Wzajemne zaufanie - mówią, że to podstawa każdej zdrowej relacji. Od tego jednego, kluczowego elementu zależy jakość całego związku. Zdrada niszczy je całe w jednej sekundzie. Jest przyczyną bolesnych rozstań i rozwodów. Właśnie z tego powodu tak bardzo staramy się ją ukryć. Dlaczego więc niewierni decydują się na zniszczenie budowanego przez lata bezpieczeństwa i stabilizacji? Oto najpopularniejsze ścieżki myślenia osób, którym się to zdarzyło. Nie zawsze chodziło o partnera.
Zobacz również: Zdrada w szczęśliwym związku. Dlaczego kobiety to robią?
Wypalenie to najpopularniejszy powód, przez który niewierni partnerzy decydują się na skok w bok. Wyruszają gdzieś indziej w poszukiwaniu namiętnych emocji, których nie mogą już odnaleźć we własnym związku. Dlaczego więc po prostu nie rozstaną się ze sobą, aby nie robić drugiej osobie przykrości? Być może z własnej wygody lub nadziei, że to tylko przejściowy moment. Poszukiwanie ekscytacji nie musi od razu oznaczać, że nie kochają już swojego partnera. Paradoksalnie w ten sposób próbują czasami rozpalić w sobie romantyczną iskrę na nowo.
Każdy z nas ma wrodzoną potrzebę bycia docenionym i zrozumianym. W relacji każdy zasługuje na to, aby czuć się widzianym, akceptowanym i atrakcyjnym. Gdy tej podstawy zaczyna brakować, pojawia się frustracja i... poszukiwanie tych uczuć gdzieś indziej, aby na nowo podbudować swoją samoocenę. Wtedy często osoby zdradzone są zaskoczone, że tak naprawdę niewierność miała źródło w ich krytycznym zachowaniu czy nierealnych oczekiwaniach wobec partnera.
Czasem to czynniki zewnętrzne decydują o zdradzie. Pewne okoliczności zwiększają szansę na akt niewierności, kiedy na przykład jesteście w związku na odległość, a obciążony obowiązkami partner nie dostaje wystarczającej ilości wsparcia. Gdy w grę wchodzi komunikacja przez wiadomości na Facebooku lub realna osoba, która reaguje na potrzeby tu i teraz, czasem łatwo poddać się chwili.
Gdy w stałym związku minie już początkowy okres fascynacji, uczucie znudzenia jest czymś naturalnym, pod warunkiem, że nie trwa zbyt długo. Nikt nie lubi trwać przez długi czas w obojętności i bezradności. Na każdym etapie należy troszczyć się o drugą osobę, dbać o siebie i podsycać ogień.
Czasami zdrada jest desperacką próbą ucieczki w poszukiwaniu emocji i rozrywki, które wypełnią wewnętrzną pustkę i przerwą monotonię. Warto starać się przez cały czas, aby nie dopuszczać do takich skrajnych sytuacji. A zdrada emocjonalna potrafi boleć tak samo, jak fizyczny akt.
Zobacz również: Prosty test wierności. 5 pytań, które oczyszczą napiętą atmosferę w związku