SOS

Przemoc finansowa w związku. Jak się z niej wyzwolić?

Jak poradzić sobie w przypadku, jeśli partner opresyjnie zarządza finansami i wszystkie wydatki są zależne od jego woli?
Przemoc finansowa w związku. Jak się z niej wyzwolić?
Fot. Unsplash
23.05.2022

Przemoc finansowa w wielu przypadkach zaczyna się bardzo niewinnie. Partner mający tak zwaną "głowę na karku" coraz bardziej zachęca nas do tego, abyśmy to jemu zostawiły zamartwianie się finansami. Wszystko przecież wspaniale przekalkuluje i zaplanuje, dzięki czemu będzie można więcej odłożyć i żyć bardziej komfortowo. Szczęśliwa partnerka często z ulgą wypowiada kwestię "Masz rację, przecież zupełnie nie mam głowy do rachunków"

Zobacz także: Ta wstrętna nowa dziewczyna... Jak radzić sobie z partnerem, który jest synkiem mamusi?

Proszę, to tylko 10 zł...

Niestety im dalej w las, tym bardziej opresyjna staje się owa sytuacja. Dochodzi do tego, że każdą zarobioną kwotę oddajemy domowemu finansowemu zarządcy, a on szlachetnie wydziela nam zasadne kieszonkowe. Wszystko jest wyliczane co do złotówki. Zostajemy z niczym. Nie mamy prawa decydować nawet o najmniejszych detalach. Każdy paragon jest skrupulatnie studiowany, ponieważ roztrzepana i nieodpowiedzialna partnerka pewnie po raz kolejny pozwoliła sobie na wybór jogurtów, które nie były na promocji i należy ją upomnieć. 

To tylko jeden z przykładów, jako ze przemoc finansowa przybiera rozmaite formy i ma różne odcienie. Występuje niezależnie od statusu majątkowego. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Najważniejsze to uświadomić sobie, że jest się krzywdzoną i zacząć walczyć o swoje prawa. Odbądźmy z partnerem poważną rozmowę. Stosujący przemoc ekonomiczną, nie ma prawa się w ten sposób zachowywać. Bądźmy silne i poczujmy nareszcie swoją wartość - poradzenie sobie z podobną sytuacją jest bardzo trudne, podobnie jak we wszystkich związkach przemocowych.

Nie udawajmy przed otoczeniem, że wszystko jest w porządku. Jeśli nie mamy funduszu na wyjście na kawę z przyjaciółką, nie odpisujmy jej, że może wybierzemy się do kawiarni w innym terminie - postawmy na szczerość. Jeżeli podzielimy się z najbliższymi, co dzieje się w naszym życiu, będzie nam łatwiej przeciwstawić się partnerowi.

Gdy sytuacja jest bardzo trudna i czujemy, że nie ma już ratunku dla związku, zdecydujmy się na rozstanie. Partner, który dopuszczał się podobnych zachowań, bardzo rzadko przechodzi pozytywną metamorfozę. 

Zobacz także: Złamane serce to nie metafora. Czym jest zespół takotsubo?

Polecane wideo

Dzieci tej pary wyglądają jak postaci z Disney’a!
Dzieci tej pary wyglądają jak postaci z Disney’a! - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 3.6 / 5
gość (Ocena: 3) 18.08.2022 13:02
Jaką żałosna idiotką trzeba być, żeby w takiej sytuacji oddawać swoją wypłatę facetowi? Wsm nawet lepiej dla nich. Takie bezmózgi nie powinny mieć własnych pieniędzy. Inteligencja na poziomie starych bab kupujących garnki za 10tys
odpowiedz
(Ocena: 5) 22.07.2022 16:07
Nie jestem i nigdy nie bede finansowo zalezna od faceta
zobacz odpowiedzi (1)
Katarzyna (Ocena: 5) 23.05.2022 17:16
Nie za bardzo rozumiem pojęcie przemocy ekonomicznej. Każdy ma swoją kartę, swoje pieniądze, wspólnie można płacić rachunki i tyle w temacie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.05.2022 11:31
Z takim typkiem od razu się rozstać bo on się nie zmieni. Będzie coraz gorzej, że nawet na podpaski kobieta nie będzie miała.
zobacz odpowiedzi (2)
Ula (Ocena: 5) 23.05.2022 09:00
Mój były mi kiedyś powiedział, że... według jego obliczeń powinnam mu przelewać niemalże całą swoją wypłatę, a na swoje potrzeby mogę zostawić 100 zł. Jak powiedziałam, ze to przemoc ekonomiczna, to parsknął śmiechem. Rozstaliśmy się niedługo później.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie