Jak często spowiadają się Polacy?

Kobiety i mieszkańcy wsi chętniej odwiedzają konfesjonał, niż mężczyźni czy mieszkańcy dużych miast. Jak często decydujemy się na spowiedź i do jakich grzechów przyznajemy się księżom?
Jak często spowiadają się Polacy?
09.03.2010

Według badań, młodzi Polacy przestają wierzyć w Boga. Liczba pielgrzymujących do Jasnej Góry spadła z blisko 150 tys. zaledwie do 100 tys.! To bardzo duży spadek, zważywszy na fakt, że Polska wciąż aspiruje do bycia kolebką chrześcijaństwa w Europie i na świecie.

Coraz rzadziej chodzimy także do konfesjonału, a rozmowa ze spowiednikiem nie daje nam już pełnej satysfakcji. Mimo, że kościół dopuszcza ewentualnie spowiedź i przyjęcie komunii tylko raz w roku, nawet ¼ naszych rodaków nie spełnia tego warunku, w ogóle rezygnując ze spowiedzi.

Jak wynika z opublikowanych przez „Rzeczpospolitą” badań Instytutu Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (przeprowadzonych w maju 2009), 74% Polaków zadeklarowało uczestnictwo w spowiedzi przynajmniej raz w roku, w tym 6% odwiedziło konfesjonał w ciągu ostatniego tygodnia, 22% w ostatnim miesiącu, a 13% przed kilkoma miesiącami.

Częściej do sakramentu spowiedzi przystępują kobiety (80%) niż mężczyźni (67%), mieszkańcy wsi  (85%) niż dużych miast (62%) oraz emeryci i renciści, niż osoby aktywne zawodowo. Jak również przyznał w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dominikanin o. Paweł Kozacki - Wierni często spowiadają się z picia alkoholu, a dopiero przyciśnięci pytaniami przyznają, że prowadzili wówczas samochód. Wśród spowiadających się wiernych, pojawiają się także osoby przyznające się do oszustw podatkowych czy niepłacenia pensji pracownikom.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Katolicka Kamasutra okiem księdza

Publikacja już  od pierwszych stron pobudza do myślenia, niektórych złości, dziwi, skandalizuje… Ojciec Ksawery próbuje udowodnić, że akt małżeński też jest modlitwą, sposobem na połączenie z Bogiem.

SONDA: Jak często chodzisz do kościoła?

Zdecydowana większość z was bywa w kościele… Zagłosuj i dowiedz się, jak często!

Polecane wideo

Komentarze (97)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2010 20:25
wszechmoc i wszechwiedza się wykluczają. Bo jeśli bóg wie że w jakimś momencie korzystając ze swej wszechmocy będzie chciał zmienić bieg zdarzeń to nie może już zmienić swojego działania, więc nie jest wszechmocny, chyba że nie jest wszechwiedzący.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2010 20:40
Ateista =)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2010 00:47
Ja wierzę w Boga i wierzę w Kościół, a spowiadam się średnio co miesiąc/2 miesiące.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2010 11:49
Młodzi Polacy nie przestali wierzyć w Boga. My po prostu nie wierzymy w kościół. A jeśli nie chodzi się do kościoła, wtedy nie wypełnia się jednego z podstawowych filarów wiary katolickiej i nie jest się katolikiem. Prawda?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2010 08:07
co miesiąc;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie