SOS

6 sygnałów ostrzegawczych, że spotykasz się z psychopatą. Pod żadnym pozorem ich nie ignoruj

Nie daj się zwabić w tę miłosną pułapkę.
6 sygnałów ostrzegawczych, że spotykasz się z psychopatą. Pod żadnym pozorem ich nie ignoruj
Fot. Unsplash
11.08.2021

Szacuje się, że psychopaci stanowią ok. 2-3 proc. społeczeństwa, a to zaburzenie występuje aż 3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ale rozpoznanie, że mamy do czynienia z psychopatą wcale nie jest takie łatwe. 

Zobacz również: Zawody, w których najczęściej pracują psychopaci

Na pierwszy rzut oka psychopaci wydają się niesamowicie czarujący, co sprawia, że inni wprost do nich lgną, zarówno jeśli chodzi o relacje przyjacielskie, jak i romantyczne. 

Jak rozpoznać, że wpadłaś w miłosną pułapkę psychopaty? W rozmowie z portalem thesun.co.uk psycholożka Emma Kenny wymienia znaki ostrzegawcze, które o tym świadczą. 

Jak rozpoznać czy spotykasz się z psychopatą?Fot. Unsplash

Jak rozpoznać czy spotykasz się z psychopatą?  

Jest pasożytem 

Psycholożka podaje następujący przykład: “Takie osoby zamawiają najdroższe dania z menu, ale okazuje się, że 'przypadkiem' zostawiły kartę płatniczą w domu, więc to ty musisz uregulować rachunek. Są przy tym tak przebiegłe jeśli chodzi o wymyślanie wymówek, że nigdy nie wiesz, czy to rzeczywiście był tylko przypadek, czy też celowe działanie”. 

“Pasożytnictwo” psychopatów objawia się także w relacjach z przyjaciółmi. 

“Wydaje się, że takie osoby są bardzo popularne, ale szybko nudzą się innymi ludźmi, a osoby w ich otoczeniu nieustannie się zmieniają. Jeśli tylko mogą, wykorzystują znajomych żeby uzyskać korzyści materialne, w życiu zawodowym albo społecznym. A jeżeli przyjaźń się zakończy, zawsze grają ofiarę”. 

Zawsze ma rację 

“Nawet jeśli przyłapiesz psychopatę na kłamstwie, on posłuży się manipulacją żeby wywołać w tobie wątpliwości. To sprawia, że często się poddajesz i przyjmujesz jego punkt widzenia tylko po to, żeby uniknąć konfliktu. Przykład? Nawet jeśli odkryjesz jego zdradę to będzie twoja wina - twój brak zainteresowania i wsparcia nie pozostawił mu wyboru, żeby szukać pocieszenia gdzieś indziej” - mówi Emma Kenny.

Jest świetnym kochankiem 

Oto, jak ekspertka tłumaczy tę zaskakującą cechę: “Chociaż psychopaci są okropnymi partnerami, zaskoczą cię swoimi możliwościami w sypialni. Arogancję łatwo pomylić z pewnością siebie, a ich brak zahamować sprawi, że poczujesz się seksualnie wyzwolona i odkryjesz satysfakcję na zupełnie nowym poziomie”. 

Niestety w tym przypadku jest jedno “ale”... 

“Gdy stajesz się coraz mniejszym wyzwaniem dla psychopaty, on zacznie się tobą nudzić i będzie obwiniać cię za stagnację w sypialni”. 

Marzy o trójkącie 

“Psychopaci nie rozumieją miłości. Chcą tylko posiadać. Próbują manipulować osoby, które uważają za swoją własność aby zaspokoić swoje własne potrzeby. Jeśli chodzi o życie intymne, traktują cię bardziej jak przedmiot albo zabawkę. Temat miłosnego trójkąta wprowadzają albo poprzez zmuszanie, albo poprzez uwodzenie. W tym pierwszym przypadku dają ci do zrozumienia, że już ich nie zaspokajasz” - wyjaśnia psycholożka.

Nigdy nie przeprasza 

“Psychopaci zawsze znajdują wymówki dla swoich czynów i nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoje zachowanie. Co więcej, próbują ci wmówić, że to ty zachowujesz się nieracjonalnie. W efekcie nieustannie zastanawiasz się czy to wszystko nie dzieje się tylko w twoje głowie”. 

Ciągle mówi o swojej byłej 

Ekspertka tłumaczy: “Zniszczenie twojej pewności siebie jest częścią planu psychopaty. Jej brak daje mu poczucie władzy. Chętnie porównuje cię do swojej byłej i w subtelny sposób daje ci do zrozumienia co poprzednia partnerka robiła, aby go uszczęśliwić. Nieustannie przypomina ci o tym, jakie masz szczęście, że wybrał właśnie ciebie”. 

Zobacz również: Czy masz skłonności psychopatyczne? Zdradza to odpowiedź na tylko jedno pytanie

Polecane wideo

Pierwsze dziecko urodziła w wieku 14 lat. Dziś ma ich jedenaścioro i planuje szóstkę kolejnych
Pierwsze dziecko urodziła w wieku 14 lat. Dziś ma ich jedenaścioro i planuje szóstkę kolejnych - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 4.5 / 5
Lubię placki (Ocena: 4) 05.01.2022 18:15
Zgadzam się z tobą
odpowiedz
Kk (Ocena: 5) 07.11.2021 08:50
Wszyscy psychopaci to inteligentne szuje
odpowiedz

Polecane dla Ciebie