Kto powinien zadbać o BLS? - pytania i odpowiedzi

Jazda samochodem w dzisiejszych czasach to konieczność i chleb powszedni dla większości z nas. Najnowsze technologie pozwalają na konstruowanie aut, które zapewniają kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo, ale mimo to wciąż zdarzają się wypadki. Ochrona przed nimi to trudne zadanie dla każdego kierującego pojazdem.
Kto powinien zadbać o BLS? - pytania i odpowiedzi
25.09.2017

Przed wypadkami można zabezpieczać się na wiele sposobów. Ostrożna jazda i znajomość przepisów ruchu drogowego to postawa. Niestety nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się na drodze. Zdarza się, że warunki atmosferyczne są na tyle niesprzyjające, że ryzyko stłuczki rośnie kilkukrotnie. Dodatkowo nie jesteśmy w stanie odpowiadać za umiejętności i styl jazdy innych uczestników ruchu drogowego. To właśnie dlatego warto dbać o porządne ubezpieczenie i BLS, które pomogą w przypadku wypadku.

Co to jest BLS?

BLS to Bezpośrednia Likwidacja Szkód, czyli mechanizm pozwalający kierowcom, którzy zostali poszkodowani w stłuczkach i innych wypadkach drogowych. Ten system umożliwia szybsze i wygodniejsze uzyskanie odszkodowania, dlatego warto rozważyć jego zakup. Oszczędność czasu i szybko zwrot należności na kolizję to coś, co doceni każdy właściciel pojazdu. BLS to bowiem rozwiązanie, które daje kierowcom szansę na skorzystanie z komfortowej procedury likwidacji szkody u danego ubezpieczyciela. Przed tym, jak wprowadzono Bezpośrednią Likwidację Szkód każdy prowadzący pojazd poszkodowany w wyniku wypadku musiał skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia drogowego i dopiero wówczas możliwe było uzyskanie odszkodowania za straty poniesione w kolizji. Ten sposób wymagał przygotowania i przekazania wielu dokumentów, co sprawiało, że procedura zwrotu należności była długa i skomplikowana. Dzięki BLS proces został uproszczony i bardziej przyjazdy dla kierowców.

Kiedy przyda się BLS?

BLS przyda się każdemu uczestnikowi ruchu drogowego, który ucierpiał w wyniku kolizji. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zdarzenia komunikacyjne są kwalifikowane do Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Zasady BLS są jednak bardzo przejrzyste, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z ich interpretacją. Według zasad BLS szkoda musi dotyczyć wyłącznie mienia. Oznacza to, że jeśli samochód zostanie uszkodzony w wyniku kolizji, jego właściciel może zgłosić szkodę, wykorzystując BLS. Trzeba dodać, że uszczerbek na zdrowiu będący wynikiem stłuczki nie jest kwalifikowany do systemu.

System BLS nie uwzględnia również uszkodzeń pojazdu, których łączna wartość przekracza trzysta tysięcy złotych. Ponadto warunkiem możliwości skorzystania z systemu jest to, że zdarzenie drogowe miało miejsce w Polsce, a udział w nim brały tylko dwa, zarejestrowane w kraju pojazdy. Większa ilość samochodów, wypadek poza granicami państwa, udział auta niezarejestrowanego w Polsce to czynniki, które dyskwalifikują kierowcę do skorzystania z BLS.

Jak działa BLS?

Zasady funkcjonowania BLS są proste i przejrzyste. Kiedy dochodzi do zdarzenia drogowego, osoba w nim poszkodowana musi zgłosić się do ubezpieczalni, która następnie rozlicza się z firmę, u której sprawca wypadku wykupił polisę. Warto dodać, że towarzystwa ubezpieczeniowe rozliczają się na zasadzie ryczałtu, a skorzystanie z BLS nie wpływa na wzrost składek za ubezpieczenie OC. To szczególnie ważna informacja dla kierowców, którzy zastanawiają się, czy system jest dla nich właściwym rozwiązaniem: http://www.zglaszamstluczke.pl.

Po co BLS?

BLS to dodatkowe zabezpieczenie dla ubezpieczonych kierowców poszkodowanych w wypadkach drogowych nie ze swojej winy. System pozwala bowiem na szybkie i sprawne uzyskanie środków z odszkodowania, co z kolei przyda się w czasie likwidacji szkód powstałych w wyniku wypadku. Ponadto warto dodać, że likwidacja szkody leży po strony wybranego przez BLS ubezpieczyciela, a nie towarzystwo, u którego sprawca kupił polisę, co również poprawia sprawność odzyskania środków. Poza tym polisa OC połączona z BLS daje dodatkowe korzyści dla kierowcy związane z pakietem Assistance i Autocasco.

Jako pierwsi z programu BLS mogli skorzystać Francuzi, którym dano taką możliwość jeszcze w 1968 roku. W ślad za nimi poszli Belgowie, korzystający z systemu od 1972. W Polsce mamy możliwość korzystania z BLS od początku roku 2014, kiedy to system został wprowadzony w ramach porozumienia zakładów ubezpieczeń. Prace nad przygotowaniem współpracy były prowadzone przez Polską Izbę Ubezpieczeń, która zrzesza towarzystwa ubezpieczeniowe działające w kraju. Obecnie to standard w krajach Europy Zachodniej, co znacznie usprawnia odzyskiwanie odszkodowania dla kierowców, których pojazdy zostały poszkodowane w wyniku zdarzeń drogowych. Wielu prowadzących pojazdy nie wie jednak o tej możliwości i sporo na tym traci. Traci głównie czas i nerwy, ponieważ tradycyjna procedura ubezpieczycieli jest skomplikowana i czasochłonna, dlatego warto wyposażyć się w BLS.

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie