy powinien mieć prawo wyboru: ja wybrałam cesarke, ponieważ bałąm sie naturalnego i tego bólu. Podziwiam kobiety które znoszą ten bół.[/quote] A ja rodziłam naturalnie i jestem z siebie dumna. Poród był bolesny, ale już 6 godzin po normalnie chodziłam i nic mnie nie bolałoa,a dziecko ważyło 3,5 kg. Co do luzu, to ani ja ani mój mąż nie odczuwamy różnicy - pochwa jest elastyczna,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-06 20:25:00

[quote="annihilation"]ja bym wolała cesarke, naturalny poród mnie obrzydza (wiem, ze to dziwne), niestety u nas nie mamy wyboru (idiotyczne państwo ;/)[/quote Wystarczy dogadać się z lekarzem, mi przeprowadzał cesarskie ciecie lekarz który prowadził moją ciąze. Jest to niestety w naszym kraju kwestia zasobnosci portfela.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-06 19:25:00

ja bym wolała cesarke, naturalny poród mnie obrzydza (wiem, ze to dziwne), niestety u nas nie mamy wyboru (idiotyczne państwo ;/)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz