Aborcja – tak czy nie?

08 Listopada 2009

Szukamy odpowiedzi, czy przerwanie ciąży powinno być dozwolone.

Aborcja – tak czy nie?
> O aborcji pisaliśmy już niejednokrotnie. Ze stron Papilota mogłaś się dowiedzieć między innymi, że to religijność popycha do aborcji albo że usunięcie ciąży może być dobre dla kobiecej psychiki. Aborcja to wciąż w Polsce temat bardzo delikatny i drażliwy, choćby z tego względu, że pozbywanie się dziecka jest w naszym kraju prawnie zabronione. Wiele kobiet uważa, że taki zapis prawny to atak na ich niezależność i wolny wybór. W internecie aż roi się od wpisów pań, które zbulwersowane uważają, że mają prawo decydować o tym, kiedy i czy w ogóle chcą mieć dziecko. Zaraz za potrzebami przedstawicielek płci pięknej poszły kliniki aborcyjne, które zaczęły się... reklamować! Jednym z haseł reklamowych było „My mind, my body, my choice” („Mój umysł, moje ciało, mój wybór”), który miał być kluczem do samodzielnego podejmowania przez kobietę decyzji o posiadaniu potomstwa.  

W naszym kraju o aborcji wciąż mówi się mało albo wręcz za mało z jeszcze jednego, być może nawet koronnego względu – żyjemy w kraju katolickim, dlatego na opinię publiczną wpływ ma również Kościół. A ten o aborcji wyraża się jasno – zakazuje jej, piętnuje i uważa za jeden z grzechów głównych.

Według badań przeprowadzonych przez najpopularniejszy w Polsce ośrodek badania opinii publicznej - TNS OBOP, w 1995 r. większość naszych rodaków uważała, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne (z podkreśleniem na niekarane) w przypadku ciąży powstałej w wyniku przestępstwa (83 proc.), zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (86 proc.), a także gdy badania lekarskie ujawniły ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu (83 proc.). Z kolei 53 proc. czternaście lat temu sądziło, że aborcja powinna być dozwolona, gdy kobieta znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Ostatecznie, za przerywaniem ciąży opowiedziało się 33 proc. respondentów, a przeciwko aborcji – o 22 proc. więcej ankietowanych. 

Ustawa o ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży została uchwalona w lutym 1993 r. Zaraz po jej wprowadzeniu TNS OBOP przeprowadził badanie opinii publicznej w sprawie postawy Polaków wobec tego zapisu. Podzielił respondentów na osoby o orientacji kompromisowej (obojętny stosunek do przerywania ciąży), pro-life (przeciwko aborcji), pro-choice (za aborcją) oraz na osoby niezdecydowane. Najwięcej było Polaków, którzy znaleźli się w pierwszej grupie, a najmniej, bo tylko 9 proc. przyznało, że jest za świadomym wyborem dotyczącym posiadania dziecka. Co ciekawe, 15 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem ustawy o ochronie płodu. 

Dzisiaj nadal nasza opinia na temat świadomego przerywania ciąży jest podzielona. Co prawda, coraz więcej ludzi uważa, że kobieta ma prawo decydować o tym, czy jest gotowa urodzić dziecko w takim a nie innym momencie życia. W XXI wieku, kiedy nasza cywilizacja tak się rozwinęła, zwolenników usuwania ciąży nie brakuje. Można by przecież rzecz, że wpadka może zdarzyć się każdemu. Żadna metoda antykoncepcji nie daje bowiem pewnej gwarancji, że w ciążę nie zajdziemy. Czasem wystarczy zatrucie pokarmowe, żeby pigułka się nie wchłonęła i zbliżenie może zakończyć się ciążą. Kobiety, które żyją dzisiaj intensywnie, są aktywne i świadome swojej wartości, chcą mieć kontrolę nad własnym życiem, a zatem również i macierzyństwem. 

Nie da się ukryć, że pojawienie się dziecka pociąga za sobą ogromne zmiany – świat staje wtedy na głowie. Tym bardziej, że nie jest to przejściowa sytuacja. dziecko zostaje z nami już do końca, a nie na miesiąc lub rok. Wiele osób, ale również mężczyzn, nie jest w stanie zaakceptować wpadki, nawet jeśli stać ich na wychowanie potomka i stworzenie mu idealnych warunków. Takie osoby uważają, że aborcja powinna być dozwolona, zwłaszcza że każda kobieta, która dba o swoje zdrowie, zdaje sobie sprawę, jak wielka jest to ingerencja w organizm i jak bardzo poważnie może mieć konsekwencje dla zdrowia. Niektórzy, zwłaszcza księża, obawiają się, że kobiety przerywanie ciąży mogą zacząć traktować jak kolejną metodę antykoncepcji. Ale jest to nieprzystające do postaw dzisiejszych kobiet i sposobu ich myślenia – bo aborcja jest nie tylko droga, ale również może wpłynąć destrukcyjnie na psychiczną i fizyczną postawę kobiety. 

A co z postawą antyaborcyjną? Również i ta, rzecz jasna, ma swoje uzasadnienie – być może nawet poważniejsze niż postawa pro-aborcyjna. Co by o usuwaniu ciąży nie mówić, jest to pozbywanie się płodu, a więc nienarodzonego człowieka. Wiele osób uważa, że zlepek komórek to jeszcze nie człowiek – ale pamiętajmy, że niektórzy na aborcję decydują się dramatycznie późno, kiedy te komórki przekształcają się już w dziecko. Rozpoczynając współżycie seksualne, musimy być gotowi na poniesienie ewentualnych konsekwencji. Teoretycznie każde zbliżenie między kobietą a mężczyzną może zakończyć się zapłodnieniem. Dla wielu osób usunięcie ciąży to jak pozbycie się „problemu” i to w najprostszy ze sposobów. Jest oznaką braku odpowiedzialności za swoje czyny. Zapewne wiele osób powie, że osoba decydująca się na współżycie, musi zakładać, że może to zakończyć się ciążą. A aborcja to jak uciekanie od odpowiedzialności. 

Nie zapominajmy również, że usunięcie ciąży to tylko pozornie pozbycie się kłopotu. Tak naprawdę większość kobiet po zabiegu aborcji wpada w bardzo głęboki dołek psychiczny, z którym wiele nie może sobie poradzić. Mało tego – nieprawidłowy zabieg może mieć fatalne skutki dla zdrowia kobiety. Może uszkodzić jej organy wewnętrzne, a nawet doprowadzić do bezpłodności. 

Aborcja pozostaje w naszym kraju tematem tabu. Wciąż szukamy odpowiedzi na pytanie, czy usunięcie płodu to zabójstwo nienarodzonego dziecka, czy może tylko pozbycie się kilku komórek z organizmu. Wydaje się, że w Polsce na ten temat w dalszym ciągu mówimy za mało – stąd niejasności, wątpliwości, znaki zapytania. Nasza postawa dotycząca aborcji zmienia się każdego dnia. I na pewno jest inna niż była wczoraj, a także inna od zdania, jakie na ten temat będziemy mieli jutro. 

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Polska to seksualny zaścianek! 

Polki nie mają pojęcia na temat antykoncepcji, wstydzą się ginekologów, nie badają się i tym sposobem pozostają w ogonie Europy. Pod względem wiedzy na temat swojej seksualności.

Jak ułożyć sobie życie po niechcianej ciąży?

Jeśli dobrze się zorganizujesz, niechciana ciąża może okazać się prawdziwym błogosławieństwem, a dziecko najwspanialszym darem od losu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (778)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-21 18:08:43

re: Aborcja – tak czy nie?

Sprzedam zestaw wczesnoporonny z Women On Web. Zestaw składa sie z 1 tab Mifepristonu+ 12 tab Misoprostolu. Cena to 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 66314trzy828. Polecam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
tom
(Ocena: 5)
2015-07-04 10:44:17

re: Aborcja – tak czy nie?

Powinna być legalna. Tak jak w każdym cywilizowanym kraju jest legalna.To był nasz swiadomy wybór i nikt nas do tego nie zmuszał. Musiałem udać się z dziewczyną do Niemiec, ale nie żałuję, po przygodach z oszustami od tabletek ; ) Polska to dziwny kraj ....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
wróg
(Ocena: 5)
2016-03-09 22:15:14

legalne .... zabic swoje dziecko powinno byc legalne ... to czemu nie jest legalne zabicie czliowieka to to samo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kjfj
(Ocena: 5)
2016-12-06 18:00:03

Żenada

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-20 15:54:26

re: Aborcja – tak czy nie?

Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-20 15:53:17

re: Aborcja – tak czy nie?

Napisz komentarz...Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2015-03-22 12:07:53

re: Aborcja – tak czy nie?

Napisz komentarz...normalnie ja usiniełam nie dawno ciążę jak byłam 15 tyg.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-03-22 09:41:08

re: Aborcja – tak czy nie?

Aborcja to zwykłe morderstwo! Jak można chcieć zabić dziecko?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2015-03-15 16:34:24

re: Aborcja – tak czy nie?

Napisz komentarz...jak się czujecie po aborcji ja super

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis...
(Ocena: 5)
2015-03-08 18:06:21

re: Aborcja – tak czy nie?

Napisz komentarz...ja jestem za. To 6 tygodnia po tem za mocno cierpi kobieta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
(Ocena: 5)
2014-09-29 10:31:34

aborcja-tak czy nie

ja również jestem za aborcją w wieku 16 lat zaszłam w niechcianą ciąże chciałam usunąć to dziecko, ale sama nie wiedziałam co zrobić. straciłam przez tą ciąże rodzinę znajomych wszyscy się ode mnie odwrócili. urodziłam to dziecko do dziś jest ze mną ale gdy by była aborcja legalna moje dziecko nie przechodziło by tego co przeszło spanie kontem u kogoś nie mieć co jeść czy tułać się po domach dla samotnych matek to dla dziecka naprawdę było trudne i dla mnie też nie skończyłam przez to szkoły i zostałam samotną matką. dziś mam 20 lat mój syn 3 lata ale bardzo dużo prześliśmy by teraz żyć prawie normalnie gdybym teraz miała być w ciąży zrobiła bym wszystko by go nie urodzić by nie musiało się tak męczyć i przechodzić przez to samo co mój syn.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-09 22:24:09

ale tez moglas oddac do domu dziecka i jak bys wyszła na prosto do go zabrac by nie musiał tego przechodzic .... tez jestem samotna mama ale mam dobra i kochajaca mame która mi pomaga i doradza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-07-25 19:41:08

re: Aborcja – tak czy nie?

jestem za aborcja bo pozniej takie dzieci znajduja sie w koszach na smieci w kratkach sciekowych kanalizacjach topione w kiblach mordowane i domach dziecka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz