WSPÓŁCZESNY OBÓZ PRACY: Okrutna Szwedka goliła młodym Polkom za karę głowy!

Nasze rodaczki liczyły na uczciwą pracę i pieniądze za granicą. Zostały jednak okrutnie poniżone i skrzywdzone… Czy ich oprawcę – 42-letnią Szwedkę – dosięgnie sprawiedliwość?
WSPÓŁCZESNY OBÓZ PRACY: Okrutna Szwedka goliła młodym Polkom za karę głowy!
golenie glowy
03.02.2010

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, odnotowano kolejny przypadek okrutnego wykorzystywania Polaków w pracy za granicą. Do podsztokholmskiej gminy Solna w Szwecji trafiła duża grupa młodych dziewcząt z naszego kraju, które zostały zatrudniane na etacie sprzątaczek oraz opiekunek do dzieci. Ich pracodawczyni, 46-letnia rodowita Szwedka, matka czwórki dzieci, dopuszczała się bezdusznych praktyk wobec Polek – biła je, goliła za karę głowy, zmuszała do niewolniczej pracy, a nawet… kradzieży. Oprócz tego, kobieta nie dotrzymała umowy zawartej w kontrakcie – dziewczyny mieszkały w ciasnej garderobie i nie wypłacano im należytego wynagrodzenia. Zamiast ustalonych 10 tysięcy koron miesięcznie (około 4 tysięcy złotych), nie otrzymywały nic albo… 8 koron dziennie (około 3 złotych). - Szwedka żyła ponad stan kosztem polskich niewolnic - podsumowuje „Expressen”.

Być może sprawa nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby jedna z prześladowanych Polek nie zdobyła się w końcu na odwagę, aby opowiedzieć o wszystkim policji. O koszmarze naszych rodaczek został również powiadomiony polski konsul w Sztokholmie. - Nie mogę zdradzić szczegółów, jednak skoro ujawniły to media, mogę powiedzieć, że pomagaliśmy w tej sprawie – powiedział Radomir Wojciechowski, kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Sztokholmie.

Teraz 46-latka przebywa w areszcie. Szwedzka prokuratura postawiła jej już zarzut bezwzględnego handlu ludźmi, niewolnictwa oraz zmuszania do pracy. Pozbawionej skrupułów kobiecie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Nina Drzewiecki

Zobacz także: 

Polacy mieszkający za granicą zapominają polskiego!

Aż 1/3 Polaków mieszka za granicą i 70% z nich nie potrafi porozumiewać się w ... i bardziej dochodowej pracy na Zachodzie Europy, w USA czy Kanadzie.

  Po jakich studiach nie znajdziesz pracy?

Sprawdź, jakie kierunki studiów nie zagwarantują Ci kariery!

Polecane wideo

Komentarze (36)
Ocena: 5 / 5
janka (Ocena: 5) 30.04.2014 01:04
o boże, że takie rzeczy się zdarzają...ja na szczeście miałam szczeście i z moją agencją w niemczech było wszystko dobrze. współczuję, że takie rzeczy się wciąż zdarzają...to przerażające
odpowiedz
katerina (Ocena: 5) 13.10.2013 15:07
taka sytuacja to jakiś koszmar...ale tak to jest jeśli wyjeżdża się w ciemno, bez żadnej wiedzy, przygotowania, a nie ze sprawdzona agencją. ja teraz jadę z goworkiem do niemiec i ufam im, bo ogarniają pracę (opieka nad ludźmi starszymi) od dawna i wiem, że będzie w porządku. zwłaszcza że warunki są bardzo dobre, ale nie podejrzanie dobre!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.02.2010 10:05
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2010 23:47
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.02.2010 22:43
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie