SOS

„Dzień rozstań”. To właśnie wtedy najwięcej par podejmuje decyzję o zerwaniu

Nieprzypadkowo wypada niedługo po walentynkach.
„Dzień rozstań”. To właśnie wtedy najwięcej par podejmuje decyzję o zerwaniu
Fot. iStock
22.02.2022

Niedawno zakochane pary świętowały swój dzień, czyli walentynki. Tradycyjnie to właśnie 14 lutego jest czasem wyrażania uczuć i obdarowywania siebie nawzajem romantycznymi upominkami. Niektórzy tego dnia decydują się nawet na zaręczyny. 

Zobacz również: „To święto, które wyklucza osoby niebędące w związkach”. Blisko 40 proc. polskich singli stresuje się walentynkami

Co ciekawe, to właśnie parę dni po walentynkach wypada data określana jako “dzień rozstań”. Zdaniem ekspertów tego dnia najwięcej par decyduje się zakończyć związek. Kiedy dokładnie przypada ta smutna data i jak badacze tłumaczą ten fenomen? 

„Dzień rozstań”. Kiedy rozpada się najwięcej związków? 

Tzw. dzień rozstań (w języku angielskim Break-up Day) wypada zaledwie tydzień po walentynkach, czyli 21 lutego. O tym zjawisku czytamy m.in. na portalu womanandhome.com. 

Serwis przytacza wypowiedzi ekspertów od związków - dr Dmitrija Loktionova i Kate Tikhomirovej, którzy wyjaśniają, że wszystko sprowadza się do zbyt wygórowanych oczekiwań wymuszanych poniekąd przez święto zakochanych. W walentynki wiele par przygląda się swojemu związkowi i dochodzi do wniosku, że ich wymarzona relacja wygląda zupełnie inaczej. 

Walentynki dają nam okazję do świętowania związku i partnera, ale wiążą się również z wysokimi oczekiwaniami i presją. Wobec nieustannego porównywania się z innymi w mediach społecznościowych łatwo o uczucie rozczarowania, co często prowadzić do kłótni i rozpadu związku. Można to porównać do wrażeń po sylwestrze – impreza nigdy nie jest tak udana jak byśmy chcieli, ponieważ jest wymuszona, a my patrzymy na nasze świętowanie przez pryzmat starannie opracowanych materiałów, jakie inni zamieszczają w social mediach 

- tłumaczyli eksperci. 

Przykładów potwierdzających teorię o “dniu rozstań” przypadającym w okresie walentynkowym nie trzeba daleko szukać. Wystarczy przyjrzeć się byłym hollywoodzkim parom. Jennifer Aniston i Justin Theroux ogłosili swój rozwód 15 lutego 2018 roku. Kim Kardashian poinformowała o rozstaniu z Kanye Westem pięć dni po walentynkach 2021 roku. Z kolei nowa partnerka rapera, Julia Fox oznajmiła, że ich związek jest już historią w tegoroczny dzień zakochanych. 

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że luty nie jest pomyślnym miesiącem również dla małżeństw. Potwierdza to prawnik James Maguire, który wyjaśnia, że w tym okresie wiele par składa papiery rozwodowe. 

W tym czasie zdecydowanie obserwujemy wzrost zapytań w tym temacie. Dla wielu małżeństw walentynki często są “kroplą, która przelewa czarę goryczy”. Wszędzie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, widzimy ekstremalnie romantyczne gesty, np. pokoje hotelowe wypełnione balonikami czy zaręczyny w egzotycznych miejscach i pierścionki z olbrzymimi diamentami. Zwykłemu śmiertelnikowi trudno z tym konkurować. To może być gwoździem do trumny w związku, w którym już wcześniej brakowało szczęścia i zadowolenia 

- mówił prawnik w rozmowie z portalem womanandhome.com. 

Co sądzicie o tym fenomenie? Zdarzyło wam się zakończyć romantyczną relację tuż po walentynkach? 

Zobacz również: „Oddychał za głośno”, „nie lubił psów”. Najdziwniejsze powody, dla których ludzie postanowili zakończyć związki

Polecane wideo

„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa
„Marzenie się spełniło”. Sofia Jirau to pierwsza modelka Victoria’s Secret z zespołem Downa - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie