SOS

Dla 20 proc. mężczyzn „pocałunek to nie zdrada”. Jak więc definiują niewierność?

Kiedy właściwie zaczyna się zdrada?
Dla 20 proc. mężczyzn „pocałunek to nie zdrada”. Jak więc definiują niewierność?
Fot. Unsplash
06.07.2021

Mogłoby się wydawać, że zdrada to łatwe pojęcie do zdefiniowania. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. Zachowania, które dla jednych osób są akceptowalne, dla innych są zupełnie nie do przyjęcia. 

Zobacz również: „To gorsze niż zdrada”. Jakie sekrety są w stanie zniszczyć nawet najlepszy związek?

Potwierdzają to najnowsze badania, z których jasno wynika, że nasze pojmowanie niewierności zależy nie tylko od płci, ale także od wieku. Jak definiujemy zdradę? 

Kiedy zaczyna się zdrada?

Tej kwestii przyjrzeli się autorzy raportu zatytułowanego “Let’s Talk About Sex” zrealizowanego w Szkocji. W badaniu wzięło udział ponad 5 tys. ochotników. Okazało się, że zdaniem co piątego mężczyzny “namiętny pocałunek” z inną osobą nie oznacza zdrady.  

Z kolei kobiety postrzegają to zupełnie inaczej. Dla aż 45 proc. ankietowanych w wieku 16-24 lata już sam flirt z kimś innym to dowód na niewierność.  

W raporcie poruszono także kwestię aplikacji randkowych. Z badania wynika, że z Tindera korzysta nawet 25 proc. osób, które są w poważnych i stałych związkach. Czy sam fakt posiadania konta w aplikacji randkowej to już zdrada? 

Media społecznościowe stworzyły nowe sposoby na utratę zaufania osoby, z którą jesteśmy w związku. Sexting, cyber seks i pornografia mogą, ale nie muszą być uznawane za zdradę - w zależności od tego, kogo o to spytamy 

- mówiła terapeutka Barbara Bloomfield w rozmowie z portalem glamourmagazine.co.uk. 

Serwis przytoczył też wypowiedzi anonimowych osób, które poproszono o opisanie swojej definicji zdrady. Dla każdego niewierność znaczy coś zupełnie innego. 

Nie znoszę określenia “zdrada”. Jest takie ogólnikowe. Przykład - relacja poligamiczna, w której seks z inną osobą nie jest zdradą, jest czymś pożądanym. Zamiast “zdrada” mówię “ranienie”. Niewierność to każde zachowanie, które może zranić inną osobę albo relację. 

Zdrada to każda relacja, jaką nawiązujemy z inną osobą - od przeglądania Tindera, poprzez sexting, kończąc na seksie w realu. 

Najgorsza jest zdrada emocjonalna. Mój eks zakochał się w kimś innym. Przyrzekał, że nigdy się z nią nie przespał, gdy byliśmy razem, więc jego zdaniem “nigdy mnie nie zdradził”. Ale to nie ma znaczenia. Bolało mnie, że zakochał się w innej osobie. 

Zdrada w 100 procentach zależy od kontekstu. Przytulanie i flirtowanie ze znajomymi na imprezie po alkoholu jest okej. Przytulanie i flirtowanie tylko we dwoje? To może zostać odebrane zupełnie inaczej. 

To każde zachowanie, do którego nie chciałabyś się przyznać swojemu partnerowi. 

Zdrada może przybierać różne formy, ale nigdy nie jest dziełem przypadku. Uprawiałem seks z wieloma kobietami i nigdy nie stało się to przez przypadek. Zdrada to wybór. Celem większości osób, które się jej dopuszczają jest utrzymanie aktualnej relacji, ale dodanie do niej ekscytacji wynikającej z czegoś nowego. To świadoma zdrada. 

Jak więc upewnić się, że waszego związku nie zepsuje zachowanie, które przez jedno z was może zostać odebrane jako akt niewierności? Terapeutka radzi: 

Stwórzcie listę granic, które odpowiadają każdemu z was i regularnie do niej wracajcie. To bardzo ważne, bo aż ok. 70 proc. par nie rozmawia z drugą połówką na temat tego, co ich zdaniem liczy się jako zdrada. 

Zobacz również: Tym znakom zodiaku możesz zaufać w ciemno. Dosłownie brzydzą się zdradą

Polecane wideo

Wielki horoskop miłosny na LIPIEC
Wielki horoskop miłosny na LIPIEC - zdjęcie 1
Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
Ewa (Ocena: 5) 11.12.2021 21:17
Po pijanemu i w gumce to nie zdrada.
odpowiedz
piguła (Ocena: 5) 12.08.2021 11:05
Jak rozkładanie nóg przed facetem ginekologiem nie jest zdradą, to w takim razie jak pocałunek może nią być.
odpowiedz
Udostępnij! (Ocena: 5) 10.07.2021 13:34
WPŁAT MOŻNA DOKONYWAĆ OD KWOTY 1zł! KAŻDA ZŁOTÓWKA POMOGA ! Indywidualny numer konta bankowego zrzutki do wpłat przez internet, banku i poczcie: 25 1750 1312 6880 4169 4634 0079 odbiorca przelewu: zrzutka.pl tytuł przelewu: Adam i Ela wpłaty zagraniczne PL 25 1750 1312 6880 4169 4634 0079 Prócz pomocy finansowej rodzina potrzebuje środków czystości oraz innych rzeczy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2021 10:31
"aż ok. 70 proc. par nie rozmawia z drugą połówką na temat tego, co ich zdaniem liczy się jako zdrada" NOOO CIEKAWE CZEMU? A może dlatego, że rozpoczęcie rozmowy "hej, a dla ciebie to co liczy się jako zdrada" sugeruje, że jest jakaś osoba trzecia, z którą chcesz robić różne rzeczy, ale nie wiesz jak daleko możesz się posunąć... Więc.. LOL?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2021 22:48
Pocałunek to nie zdrada według panów, ale chyba tylko wtedy gdy to oni całują. Jakoś nie sądzę żeby śpiewali tak samo gdyby przyłapali swoje partnerki na niewinnych pocałunkach z jakimś przystojniakiem. Żałosne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie