SOS

Miłość bez granic. Co to znaczy być panseksualnym?

Do takiej orientacji przyznały się Miley Cyrus i Janelle Monáe.
Miłość bez granic. Co to znaczy być panseksualnym?
fot. Unsplash (Natian Tony Wang)
13.07.2020
Zuzanna Niedzielska

Wielu artystów zaczyna popularyzować ten termin, choć dla wielu osób w dalszym ciągu jest czymś zagadkowym. Do takiej orientacji przyznały się już Miley Cyrus czy czarnoskóra Janelle Monáe. Podczas gdy cały świat otwiera się na prawa mniejszości osób LGBT, chcemy być coraz lepiej wyedukowani w temacie innych orientacji seksualnych.

Czasami rodzimy się już z taką świadomością, a innym razem potrzebujemy więcej czasu czy doświadczeń, by dokładnie ją odkryć. Nikt nie lubi być wrzucany do szufladek i postrzegany przez społeczeństwo stereotypowo, dlatego nie wszyscy obnoszą się ze swoją panseksualnością. Niektórzy nawet nie wiedzą, że mogą w ten sposób siebie określić. Zobacz, czy masz coś wspólnego z panseksualizmem na podstawie poniższej lektury. Być może odpowiemy na nurtujące Cię pytania.

Zobacz również: 9 największych mitów na temat homoseksualizmu

Czym jest panseksualizm: najważniejsze pytania

Panseksualność (czy mniej popularne określenie omniseksualność) definiuje się jako seksualny, romantyczny lub emocjonalny pociąg do drugiej osoby, niezależnie od jej płci bądź tożsamości płciowej. Taka orientacja nie jest żadnym rodzajem dewiacji, natomiast kwestie płci i gender nie stanowią przeszkody w stworzeniu relacji z partnerem bądź partnerką. Osoby panseksualne bardziej zwracają uwagę na osobowość i charakter potencjalnego partnera, niż na jego płeć. Niektórzy nazywają to "kochaniem czyjejś duszy", a nie tylko ciała fizycznego, w tym oczywiście płci.

lgbt

Panseksualność a biseksualność

Często jest mylona z biseksualnością, którą reprezentują osoby czujące pociąg seksualny niezależnie od rodzaju płci. W tym przypadku natomiast orientacja jest poszerzona o psychoemocjonalne zaangażowanie również w stosunku do osób transpłciowych lub o innej tożsamości płciowej m.in. niebinarnej. Taka osoba oczywiście nie musi mieć za sobą tego typu związku, jednak nie zamyka się na taką opcję w przyszłości. Czasem stosuje się owe terminy zamiennie, z racji szerszej rozpoznawalności i świadomości tego pierwszego. 

Czy panseksualizm to to samo co panromantyczność?

Te dwa terminy często zestawia się ze sobą, ale nie oznaczają tego samego. Panseksualizm określa  pociąg do osób niezależnie od ich płci, lub tożsamości płciowej i zawiera w sobie zainteresowanie na płaszczyźnie seksualnej, natomiast osobom panromantycznym zdecydowanie bardziej zależy na budowaniu intymnej i romantycznej relacji z partnerem w sferze emocjonalnej.

Zobacz również: Znaki, które świadczą o tym, że jesteś panromantyczna. Co to mówi o Twojej seksualności?

Jak to jest być panseksualnym?

Niektórzy już po przeczytaniu definicji uznają, że ta orientacja jest im bliska. Czasem całe życie nie potrafili jej określić, aż nagle znaleźli odpowiedź. Panseksualiści uważają, że świat otworzył się i poszedł do przodu, więc już nie trzeba ograniczać się kulturowym tabu. Mogą kochać duszę i osobowość człowieka, a nie tylko jego płeć z przypisaną jej rolą społeczną. To często otwarte na drugiego człowieka serca, kreatywni artyści czy ludzie, którzy żyją poza przyjętymi normami.

Dlatego coraz częściej słyszymy takie deklaracje wśród gwiazd. Wokalistka Janelle Monáe przyznała, że czuje się trochę jak "dziwna, czarnoskóra kobieta w Ameryce", a Miley Cyrus spopularyzowała termin na łamach magazynu Elle, mówiąc, że tożsamość płciowa nie powinna decydować o atrakcyjności drugiego człowieka.

dwie dziewczyny na trawie

Zobacz również: Pytania, które chciałabyś zadać BISEKSUALIŚCIE

Źródło: cosmopolitan.com

Polecane wideo

Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT
Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT - zdjęcie 1
Komentarze (7)
Ocena: 4.57 / 5
gość (Ocena: 5) 15.07.2020 00:03
Aha, czyli krótko mówiąc to pociąg do wszystkiego co się rusza i j*banie wszystkiego co się rusza, nawet zwierzęcia.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.07.2020 12:04
Dobre, zawsze wiecej opcji. Niestety, sama nie moglabym byc panseksualna, gdyz czuje ogromny pociag do wielkich, grubych pen.i.sow
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 13.07.2020 10:59
Ludziom się już w dupie poprzewracało. Czyli jak ktoś uzna, że dusza kota jest piękna i czuje do tej duszy pociąg seksualny, to jak to rozumieć? Że jest „panseksualny” czy po prostu zoofil?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.07.2020 05:21
Dla mnie to takie szukanie i wymyślanie na siłę nowych terminów, żeby poczuć się kimś bardziej indywidualnym i może nawet lepszym niż większość.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie