SOS

Ta subtelna zmiana zwiastuje koniec związku. Pary nawet nie zdają sobie z tego sprawy

Pojawia się nawet parę miesięcy przed początkiem końca.
Ta subtelna zmiana zwiastuje koniec związku. Pary nawet nie zdają sobie z tego sprawy
Fot. Unsplash
07.02.2021

Czasami koniec związku przychodzi nagle i niespodziewanie – nprzykład wtedy, gdy jeden z partnerów odkrywa niewierność drugiego i w tym samym momencie kończy relację. Bywa też, że związek psuje się już od dłuższego czasu i nieuchronnie zmierza w stronę rozstania, mimo że partnerzy jeszcze nie są tego świadomi.   

Zobacz również: „Kochałem, ale musiałem odejść”. Mężczyźni wyznają, dlaczego porzucili miłość swojego życia

Chociaż wiele par zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy, subtelne sygnały świadczące o zbliżającym się końcu związku pojawiają się nawet parę miesięcy przed rozstaniem. Potwierdzają to najnowsze badania na ten temat. Chodzi o zmianę, której większość par zupełnie nie dostrzega.  

Oznaki końca związku. Rozstanie zwiastują zmiany w języku

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/563583340855556024/)

Oznaki końca związku. Rozstanie zwiastują zmiany w języku

Tą drobną zmianą, za którą często idą bardzo poważne i negatywne konsekwencje jest język, jakim się posługujemy. Naukowcy z University of Texas odkryli, że osoby, których związek powoli się sypie (nawet jeśli one same jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy) zaczynają używać pewnych konkretnych słów 

Badacze doszli do tych wniosków na podstawie przeanalizowania ponad miliona postów zamieszczonych przez prawie 7 tys. internautów na forum internetowym Reddit.com. We wpisach forumowicze opowiadali o swoich rozstaniach. Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie “National Academy od Sciences” wykazało, że język jakim posługiwali się internauci zaczynał się zmieniać już na ok. 3 miesiące przed zerwaniem, a zmiany utrzymywały się aż do 6 miesięcy po zakończeniu związku. Ta zależność dotyczyła zarówno osób, które podjęły decyzję o zerwaniu jak i tych, które zostały postawione przed tym faktem ze strony byłego partnera. 

Zdaniem naukowców wraz ze zbliżającym się nieuchronnie rozstaniem język, jakim posługiwali się badani stawał się bardziej personalny i coraz mniej formalny. Eksperci zwrócili szczególną uwagę na częstsze używanie przez nich takich słów jak “ja” oraz “my”. 

To oznaki, że ktoś jest obarczony dużym obciążeniem poznawczym. Taka osoba rozmyśla nad czymś albo próbuje coś przepracować i staje się bardziej skupiona na sobie 

- wyjaśniała Sarah Seraj, główna autorka badania. Następnie dodała: 

Tak naprawdę nie zauważamy, ile razy używamy przyimków, przedimków lub zaimków, ale nasze użycie tych słów nieco zmienia się, kiedy przechodzimy przez trudny okres w życiu osobistym. Są w stanie powiedzieć nam naprawdę sporo na temat naszego stanu emocjonalnego i psychicznego. 

Zdaniem badaczy częste używanie słowa “ja” jest związane z depresją i smutkiem. 

Osoby cierpiące na depresję mają tendencję do tego, aby skupiać się na sobie. Nie są w stanie odnieść się do innych osób. 

Inne zmiany językowe wskazane przez naukowców obejmowały mniejszą formalność, co ich zdaniem wskazuje na zmniejszenie analitycznego myślenia, a także wzrost liczby słów związanych z tzw. przetwarzaniem poznawczym. Są to słowa, których używamy, gdy próbujemy nadać czemuś sens, na przykład „chcę”, „chciałbym” czy „przypuszczam”. 

Badaczy najbardziej zdumiał jednak fakt, że te zmiany językowe pojawiały się zarówno u osób, które podjęły decyzję o rozstaniu jak i u tych, które zostały porzucone. Ich zdaniem świadczy to o tym, że nawet jeśli nie jesteśmy świadomi zbliżającego się końca relacji, to, co nieuniknione już wywiera na nas istotny wpływ. 

Zobacz również: Jeśli Twój facet powtarza któreś z tych zdań to... czas się rozstać

Polecane wideo

12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”?
12 lat temu urodziła ośmioraczki. Jak dziś wyglądają dzieci „oktomamy”? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie