SOS

Dlaczego młodzi ludzie współżyją rzadziej niż kiedykolwiek? Naukowcy podali zaskakujący powód

Co jak co, ale tego chyba nikt się nie spodziewał.
Dlaczego młodzi ludzie współżyją rzadziej niż kiedykolwiek? Naukowcy podali zaskakujący powód
Fot. iStock
28.06.2021

Z ostatnich badań wynika, że aktywność seksualna Polaków wciąż spada. Mimo że współżycie rozpoczyna większość młodych ludzi przed 18. rokiem życia, statystycznie rzecz biorąc kochamy się rzadziej niż prawie 25 lat temu. 

Zobacz również: „Polacy współżyją rzadziej niż prawie 25 lat temu”. Zaskakujące dane na temat naszego życia intymnego

Ten zaskakujący trend nie dotyczy tylko Polski. Podobnie jest m.in. w Stanach Zjednoczonych. Z danych opublikowanych przez organizację American Sociological Association (ASA) wynika, że młodzi ludzie decydują się na intymne zbliżenia rzadziej niż poprzednie generacje. Naukowcy podali zaskakujący powód tego stanu rzeczy. 

Dlaczego młodzi ludzie nie uprawiają seksu? Zaskakująca przyczynaFot. iStock

Dlaczego młodzi ludzie nie uprawiają seksu? Zaskakująca przyczyna 

Jak informuje ASA, w latach 2000-2010 odsetek osób w wieku 20-24 lata, które deklarowały, że w ciągu roku nie miały żadnych kontaktów seksualnych wyniósł 11,6 proc. W okresie od 2010 do 2014 roku ta grupa zwiększyła się do 15,7 proc. 

Z kolei z raportu z 2020 roku dowiadujemy się, że w latach 2016-2018 odsetek nieaktywnych seksualnie mężczyzn w wieku 18-23 lata wyniósł 30,9 proc. To wzrost o prawie 12 punktów procentowych w porównaniu z okresem 2000-2002. Jeśli chodzi o kobiety w tym samym przedziale czasowym zaobserwowano zmianę z 15,1 proc. do 19,1 proc. 

Jak naukowcy tłumaczą to zjawisko? Sugerują, że spadek aktywności seksualnej wśród młodych ludzi może mieć związek ze... zmniejszoną konsumpcją alkoholu. Takie wnioski wysuwają badacze Scott J. South z University of Albany oraz Lei Lei z Rutgers University. Ich zdaniem picie alkoholu często zwiększa szanse na nawiązanie kontaktów seksualnych, a skoro w ostatnim czasie spożywanie napojów procentowych zmniejszyło się, spadła też liczba osób, które współżyją. 

Ale to nie jedyne wytłumaczenie, jakie zaproponowali naukowcy. Według innego spadek aktywności seksualnej wiąże się również z faktem, że coraz mniej ludzi wchodzi w związki, czy to małżeństwa, czy też relacje nieformalne. W swoim raporcie badacze odnotowali również, że młodzi ludzie, którzy wciąż mieszkają z rodzicami, zmniejszają swoje szanse na nawiązanie kontaktów seksualnych. 

Co sądzicie o takich wynikach badań? 

Zobacz również: 3-letnia abstynencja. Aż tyle osób w tym czasie nie miało żadnego życia seksualnego

Polecane wideo

Tak wygląda najprzystojniejszy mężczyzna w naszym kraju. Oto nowy Mister Polski
Tak wygląda najprzystojniejszy mężczyzna w naszym kraju. Oto nowy Mister Polski - zdjęcie 1
Komentarze (44)
Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 5) 04.08.2021 09:29
Ja uważam że arkochol pobudza do znajomości i seksu i młodzi ludludz
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 01.08.2021 21:55
Wg. danych ze Stanów tylko 30% robotników fizycznych jest w związku. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w wyżej sytuowanych warstwach społecznych. Więc ja myślę, że wzrost ilości ludzi biednych, żyjących w złych warunkach jest powodem.
odpowiedz
Młody student (Ocena: 1) 06.07.2021 22:40
Beznadziejny artykół ludzie nie uprawiają seksu bo w społeczeństwach zanika zdolność do wyrażania swoich uczuć i empatii niewerbalnej, świat filmów i udogodnienia życia sprawiły że ludzie są mniej aktywni i znudzeni a jednocześnie oderwani od rzeczywistości chcą mieć wszystko jak na filmie, to nie jest realne. Młodzi ludzie bardzo często silnie zderzają się z rzeczywistością po opuszczeniu domu rodzinnego, lub nie opuszczają go w ogóle bo ceny mieszkań, działek i domów są dzisiaj zdecydowanie poza zasięgiem większości klasy średniej, słabsza aktywność fizyczna, i seksualna jest chorobą cywilizacyjną wynikającą również z przetworzonego jedzenia i wysokiej ilości spożywanych cukrów lub co gorsza słodzików
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.06.2021 08:16
Seks jest przereklamowany. Po prostu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.06.2021 18:21
Bzdura. To nie kwestia alkoholu, a tego ze mamy wokol siebie mnostwo innych bodzcow. Nigdy w dziejach, nie mielismy tyle mozliwosci w zasiegu reki. Mamy internet, mozemy obejrzec, poczytac co tylko dusza zapragnie. Mozemy nauczyc sie malowac (siebie, ale tez obrazy, czy sciany) przez filmy instruktarzowe. Mozemy wszystko, naprawde wszystko. wystarczy po to siegnac. Dlatego seks ktory sluzyl jako jedyna darmowa rozrywka przez wieki, juz nie jest jedyna darmowa rozrywka na ktora mozemy sobie pozwolic. To sie nazywa postep cywilizacyjny, a czy to w dobrym kierunku zmierza to inna kwestia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie