Obrońcy krzyża z Anglii oburzeni! Szokująca wystawa w Londynie!

Brytyjscy katolicy protestują - dopiero co papież Benedykt XVI odjechał, a już słynny dom aukcyjny Sotheby's, wystawił dzieła, które burzą krew w żyłach!
Obrońcy krzyża z Anglii oburzeni! Szokująca wystawa w Londynie!
09.10.2010

Już od setek lat wiadomo, że dobre stosunki z Watykanem nie są dla Anglików priorytetem. Ostatnie wydarzenia w dalszym ciągu to potwierdzają. Cała afera toczy się wokół Freda. Tak nazywa się żaba, której przygody dokumentował Martin Kippenberger – słynny niemiecki rzeźbiarz, malarz i grafik.

Niestety sympatyczny płaz przeżywał same ukrzyżowania, zatem możemy oglądać plastikowego Freda jak wisi z rozłożonymi łapkami, dzierżąc kufel piwa albo jajko na twardo. Wystawa nosi nazwę „Nogami do przodu” (Zuerst die Füße) i od ponad dziesięciu lat podróżuje po największych galeriach świata, budząc grozę w obrońcach krzyży.

Autor, Martin Kippenberger, zmarł w 1997 roku i można śmiało stwierdzić, że lepszego żywota dla Freda nie mógł sobie wymarzyć. Wielu jednak zapomina, że artysta z Dortmundu był jednym z najbardziej utalentowanych twórców swojego pokolenia. „Kippi” był prowokatorem i nie bał się eksperymentów, jednak zasłynął przede wszystkim wybitnymi płótnami, a nie żabą z plastiku.  

Co kilka lat, gdy tylko żabia ekspozycja przenosi się do kolejnej galerii, wzbudza kontrowersje w lokalnym kościele. Sytuacja w londyńskim Sotheby's jest jednak szczególna. Otóż w związku ze stosunkiem Kościoła do antykoncepcji, praw homoseksualistów oraz afer pedofilskich, ponad 2/3 Brytyjczyków  było przeciwnych wizycie papieża w kraju. Trudno zatem nie zauważyć, że wystawa to zabawny pstryczek w nos biskupa Rzymu, który już kilka lat temu potępił Freda.

Widać, że księżom z trudem przychodzi akceptacja artystycznej swobody wypowiedzi. W 2008 roku otwarto „Nogami do przodu” w muzeum sztuki współczesnej w Bolzano w północnych Włoszech. Wtedy   głosy oburzenia próbowały zdjąć żabę ze ścian. Miejscowy biskup stwierdził, że „to świętokradztwo! A pokazywanie tego w rejonie zamieszkałym w 99% przez katolików nie pomaga w kreowaniu pokoju między religiami i kulturami.”

Czy to nie przypomina Wam, drogie czytelniczki historii z Dorotą Nieznalską i jej „Pasją”, przedstawiającą męskie genitalia na krzyżu? Co sądzicie o tak pojętej wolności w sztuce?

 

Oliwia Podlecka

Zobacz także:

Czy pomóc przyjaciółce w załatwienu aborcji w Berlinie?

Dobra koleżanka Justyny zaszła w przypadkową ciążę i teraz chce dokonać aborcji. Poprosiła swoją przyjaciółkę o pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do kliniki pod Berlinem oraz o pożyczkę za zabieg.]

Auschwitz to dla Polaków wielki biznes i Disneyland.

Znany historyk wyraził swoją opinię na temat naszego stosunku do Auschwitz. Jego zdaniem to na wskroś turystyczne miejsce, będące dla wielu wyłącznie sposobem na biznes.

 

 

 

 

Komentarze (46)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.12.2010 17:58
a ja myślałam że to Kubuś Puchatek ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2010 19:05
Ludzie... To tylko żaba...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.10.2010 20:25
niesmaczne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2010 19:20
To jest SZTUKA, więc z definicji ma coś wyrażać. Jeśli prowokuje, to spełnia swoją rolę i tyle.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.10.2010 18:32
Tutaj wpisz treść komentarza..żałosne posuniecie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo