SOS

Co się dzieje z Twoim ciałem, gdy kochasz się podczas okresu?

Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej kwestii.
Co się dzieje z Twoim ciałem, gdy kochasz się podczas okresu?
Fot. pexels
28.08.2020

Zbliżenie intymne podczas okresu wciąż dla niektórych jest tematem tabu. Niesłusznie. Wszystko, co dotyczy naszego ciała i naszej seksualności powinno być omawiane otwarcie. Brak informacji na kwestie, które dla jednych są bardziej, a dla innych mniej wstydliwe, może okazać się niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego dzisiaj postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat uprawiania seksu podczas menstruacji. A ten okazuje się bardziej powszechny niż mogłoby się wydawać.

Z globalnego badania przeprowadzonego przez firmę INTIMINA na reprezentacyjnej grupie 500 kobiet w wieku 18-50 lat wynika, że 82% z nich decyduje się na zbliżenie w czasie okresu. Większość z nich motywuje to intensywniejszym orgazmem „w tych dniach”. I choć aż 57% respondentek narzeka, że nie lubi brudzić pościeli, trzy na cztery z nich nie wyobraża sobie robić tego w innym miejscu niż łóżko.

Zobacz także: Czy urlop miesiączkowy ma sens? Oto szczere odpowiedzi kobiet, którym przysługuje

Seks podczas miesiączki – tak czy nie?

Po zaznajomieniu się z tymi liczbami, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, a mianowicie, czy seks podczas miesiączki jest bezpieczny oraz czy zbliżenia intymne w tych dniach mają wpływ na menstruację? Odpowiedzi udzieliła serwisowi hellogiggles.com dr Alyssa Dweck, nowojorska ekspertka ds. zdrowia seksualnego.

Czy seks podczas miesiączki jest bezpieczny dla zdrowia?

Dr Alyssa Dweck od razu rozwiewa wszelkie wątpliwości na ten temat: tak, ten rodzaj zbliżenia jest bezpieczny dla zdrowia. Nie należy jednak zapominać o kilku bardzo ważnych sprawach. Po pierwsze, współżycie podczas menstruacji nie chroni nas przed ciążą.Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas miesiączki jest znacznie mniejsze (ale nie niemożliwe)” – wyjaśnia ekspertka. Innymi słowy, antykoncepcja jest nadal konieczna. „Czasami u kobiet z nieregularnymi miesiączkami owulacja może nastąpić podczas krwawienia, w takim przypadku zawsze zaleca się stosowanie zabezpieczenia”.

Na tym nie koniec. Kochając się w czasie okresu bez zabezpieczenia, narażasz się także na choroby przenoszone drogą płciową. „Niektóre infekcje przenoszone są przez krew” – zaznacza dr Dweck. Podczas gdy twoja pochwa zwykle utrzymuje pH na poziomie od 3,8 do 4,5 przez cały miesiąc, w czasie okresu możesz być bardziej narażona na infekcje drożdżakowe, które rozwijają się szybciej przy wyższym pH.

Jakie zalety ma seks podczas okresu?

Najlepsze w uprawianiu seksu podczas miesiączki jest to, że zbliżenie może złagodzić objawy i czas trwania menstruacji. „Udowodniono, że seks podczas miesiączki łagodzi ból i skurcze, a nawet może skrócić okres, ponieważ orgazm może przyspieszyć proces zrzucania błony śluzowej macicy” - wyjaśnia dr Dweck. To nie jedyna zaleta. Orgazmy są zwykle bardziej intensywne podczas miesiączki, a popęd seksualny również może być wyższy”. Chociaż nie ma ostatecznego dowodu, dla którego tak się dzieje, istnieje teoria, że przyczyną może być wzrost hormonów (estrogenu i testosteronu) podczas owulacji.

Jak ograniczyć „bałagan” podczas seksu miesiączkowego?

Wiele par rezygnuje z tej formy zbliżenia ze względu na ryzyko pojawienia się plam na pościeli. Ekspertka zaleca jednak, by w takim wypadku kłaść na prześcieradle ciemny ręcznik – krew nie będzie na nim widoczna i nie zburzy intymnego nastroju. Innym rozwiązaniem jest zbliżenie pod prysznicem lub zastosowanie specjalnego kubeczka menstruacyjnego (np. firmy Intimina), który może być noszony nawet podczas seksu – w przeciwieństwie do tamponów, które w wyniku współżycia mogą zostać wepchnięte w szyjkę macicy i wywołać infekcje.

Dr Dweck zaleca również, by nie robić nic na siłę lub pod namową partnera. Decyzja o zbliżeniu podczas miesiączki powinna być wspólna i zaakceptowana przez obie strony. Jeśli żadna z nich nie ma nic przeciwko, cieszcie się intymnymi doznaniami.

Polecamy także: Przez pandemię 2 mln kobiet zostało bez antykoncepcji. Efekt? 900 tys. niechcianych ciąż

Polecane wideo

Na jej widok kierowcy są w szoku. Tak wygląda najpiękniejsza kobieta za kółkiem TIR-a
Na jej widok kierowcy są w szoku. Tak wygląda najpiękniejsza kobieta za kółkiem TIR-a - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.5 / 5
Lena (Ocena: 5) 26.09.2020 00:00
Super sprawa jezeli oboje tego chcą, doznania są inne a tez z czasem stajemy sie bardziej otwarci oczywiście jeżeli jest się pewnym za swojego partnera, jestem ponad 20 lat po slubie i mamy dzieci i nie przeszkadza nam seks podczas miesiączki oprócz tego mąż był zemną przy porodach i kazdy poród był inny oczywiscie mialam stres ze może to na niego źle wpłynąć ale raczej pozytywnie go to nastawilo do tego co kobieta przezywa a wierzcie mi ze nie bylo tak pieknie jak na filmach
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2020 11:09
obrzydlistwo. Ja swojemu facetowi nie pozwalam się nawet zbliżyć do mnie podczas okresu, odrzuca mnie myśl o bliskości bez ubrań.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 28.08.2020 17:46
Od początku związku uprawiamy seks codziennie, podczas okresu też, i oboje uważamy to za coś kompletnie naturalnego - i tak się myjemy po wszystkim, więc co za różnica czy z wydzielin jasnych czy podbarwionych, a doznania są fantastyczne!
zobacz odpowiedzi (6)
gość (Ocena: 1) 28.08.2020 11:50
Dobry koń i w błocie pociągnie. Ruchanie na indiańca.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.08.2020 11:29
jeśli oboje nie mają nic przeciwko to ok. Mnie to nie kręci
odpowiedz

Polecane dla Ciebie