Na czym nie warto oszczędzać urządzając mieszkanie?

Zakup mieszkania jest zwieńczeniem często wielomiesięcznych poszukiwań idealnego miejsca na ziemi oraz przeprawą przez tonę papierkowych spraw w trakcie przyznawania kredytu hipotecznego. Po spłacie którego stajemy się pełnoprawnymi właścicielami lokum. W większości przypadków sama cena nieruchomości wraz ze wszystkimi opłatami towarzyszącymi jest tak wysoka, że decydujemy się na tymczasowe urządzenie mieszkania jak najniższym kosztem. Sprawdź, na czym nie warto oszczędzać wybierając ekonomiczny wariant aranżacji swojego M.
Na czym nie warto oszczędzać urządzając  mieszkanie?
07.06.2017

Farby do ścian

Niezależnie od tego czy nabyliśmy nieruchomość od developera czy z rynku wtórnego warto nadać jej bardziej osobisty charakter pokrywając ściany nowym kolorem. Wchodząc do któregokolwiek z marketów budowlanych można dostać oczopląsu od szerokiej gamy barw i wachlarza cen za tę samą pojemność pojemnika farby. W tym przypadku płacimy jednak nie tylko za markę, ale także za jakość produktu, który ma przynajmniej w założeniu przez kilka lat cieszyć nasze oko tym odcieniem o tej samej intensywności. Wiele tańszych farb ulega także wyblaknięciu w czasie ścierania ze ścian kurzu wilgotną ściereczką.

Panele podłogowe

Kupując mieszkanie z drugiej ręki można mieć szczęście i trafić na przepiękny dębowy parkiet w salonie, który po wycyklinowaniu będzie wyglądał jak tuż po położeniu. Jednak wybierając nieruchomość z rynku pierwotnego trzeba się liczyć z koniecznością samodzielnego zadbania o podłogi. Temat tylko z pozoru wydaje się prosty. Choć sklepy kuszą przystępnymi cenami paneli podłogowych wykonanych ze sklejki lub tworzywa sztucznego ich żywotność w często użytkowanych częściach mieszkania takich jak salon, czy przedpokój jest stosunkowo krótka, a koszty wymiany połączone z koniecznością przestawienia wszystkich mebli przewyższają zyski z ewentualnej czasowej oszczędności.

Armatura łazienkowa i kuchenna

Piękne i designerskie baterie łazienkowe osiągają ceny nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak nie o takim zbytku tu mowa. Podjęcie decyzji o zamontowaniu już na samym początku armatury wysokiej klasy oszczędza czas i pieniądze, gdyż gwarantuje brak wizyt hydraulika przez najbliższe lata.

Zabudowa kuchenna

Prosta i ultranowoczesna, a może romantyczna w stylu prowansalskim lub misternie fornirowana nawiązująca stylistyką do dworskich kuchni? Niezależnie od tego jakiej stylistyce ma odpowiadać idealna zabudowa kuchenna, ważne by była wykonana z odpornego na parę wytwarzającą się w trakcie gotowania materiału. Również blat powinien być możliwie jak najtrwalszy i trudny do zarysowania, czy wyszczerbienia. Co zaś tyczy się zabudowywanych sprzętów rtv poza idealnym dopasowaniem do przestrzeni oraz posiadaniem wszystkich ważnych dla domowników funkcji powinny być one energooszczędne i możliwe do ewentualnej wymiany bez konieczności pozbywania się zabudowy, w którą zostały wpasowane.

Materace

Zdrowy sen na wygodnym materacu to gwarancja efektywnie spędzonego dnia, dlatego tuż po umeblowaniu kuchni warto zabrać się za sypialnie ze szczególnym uwzględnieniem wyboru odpowiedniego łóżka i materaca. Stojąc w obliczu niemałego wyzwania jakim jest wybór pomiędzy chłodzącą pianką żelową z pamięcią, a świetnie podpierającymi kręgosłup mocnymi sprężynami kieszeniowymi najlepiej jest zdecydować się na nowoczesną technologię oferowaną przez materace hybrydowe, które łączą w sobie obydwa aspekty zapewniając wieloletni komfort snu.

Rolety okienne

Form dekoracji okiennych jest coraz więcej od klasycznych firan i zasłon przez żaluzje i rolety rzymskie, aż po rolety zewnętrzne. Te ostatnie najlepiej sprawdzają się na parterach, gdyż poza odseparowywaniem przestrzeni prywatnej mieszkańców stanowią także świetną ochronę przeciwwłamaniową. Z kolei nieprzemyślana instalacja karniszy, które z czasem mają zostać zastąpione roletami przyokiennymi wiąże się z koniecznością zapełniania pozostałych po hakach dziur.

Świetlówki energooszczędne

Mimo iż tak jak w większości przypadków ich cena jest jednostkowo wyższa niż zwykłych żarówek i tak warto je zainstalować już na samym początku. Unikając w ten sposób wysokich rachunków za energię elektryczną oraz konieczności ponownej wizyty w sklepie z oświetleniem w stosunkowo krótkim czasie.

Zamki do drzwi

Bezpieczeństwo to podstawa nawet na monitorowanym osiedlu. W standardzie wykończenia deweloperskiego są już oczywiście drzwi wejściowe, standardowe dla wszystkich lokali. W trosce o zabezpieczenie swojego dobytku przed ewentualnymi kradzieżami należy pamiętać o wymianie drzwi na takie, które posiadają atesty bezpieczeństwa lub w najgorszym wypadku zamontowaniu w tych już istniejących dodatkowych niestandardowych zamków. Świetnym rozwiązaniem jest także zamek z zasuwką do którego dostęp jest tylko możliwy tylko od wewnątrz. Chroni on przed niechcianą wizytą natarczywych domokrążców.

Aby nie stać się mimowolnym bohaterem starego polskiego porzekadła, że chytry dwa razy traci lepiej rozsądnie rozplanować zakupy. Rozłożone w czasie nabywanie produktów wysokiej jakości jest dużo bardziej ekonomicznym wyjściem niż branie kredytu konsumpcyjnego na zakup sofy, czy montowanie w łazience baterii prysznicowej, która równo z upływem okresu gwarancyjnego będzie nadawała się tylko do wyrzucenia.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo