Gwiazdy, które przez używki straciły wszystko

Nadużywanie alkoholu czy narkotyków bardzo często jest tylko odbiciem głębszych problemów ze zdrowiem psychicznym, z którymi walczy uzależniony.
Gwiazdy, które przez używki straciły wszystko
07.03.2017

Używek są tysiące, ale sam mechanizm ich działania jest zazwyczaj bardzo podobny – trafiają one różną drogą do naszego organizmu – na przykład alkohol przez żołądek, a nikotyna przez płuca – a następnie przenikają do krwi, wraz z którą podróżują do mózgu. W mózgu wpływają na te jego części, które odpowiadają za wydzielanie hormonów, takich jak dopamina czy endorfina, sprawiających, że czujemy się dobrze.

Oczywiście dopamina i endorfina pojawiają się w naszym ciele również bez dodatkowych „wspomagaczy”, jednak u osób dotkniętych problemami psychicznymi, czy poddanych większemu stresowi, produkcja dopaminy i endorfiny zostaje zaburzona. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest częstsze sięganie po papierosa przez palaczy, którzy są w danym momencie zestresowani.

Życie celebryty, wbrew pozorom, sprzyja sytuacjom, które obciążają psychikę. Ciągła praca, skupiona na nich uwaga setek tysięcy ludzi, obawa przed spadkiem ze szczytu, nieustająca potrzeba potwierdzania, że jest się wspaniałym – wszystkie te czynniki zwiększają szansę problemów ze zdrowiem psychicznym i co za tym idzie nadużywania substancji psychoaktywnych. Niektórych może to zaskoczyć, ale sławni i bogaci (a nawet bohaterowie reality-show!) mają dokładnie takie same mózgi, jak pozostali ludzie, więc takie obciążenie nerwowe często doprowadza do problemów z alkoholem i narkotykami. Spójrzmy na kilka najbardziej znanych przykładów.

Britney Spears

Zdjęcie Britney idącej na odwyk z ogoloną głową było dla wielu końcem pewnej epoki. Według osób z jej otoczenia, miała ona problemy głównie z alkoholem, substancjami stymulującymi (np. amfetaminą) i silnymi lekami na receptę. Skończyło się to wielokrotnymi wizytami w klinikach odwykowych, jeszcze częstszymi upokarzającymi scenami w miejscach publicznych, a podobno nawet próbą samobójczą. Używanie narkotyków, takich jak amfetamina, prowadzi min. do psychoz, które objawiać się mogły właśnie takimi zachowaniami, jak niesławny atak parasolką na samochód, którego dopuściła się autorka „Baby One More Time”.

Heath Ledger

W przeciwieństwie do wielu współczesnych celebrytów, aktor znany choćby z „Brokeback Mountain” czy „Czarnego Rycerza”, uzależniony był jedynie od legalnych – co nie znaczy bezpiecznych – substancji. Ledger wspominał w kilku wywiadach, że stres związany z grą w superprodukcjach kinowych powodował u niego skrajną formę bezsenności, którą starał się zwalczać lekami nasennymi i uspokajającymi. To właśnie ich przedawkowanie zostało w raporcie toksykologicznym wskazane jako przyczyna jego śmierci.  

David Hasselhoff

Znany z roli w Słonecznym Patrolu, Hasselhoff przez wiele lat toczył walkę z alkoholizmem. Jednym z najdrastyczniejszych symboli jego choroby było wideo nakręcone przez jego córkę, w którym przypomina ona pijanemu ojcu (który zjada właśnie hamburgera z podłogi), że jeżeli rano nie będzie trzeźwy, to zostanie zwolniony z pracy. Na szczęście aktor udał się po pomoc do specjalistów, i o ile nie wiemy o nim wszystkiego, to zdaje się obecnie mieć znacznie lepiej niż kiedyś.

Amy Winehouse

Jedną z najgłośniejszych śmierci celebrytów w ostatnich latach był właśnie zgon Amy, spowodowany przedawkowaniem alkoholu w jej domu w londyńskiej dzielnicy Camden. Piosenkarka nie stroniła też od innych substancji, czego bynajmniej nie przemilczała w swojej twórczości muzycznej. Jednak według biegłych sądowych to właśnie etanol doprowadził u niej do zaburzeń oddychania i w efekcie do zgonu. Według osób z jej otoczenia Winehouse cierpiała na zaburzenia lękowe, jednak odmawiała przyjęcia pomocy profesjonalistów, próbując radzić sobie z problemami właśnie za pomocą środków odurzających. Historia zniszczenia jej kariery przez uzależnienie została przedstawiona w filmie „Amy”, wydanym w roku 2015.

Pamiętajmy, że problemy z substancjami odurzającymi to przypadłość nie tylko ludzi z pierwszych stron gazet. Mogą dotknąć każdego, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie są konsekwencje korzystania z używek. Wejdź na stronę www.melanż.tv i przez wypełnienie prostego quizu sprawdź na co powinieneś uważać i jak możesz ograniczyć szkody wynikające z używania substancji psychoaktywnych.

Komentarze (1)

Ocena: 2 / 5
Lola123 (Ocena: 2) 11.03.2017 17:26
W końcu ciekawy i dobry temat.. Szkoda tylko, że poświęcono mu, aż jedną stronę. :/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo