Jesteś osobą, która nadmiernie zastanawia się nad... wszystkim?

To błąd!
Jesteś osobą, która nadmiernie zastanawia się nad... wszystkim?
fot. istock.com
11.03.2020

Zdarza się nawet najlepszym, tylko czy jest potrzebne i to co najważniejsze, czy działa na nas korzystnie?

Ludzka natura jest tak skonstruowana, żeby analizować i szukać rozwiązania. Tylko, że czasami jest to zbędne, a przede wszystkim działające destrukcyjnie.

Moje pierwsze pytanie: jak często zastanawiasz się nad słowami wypowiedzianymi przez szefową, koleżanki z pracy? A co ze związkiem, w którym aktualnie jesteś? Lub relacja, która dopiero rodzi się między tobą, a tym fantastycznym, wyjątkowym i mega przystojnym mężczyzną? Czy nie rozkładasz na czynniki pierwsze wszystkiego co ta druga osoba powie i rozmyślasz: o co chodzi, czy wszystko robię dobrze?

Odpowiedź na te pytania wydaje się dość prosta. Nie znam osoby w moim otoczeniu, która nie lubi mieć kontroli nad tym co bezpośrednio dotyczy jej życia – niezależnie czy zawodowego, czy prywatnego.

Zobacz również: Trzy najbardziej zarozumiałe znaki zodiaku. Irytują wszystkich wokół. 

Weźmy pod lupę sytuację, w której spotykasz „fajnego” faceta. Spotykacie się, jest miło. I ty od razu chcesz rozgryźć – co on do ciebie czuje? Jakie ma zamiary, czy mu się spodobałaś, czy z tego będzie coś więcej i w końcu, czy on do mnie znowu zadzwoni lub napisze smsa?

I się zaczyna – analizowanie wszystkiego co powiedziałaś i zrobiłaś podczas ostatniej randki. Powtarzasz w głowie wasze spotkanie ciągle, rozmyślając minuta po minucie każde słowo. Wydaje ci się, że jeśli rozgryziesz i wyłapiesz choć jedną błędnie zrobioną rzecz, będziesz w stanie ją naprawić.

No niestety, tak to nie działa.

Problem w nadmiernym myśleniu jest taki, że najczęściej prowadzi do katastroficznych myśli: on już nigdy do mnie nie zadzwoni, nigdy nie spotkam kogoś wartościowego, nie stworzę związku, będę samotna do końca życia. A najgorsze, co może się „urodzić” w twojej głowie to zdanie: jestem totalną idiotką, jak mogłam tak postąpić.

Jednorazowe, lub nawet kilkurazowe, negatywne myślenie nie robi krzywdy. Ale kiedy jest to twoim stałym nawykiem wyrządza wiele złego.

Wszystko to co robisz wpływa na twoje życie, poczucie wartości i samoocenę. Negatywne myśli szkodzą relacjom z partnerami, pracą, rodziną oraz przyjaciółmi. Wiesz, to jest trochę tak jak z powracającą karmą, czy afirmacją. Ilekroć wypowiadasz zdanie tym bliżej ci to osiągnięcia tego o czym myślisz. Tyle, że lepiej dla ciebie jeśli są to pozytywne myśli, zdania, które w konsekwencji mają na celu poprawę życia, ulepszenie go.

Jak przestać negatywnie i przede wszystkim nadmiernie myśleć?

#1 Zastanów się co skłania cię do danych przemyśleń

Wróć do korzeni i przypomnij się co spowodowało, a w zasadzie wymogło na tobie dane przemyślenia.

#2 Dowiedz się jaka jest prawda

Dlaczego ON przestał dzwonić, czy wysyłać smsy. Dlaczego nie chce się już z tobą spotykać. Może po prostu nie jest wam po drodze. Przecież, w głębi siebie dobrze wiesz, że związek, pożądanie drugiej osoby powinno wynikać z obopólnego zainteresowania, a nie z usilnego utrzymania relacji. Dlatego, zamiast na siłę spotykać się z kimś, kto tego nie do końca chce, lepiej skup się na osobach tobie życzliwych. Oczyść otoczenie z negatywnych emocji i daj się porwać pozytywnym sytuacjom.

#3 Źródło stresu

Zastanów się od czego pochodzi twoje podenerwowanie. Może się nagle okazać, że nieporozumienie w pracy nie jest spowodowane tym, że współpracownik powiedział coś nie tak, tylko może dzień wcześniej pokłóciłaś się z partnerem?

#4 Kontekst sytuacyjny

Czyli skąd się biorą frustracje, nieporozumienia. Czy aby na pewno negatywne emocje biorą się z aktualnej sytuacji, czy może mają głębsze podłoże? Może nieporozumienie w pracy bierze się z walki o to samo stanowisko? A może w związku nie dajesz sobie rady, ponieważ wcześniej miałaś złe doświadczenia? Żeby pójść naprzód musisz rozwiązać zaprzeszłości i z nową energią wkroczyć w nowe.

#5 Przyznaj się do błędów

Przed samą sobą, czy z osobą z którą jesteś w konflikcie. Nie tłum negatywnych emocji w sobie, tylko jak najszybciej doprowadź do ich rozwiązania. Wyjaśnij to co najważniejsze i idź naprzód.

#6 Detoks

Od wirtualnego świata. Odłóż telefon, ponieważ prawdopodobnie to on jest źródłem twojego nadmiernego rozmyślania nad sensem… wszystkiego. Idź na spacer, spotkaj się z przyjaciółką, zrób cokolwiek miłego byleby bez telefonu.

#7 Zapamiętaj – nie możesz mieć kontroli nad innymi

A także, nie jest możliwe, żebyś była w stanie wpływać na decyzje innych, wbrew ich woli. W życiu kieruj się zasadą: to ty jesteś najważniejsza i otaczaj się ludźmi, którzy w pozytywny sposób wpływają na twoje życie.

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 16.03.-22.03.
Horoskop tygodniowy 16.03.-22.03. - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie