Wakacyjne S.O.S, czyli co zabrać ze sobą w podróż?

Wakacyjna apteczka podróżna jest jednym z niezbędnych elementem wyposażenia każdego turysty.
Wakacyjne S.O.S, czyli co zabrać ze sobą w podróż?
01.06.2017

Bez względu na to, gdzie zdecydujemy się pojechać – morze, góry, jeziora, egzotyczne wojaże – należy mieć ze sobą niezbędny ekwipunek, wśród którego nie może zabraknąć środków na skaleczenia, stłuczenia, biegunkę, czegoś na przeziębienie oraz oparzenia słoneczne.

Standardowa apteczka turysty

Bez względu na miejsce podróży, należy zaopatrzyć się w standardową apteczkę podróżną, która powinna zawierać: chustki i bandaże, plastry na skaleczenia, środek odkażający (np. spirytus), środek przeciwbólowy (np. na bazie kwasu acetylosalicylowego czyli Aspirynę, paracetamolu typu Apap lub ibuprofenu na przykład Nurofen), wodę utlenioną, sól fizjologiczną (do przemywania oczu), preparaty na niestrawność (np. Iberogast, Espumisan na wzdęcia) oraz środek na chorobę lokomocyjną (np. Aviomarin, Locomotiv). Nie wolno zapomnieć o ostrych nożyczkach, jednorazowych rękawiczkach, jałowych gazikach, kompresach oraz igłach i niciach. Pozostałe środki lecznicze i preparaty medyczne powinny być dobierane z uwzględnieniem docelowego miejsca podróży. Oczywiście na tej liście nie figurują leki stale zażywane (np. środki przeciw alergii, leki na serce, cukrzycę itp.). Najważniejsze, aby zawsze przed użyciem danego leku przeczytać ulotkę, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a w razie możliwości udać się do najbliższej placówki medycznej lub przychodni. W przypadku zagranicznych wycieczek należy mieć przy sobie numer ubezpieczenia, pomocne są także dodatkowe polisy na zdrowie. Często to wydatek zaledwie kilkudziesięciu złotych, jednak w przypadku zagrożenia życia może okazać się ona bezcenna, biorąc pod uwagę koszty wizyt w zagranicznych szpitalach.

Wakacje nad wodą – co spakować do torebki?

Wielogodzinne przebywanie na słońcu może skutkować nie tylko ładną opalenizną, ale także niebezpiecznym dla zdrowia poparzeniem skóry. Pod ręką należy mieć krem przeciw oparzeniom oraz krem ochronny na twarz z wysokim filtrem (powyżej SPF50), które należy nakładać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Jeśli dojdzie do poparzenia, to należy zastosować specjalne pianki termiczne i maści (np. Alantan), chłodzące żele (np. Termcool) oraz kremy łagodzące podrażnienia (np. Sudocrem, Bepathen). Pod żadnym pozorem nie wolno smarować oparzeń kremami nawilżającymi! Skórę należy delikatnie ochładzać, stosując specjalistyczne preparaty. Należy podawać także dużo płynów, najlepiej zimną wodę do picia. W wodzie może dojść do drobnych zatarć lub podrażnień skóry, w związku z czym należy każdorazowo je dezynfekować, ponieważ często niewidoczne gołym okiem bakterie mogą wywołać stan zapalny.

Wyjazd w góry – co wziąć do plecaka?

 

 

W przypadku wakacji spędzanych w górach należy liczyć się z wysokim ryzykiem kontuzji. Strome wzgórza, ostre pagórki, wspinaczki i urwiska skalne są bardzo niebezpieczne, zarówno dla młodszych, jak i starszych miłośników gór. Skręcenia, obicia, obtarcia, potłuczenia i zwichnięcia mogą przydarzyć się nawet podczas spokojnego marszu. W plecaku należy mieć przy sobie zestaw różnego rodzaju chust i opatrunków. Niezbędne są środki do odkażania rany, np. spirytus salicylowy oraz środek na opuchnięcia, np. Altacet. Pomocne są także preparaty przeciw komarom i pogryzieniom owadów, np. żel Fenistil oraz spray Off. W trakcie górskich wojaży konieczne jest zabranie ze sobą środków przeciw kleszczom, w razie ukąszenia należy zastosować lek na bazie DEET, np. Dermophenazol.

Przeziębienie? Pokonaj je w jedną noc!

Wbrew pozorom, przeziębienie może dopaść o każdej porze roku. Pierwsze objawy przeziębienia należy od razu zdusić w zarodku, aby choroba nie zepsuła wakacyjnych planów. Katar, lekki stan podgorączkowy i kaszel to najczęściej występujące symptomy. Przeziębienie i grypa w pigułce. Stan podgorączkowy można zniwelować, zażywając lek przeciwgorączkowy lub tabletki na bazie kwasu acetylosalicylowego, katar stosując sole fizjologiczne, zaś kaszel przy pomocy syropu wykrztuśnego. Z pewnością nie zaszkodzi dodatkowa dawka witamin (zwłaszcza witaminy C wspomagającej leczenie zapalenia pęcherza moczowego) oraz popularnej rutyny (zawiera ją na przykład Rutinoscorbin).

Warto działać punktowo, nie trzeba od razu działać z wyprzedzeniem i łykać kilka tabletek naraz, takimi zachowaniami często można sobie zaszkodzić. Lepiej sięgać po wcześniej sprawdzone leki i środki medyczne, nie warto ryzykować i sięgać po coś, czego nie znamy, ponieważ możemy w ten sposób tylko sobie zaszkodzić. Pamiętajmy, że żadnych leków nie wolno popijać alkoholem, pod żadnym pozorem.

Egzotyczne podróże – co ze sobą zabrać?

Zmiana klimatu bardzo często niesie ze sobą zmiany natury fizjologicznej. Gwałtowne amplitudy temperatur, nowe jedzenie oraz picie wody z nieznanego źródła może skutkować wystąpieniem intensywnej biegunki. Wówczas należy sięgnąć po węgiel aktywowany oraz pić spore ilości płynów, głównie wodę, ale także rumianek, herbatę i miętę. Pomagają także leki przeciwbiegunkowe na bazie loperamidu. W przypadku zaparć pomagają czopki glicerolowe. Wapno w tabletkach pomoże zwalczyć nagłe alergie oraz wysypki, których istnienia nie podejrzewaliśmy. Aby uniknąć ewentualnych zatruć pod żadnym pozorem nie wolno pić wody z nieznanych źródeł, najlepiej kupować tę butelkowaną, szczelnie zamkniętą. Warto się także zaszczepić – o tym, jakie choroby grozą nam w poszczególnych krajach można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.03.2023 20:07
Zawsze coś się dzieje nie wytrzymam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.03.2023 20:07
Co się z Noe stało zawsze coś się coś dzieje jadł z pełno buzia tyle razy tłumacze jak chce gadać przez telefon ojciec to się nie je z pełno buzio tylko mnie straszy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie