Pięć zasad savoir vivre, których możesz nie znać, a powinnaś!

Chociaż temat etykiety zachowania w towarzystwie nie jest niczym nowym, to jednak wciąż wiele osób zapomina lub w ogóle nie zdaje sobie sprawy z zasad, których wypada przestrzegać.
Pięć zasad savoir vivre, których możesz nie znać, a powinnaś!
06.06.2018

Savoir Vivre, to nie tylko reguły dotyczące poprawnego zachowania przy stole. Specjalnie dla was wybrałyśmy 5 poprawnych zachowań, o których mogłyście nie mieć pojęcia, a powinniście. 

Dyskretny dzwonek telefonu

Wracasz zmęczona z pracy zatłoczonym autobusem i nagle słyszysz głośną melodię dobiegającą z czyjejś torebki. Doskonale wiesz, jak bardzo może to wyprowadzić z równowagi. Kierując się zasadą: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, ustaw na dzwonek dyskretną i cichą melodię. 

 

Nie przychodź do bliskich bez zapowiedzi

Zapowiadanie się przed przyjściem w odwiedziny do znajomych z pracy lub dalekich krewnych to oczywistość. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę powinniśmy poinformować również naszych bliskich zanim do nich przyjdziemy. Babcia czy przyjaciółka mogą np. mieć bałagan lub planować wyjście z domu, dlatego najlepiej będzie gdy zadzwonisz do nich na dwie godziny przed przyjściem.

Kontroluj mimikę i gestykulację podczas rozmów i publicznych wystąpień

Nie tylko ręce w kieszeni podczas rozmowy to faux pas. W złym tonie jest również nadmierne gestykulowanie, nieustanne poprawianie włosów czy drapanie się. Z kolei podczas wystąpień publicznych mimika twarzy również powinna być jak najbardziej zachowawcza. W końcu nikt nie powinien zauważyć, że jesteś rozczarowana frekwencją lub zapomniałaś opowiedzieć o jednym z punktów przygotowanego przemówienia.

 

Zapraszaj gości z odpowiednim wyprzedzeniem

Organizujesz w sobotę grilla na działce, mówisz o tym znajomym w piątek, a później dziwisz się, dlaczego tak mało osób przyszło? Każdy ma swoje plany i obowiązki, dlatego niezależnie od tego jaka to jest impreza, to zawsze zapraszaj gości minimum tydzień wcześniej. Wtedy każdy będzie miał czas rozplanować swoje plany lub nawet zmienić je ze względu na Ciebie.  

Nie poprawiaj makijażu w towarzystwie

Doskonale rozumiemy, że wyjście w miasto z ustami pomalowanymi na czerwono wymaga częstego zerkania w lusterko, jednak zawsze można zrobić to dyskretnie. Malowanie się siedząc przy stole ze znajomymi lub jadąc tramwajem to bardzo kiepski pomysł.

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) 07.06.2018 23:12
Mnie denerwuje jak ludzie mi mówią 'na zdrowie', kiedy mam buzię pełną jedzenia. 'Na zdrowie' powinna mówić jedynie osoba, która przyrządziła posiłek, jest to w sumie w miarę logiczne, ale dla niektórych nie do ogarnięcia. Jeszcze oczekują, że odpowiem 'dziękuję' z jedzeniem w ustach.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.06.2018 00:25
dobry punkt z tym uprzedzaniem przed przyjściem - do szewskiej pasji doprowadzają mnie tacy ludzie. na szczęście po prostu przestałam otwierac, kiedy z nikim się nie umawiałam. wyjątkiem jest dozorca z bloku :P
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo