Związek ze starszym od siebie mężczyzną - czy różnica wieku ma znaczenie, gdy staracie się o dziecko?

Stało się. Przelotna znajomość przerodziła się w coś bardziej poważnego. Na początku byłaś pod wrażeniem jego dobrych manier, imponowało ci jego doświadczenie życiowe.
Związek ze starszym od siebie mężczyzną - czy różnica wieku ma znaczenie, gdy staracie się o dziecko?
01.03.2017

Dziś wiesz, że ten kilka/kilkanaście lat starszy od ciebie mężczyzna to właśnie ON. Nie wyobrażasz sobie życia z kimkolwiek innym, snujesz daleko wybiegające w przyszłość plany i oczyma wyobraźni widzisz jak w letnie popołudnie odwiedzają was wnuki, a wy trzymacie się za ręce, wciąż zakochani. Czy zastanawiałaś się jednak, jakie są wasze szanse na wspólne dziecko?

Mężczyzna: termin przydatności do spożycia nieustalony


Dopóki miesiączkujesz, w ciążę możesz zajść także po 45. roku życia. Niestety, już po 35. urodzinach masz do dyspozycji mniej jajeczek i są one gorszej jakości, co oznacza, że twoje szanse na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka maleją.

Ten problem nie dotyczy mężczyzn. Jak wiadomo, ich zegar biologiczny nie tyka z taką zawziętością jak ma to miejsce w przypadku płci pięknej, dzięki czemu prawdopodobnie żaden dobiegający czterdziestki mężczyzna nie miał okazji usłyszeć od wścibskich ciotek i sąsiadek, że to ostatni dzwonek na dziecko.

Czy oznacza to, że panowie mogą spać spokojnie? Niezupełnie. "Mimo iż okres płodności mężczyzn wydaje się nie mieć górnej granicy, musimy uświadomić sobie, że z wiekiem jakość nasienia spada" - mówi dr n. med. Dorota Wickiewicz, ginekolog-położnik z kliniki leczenia niepłodności InviMed we Wrocławiu. "Teoretycznie żadnych 'widełek' nie ma, a jednak szanse pary na poczęcie zdrowego dziecka maleją stosownie do wieku partnera", dodaje lekarz.

Potwierdzają to wyniki badań. W 2014 roku czasopismo Ageing Research Reviews opublikowało pracę naukowców z Uniwersytetu w Otago (Nowa Zelandia), którzy na podstawie analizy 90 badań nad 94 tysiącami mężczyzn z trzydziestu krajów doszli do wniosku, że parametry nasienia pogarszają się w miarę upływu czasu. Niektóre z nich są wyraźnie niższe po 35. roku życia, inne po 40.

Co się zmienia?

Przede wszystkim zmniejsza się objętość ejakulatu i spada ruchliwość plemników. Jakby tego było mało, rośnie liczba plemników o uszkodzonej strukturze i obarczonych wadliwym DNA. Tempo zachodzących zmian nie jest jeszcze znane, w tej kwestii autorzy poszczególnych analizowanych badań mają odmienne zdanie, ale wiadomo, że – podobnie jak w przypadku kobiet – problemy z płodnością stają się częstsze już po 35. roku życia.

Starszy partner = większe ryzyko powikłań ciążowych

Kobiety, których partnerzy są od nich dużo starsi, są bardziej narażone na komplikacje ciążowe i poronienia, a ich dzieci częściej doświadczają zaburzeń takich jak autyzm, padaczka i schizofrenia. Częściej niż rówieśniczki związane z mężczyznami w zbliżonym do swojego wieku korzystają z technik wspomaganego rozrodu.


Wiek mężczyzny a badanie nasienia do in vitro

Niższa jakość nasienia u starszych mężczyzn może być wskazaniem do zastosowanie zapłodnienia in vitro, gdzie jednym z elementów będzie ponad 6000-krotne powiększenie plemnika pod mikroskopem (tzw. technika MSOME-6600) w celu dokładnego zbadania jego struktury i określenia jego szans na poczęcie nowego życia. Na etapie badań diagnostycznych zaleca się im także skorzystanie z testu SCD, określającego odsetek plemników, w których zaszła większa fragmentacja DNA.

Jeśli twój partner skończył czterdzieści lat i coraz częściej myślicie o założeniu rodziny, zacznij działać. Jeżeli okaże się, że mimo starań nie zachodzisz w ciążę, będziecie mieli więcej czasu na zdiagnozowanie źródła problemu i rozwiązanie go – w tej kwestii upływ czasu może mieć decydujący wpływ na waszą przyszłość.

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.03.2017 09:06
Freud twierdził, że ze związku starszy mężczyzna i młoda kobieta rodzą się wyjątkowo inteligentne dzieci (między jego rodzicami była duża różnica wieku :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie