Pandemia koronawirusa i izolacja społeczna sprawiły, że kontakty międzyludzkie stały się mocno ograniczone. Odczuły to zwłaszcza osoby mieszkające w pojedynkę i single. Tradycyjne randki stały się niemożliwe, a niektóre kraje wręcz wprowadziły... zakaz współżycia dla osób, które nie dzielą wspólnego mieszkania.
Zobacz również: Idealna liczba partnerów seksualnych podobno istnieje. Ustalono ją w nowym badaniu
Ale badania, których wyniki poznacie poniżej nie mają nic wspólnego z COVID-19. Okazuje się, że nie tylko globalna pandemia i związane z nią restrykcje są w stanie przełożyć się na abstynencję seksualną. Jakie inne czynniki stoją za tym zjawiskiem i jaki odsetek badanych nie miał żadnych doświadczeń seksualnych na przestrzeni ostatnich 3 lat?
Fot. iStock
Dowiadujemy się tego z badania zleconego przez firmę LELO, producenta gadżetów erotycznych. Z danych wynika, że aż 12 proc. Brytyjczyków w ciągu ostatnich 3 lat nie doświadczyło żadnych intymnych chwil – czy to stosunku, czy nawet pocałunku. Okazuje się, grupy wiekowe, które mogą się pochwalić najbogatszym życiem seksualnym to osoby w przedziale 31-40 lat oraz 25-30 lat.
Mimo to aż 1 na 8 badanych na przestrzeni ostatnich 3 lat nie mógł liczyć na bliskość i intymne chwile z partnerem lub partnerką. Z czego to wynika? Ankietowani wymienili 6 głównych powodów abstynencji seksualnej.
Zmęczenie
Zdaniem badanych ten czynnik ma związek przede wszystkim z pandemią koronawirusa i zmianą trybu pracy. Jako że wiele osób przeszło na pracę zdalną, granice między życiem zawodowym a prywatnym zaczęły się zacierać. Wielu badanych wyznało, że czują się o wiele bardziej zmęczeni i doświadczają wypalenia, co przekłada się także na mniejsze libido.
Zdrowie psychiczne
Nie od dziś wiadomo, że stres i niepokój mogą znacznie zmniejszyć ochotę na współżycie. Ankietowani przyznali, że z tego powodu nie potrafią się zrelaksować i wprowadzić się w nastrój potrzebny do tego, aby cieszyć się intymnymi chwilami.
Negatywny obraz własnego ciała
Aż 25 proc. badanych powiedziało, że na ich abstynencję seksualną w największym stopniu wpływa brak pewności siebie i to, w jaki sposób postrzegają własne ciało. Ta odpowiedź pojawiała się zwłaszcza wśród osób poniżej 35. roku życia.
Starzenie się
To niestety naturalna kolej rzeczy. U mężczyzn spada poziom testosteronu, zaś kobiety przechodzą menopauzę. Takie zmiany hormonalne nie pozostają bez znaczenia jeśli chodzi o życie seksualne.
Presja w pracy
Trudne chwile w życiu zawodowym i nieustanne napięcie skutecznie zabijają pożądanie. Takie osoby unikają zbliżenia z obawy, że stres przełoży się na to, jak radzą sobie w łóżku.
Leki
Różne substancje medyczne wywołują wielorakie reakcje organizmu. Niektóre z nich oddziałują także na libido. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku antydepresantów.
Zobacz również: Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli... zbyt długo żyjesz w czystości?