SOS

Czy kochanie się z partnerem wspomaga zdrowy sen?

Intymność to ważny element zdrowia psychicznego i emocjonalnego.
Czy kochanie się z partnerem wspomaga zdrowy sen?
Fot. pexels
07.06.2024

7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seksu – wyjątkowe święto, które podkreśla znaczenie intymności i bliskości w naszym życiu. Seks nie tylko zacieśnia więzi między partnerami, ale również ma liczne korzyści zdrowotne. Jednym z najważniejszych aspektów, na które pozytywnie wpływa aktywność seksualna, jest jakość snu.

Zobacz także: Łechtaczka może mieć wzwód. Czego jeszcze nie wiesz o tym narządzie?

Seks od zawsze był integralną częścią ludzkiego życia, zarówno jako źródło przyjemności, jak i sposób na wyrażanie bliskości i miłości. W przeszłości podejście do seksu różniło się w zależności od kultury i epoki – od świętowania jego magicznej mocy w starożytnych rytuałach po bardziej pruderyjne podejście w niektórych okresach historii.

Współcześnie seks jest postrzegany nie tylko jako akt fizyczny czy prokreacji, ale także jako ważny element zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Jest również uznawany za istotny element dobrego samopoczucia i jakości życia. Czy może wspomagać zdrowy sen?

Korzyści zdrowotne płynące z seksu

Seks przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Poprawia nastrój, wzmacnia układ odpornościowy, działa pozytywnie na układ krążenia, pomaga w redukcji stresu, w walce z bólem, w utracie kalorii, a także znacząco poprawia jakość naszego snu.

Badania wskazują, że seks może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i zwiększeniu poczucia relaksu, co prowadzi do lepszego snu. W jednym z badań, aż 64% respondentów stwierdziło, że ich sen poprawił się po aktywności seksualnej z partnerem, a efekt ten był najsilniejszy, gdy obie strony osiągnęły orgazm(1).

W badaniu dotyczącym aktywności seksualnej, jakości snu i czasu potrzebnego na zaśnięcie, opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Public Health, wskazano, że 71% respondentów zauważyło poprawę jakości snu po seksie z partnerem, a 62% stwierdziło, że zasypia szybciej(2).

Uwolnij endorfiny

Podczas aktywności seksualnej organizm uwalnia endorfiny i oksytocynę, które pomagają w relaksacji i obniżeniu poziomu stresu. W rezultacie, po seksie łatwiej zasnąć i cieszyć się głębszym, bardziej regenerującym snem.

„W trakcie orgazmu wzrasta poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie senności. Dodatkowo, podczas seksu wytwarzana jest oksytocyna, która redukuje stres i ułatwia spokojne zasypianie. Co więcej, prolaktyna utrzymuje niski poziom dopaminy nawet do dwóch tygodni po orgazmie, co pomaga zachować stan umiarkowanego zaspokojenia seksualnego” – dodaje Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep.

Jak poprawić jakość snu i cieszyć się lepszym seksem?

Poprawa jakości snu i lepsze doświadczenia seksualne mogą iść w parze. Seks to nie tylko źródło przyjemności, ale również kluczowy element naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby w pełni cieszyć się dobrym seksem i wysypiać się prawidłowo, należy zadbać o odpowiednie nawyki w sypialni.

„Przede wszystkim, dbaj o właściwą higienę snu: kładź się spać i wstawaj o regularnych porach, również w weekendy. Unikaj alkoholu, który może pogarszać jakość snu. Kofeina, popołudniowe drzemki i nikotyna również mogą wpływać na jakość wypoczynku. Stwórz odpowiednie warunki do snu, rezygnując z telewizora, komputera i smartfona w sypialni, ponieważ niebieskie światło działa pobudzająco i może cię rozpraszać. Zamiast tego, wykorzystaj ten czas na intymne chwile z partnerem lub na samodzielną relaksację. Pamiętaj, że seks poprawia sen, a dobry sen poprawia jakość życia seksualnego” – radzi Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep.

Przypisy:

(1) https://www.readersdigest.ca/health/healthy-living/sex-improves-sleep-quality-study/
(2) https://satipharm.com.pl/blog/dlaczego-seks-jest-dobry-na-sen/

Mat. prasowe

Polecane wideo

Francuzi mówią o niej l'ange, anioł. Twierdzą, że jest najpiękniejszą kobietą świata
Francuzi mówią o niej l'ange, anioł. Twierdzą, że jest najpiękniejszą kobietą świata - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.06.2024 15:22
Właśnie robimy trójkącik z koleżanką i ją instruuje a jednocześnie piszę tu ;)
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 07.06.2024 15:21
Jest mu dobrze dawaj dalej
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.06.2024 15:21
Ohhh taaak
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.06.2024 15:21
Zrob mu dobrze poliż jego kutaska
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.06.2024 15:21
Ciągnij mu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie