SOS

Średniowieczne grzechy. W jakie dni spanie z własną żoną było zakazane?

Wszystkie niedziele, czas ciąży, okres pokuty oraz…
Średniowieczne grzechy. W jakie dni spanie z własną żoną było zakazane?
Fot. Unsplash (Viktor Talashuk)
15.11.2022

Cudzołóstwo od wieków uznawane jest przez Kościół za grzech. Okazuje się jednak, że w średniowieczu nawet sypianie z własną żoną było uznawane za karygodne, zwłaszcza jeśli następowało w „dni zakazane”. - Prawdę powiedziawszy, wobec żony twego bliźniego każda miłość jest hańbą; wobec twej własnej żony – hańbą jest miłość nadmierna. Mąż winien kochać swą żonę rozważnie, a nie namiętnie. Niechaj zapanuje nad pożądaniem i nie dąży niecierpliwie ku zbliżeniu – twierdził Hieronim ze Strydonu.

Kiedy zatem średniowieczne małżeństwa nie mogły się kochać? Lista takich zakazanych dni okazuje się zaskakująco długa.

Polecamy także: Kiedy jest najlepsza pora na seks? Wiele osób nigdy nie brało jej pod uwagę - a szkoda!

Kiedy spanie z własną żoną było zakazane w średniowieczu?

- Średniowieczny Kościół prezentował jasne stanowisko w sprawach intymnych. Akt płciowy miał służyć przedłużeniu rodu i niczemu więcej. Nawet w przypadku małżonków czerpanie z niego przyjemności mogło zostać uznane za grzech – czytamy na serwisie wielkahistoria.pl.

Z cytowanej przez portal książki Jean Verdon „Przyjemności średniowiecza” dowiadujemy się, że dni, kiedy małżeństwa mogły kochać się bez lęku przed boską karą, były wyznaczane według świąt liturgicznych oraz cyklu miesięcznego kobiety. Zbliżenia były więc zakazane we wszystkie niedziele; gdy kobieta miesiączkowała, była ciężarna, podczas Wielkiego Postu, czy świąt kościelnych. Czystość należało zachować również przez 20 dni przed Bożym Narodzeniem.

Złamanie tych nakazów groziło surową pokutą „o chlebie i wodzie”. Przykład? Za kochanie się z żoną w czasie jej miesiączki lub gdy ciążowy brzuch był już widoczny, „grzesznik” musiał pościć przez 10 dni. Z kolei oddawanie się uciechom cielesnym w niedzielę było karane 4-dniową pokutą.

- Badający życie średniowiecznej rodziny francuski historyk Jean-Louis Flandrin obliczył, że małżonkowie stosujący się rygorystycznie do nauk Kościoła we wczesnym średniowieczu mogli kochać się jedynie od 91 do 93 dni w roku. Sam uważał jednak, że w rzeczywistości było to około 185 dni – bo mało kto trzymał się absolutnie wszystkich restrykcji – podsumowuje serwis wielkahistoria.pl.

Zobacz także: Znaki zodiaku, które są najlepszymi kochankami

Polecane wideo

Najbardziej pożądani single 2022 roku (ZDJĘCIA)
Najbardziej pożądani single 2022 roku (ZDJĘCIA) - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 3.6 / 5
Pan shit (Ocena: 5) 19.01.2023 22:15
Ja bym nikomu nie mówił i ruchał się codziennie
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 17.11.2022 10:33
Zawsze można spać z inną. Nawet wskazane dla odmiany.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 16.11.2022 12:59
Za dużo się ruchacie.
odpowiedz
Katarzyna (Ocena: 5) 15.11.2022 20:12
Biorąc pod uwagę, że rok ma mniej więcej 365 dni, to te statystyczne 91 dni seksu to i tak dużo jak na dzisiejsze czasy, gdyby stosować się do średniowiecznych reguł.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.11.2022 11:38
Jak zwykle. Zwykły szaraczek jest straszony piekłem, jak zje kurczaka w piątek, ale jak jaśnie wielmożnym ekscelencjom w stosunku przeszkadza tornister, to dwie zdrowaśki i cyk na inną parafię. Nikogo to nie dziwi, że ci, którzy teoretycznie są najbliżej Biblii i Boga, robią takie rzeczy, że włosy siwieją, a mimo to się nie boją? Boga, piekła, itd.? Czy tylko mi się wydaje, że tu jest coś srogo nie tak? Czy gdyby nie byli, będąc najbliższymi sługami na ziemi, tacy bogobojni, czy nie leżeliby krzyżem w umartwieniu i ubóstwie? Przecież powinni być święcie przekonani, że czeka ich za to życie wieczne w Niebie? A jakoś jednak nie...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie