SOS

Może zgrywać twardziela, ale te zachowania zdradzają, że Twój facet ma niskie poczucie wartości

Brak wiary w siebie potrafi skutecznie zniszczyć nawet najlepszy związek...
Może zgrywać twardziela, ale te zachowania zdradzają, że Twój facet ma niskie poczucie wartości
Fot. Unsplash
24.06.2020

Mężczyznom już od małego są wbijane do głowy szkodliwe frazesy, które stanowią fundamenty toksycznej męskości. Mali chłopcy słyszą m.in.: “Nie maż się”, “Chłopaki nie płaczą”, “Nie bądź jak baba” czy “Bądź mężczyzną”. Uczy się ich, że nie mają prawa okazywać emocji, bo to przejaw “niemęskiej” słabości. To może mieć prawdziwie katastrofalne skutki w dorosłym życiu i w nawiązywaniu kontaktów z innymi oraz budowaniu związków. 

Zobacz również: Jeśli Twój facet powtarza któreś z tych zdań to... czas się rozstać

Mimo że udają prawdziwych twardzieli, wielu mężczyzn latami zmaga się z brakiem wiary w siebie i niskim poczuciem wartości. Niektórzy są wręcz przekonani o tym, że nie zasługują na miłość. Wszystko to w fatalny sposób odbija się na ich związkach, które stają się toksyczne i prędzej czy później rozpadają się. Jakie zachowania mężczyzny zdradza, że brak mu wiary w siebie i zmaga się z niskim poczuciem wartości? 

Niskie poczucie wartości u mężczyzny

Fot. Unsplash.com

Niskie poczucie wartości u mężczyzny: jak je rozpoznać? 

Kwestionuje twoje wyrazy uczuć 

Mimo że okazujesz mu troskę na różne sposoby i mówisz mu, ile dla ciebie znaczy i jak bardzo go kochasz, twój facet zawsze poddaje to w wątpliwość? Tak zachowuje się osoba, której brak wiary w siebie. To typowe dla osób, które są przekonane, że nie są warte uczuć. Twój partner prawdopodobnie podświadomie boi się, że prędzej czy później go zostawisz. 

Ciągle z tobą rywalizuje 

I nie chodzi tu o żartobliwe potyczki, w które od czasu do czasu bawi się każda para. Mężczyzna, któremu brakuje pewności siebie wykorzysta każdą okazję, żeby dać ci do zrozumienia, że boli go twoja “przewaga”. Na przykład, że ty w tym tygodniu widziałaś się z koleżankami już 3 razy, a on od tygodni nie spotkał się z kumplami. Jeśli to ty jesteś “górą”, zawsze ma ci to za złe. 

Doszukuje się najgorszego 

Facet, który zmaga się z brakiem wiary w siebie i niskim poczuciem własnej wartości nieustannie czyta między wierszami i nadmiernie analizuje twoje słowa, gesty, zachowanie. Doszukuje się wszystkiego, co najgorsze – wszystkiego, co w jego przekonaniu mogłoby świadczyć o tym, że go nie kochasz i zamierzasz od niego odejść. Ma na tym punkcie prawdziwą obsesję. 

Zawsze przyjmuje postawę defensywną 

Kłótnie zdarzają się w każdym związku - bez wyjątku. Dojrzali partnerzy są w stanie zapanować nad swoimi emocjami i zamiast wzajemnie obrzucać się oskarżeniami, próbują wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu, który ich poróżnił. Jednak mężczyzna, który ma niskie poczucie własnej wartości zawsze będzie przyjmował postawę defensywną i stawał siebie w pozycji ofiary. 

Oczekuje od ciebie nieustannej uwagi 

Mimo że się do tego nie przyznają, każdy facet lubi od czasu do czasu usłyszeć komplement czy miłe słowa ze strony swojej partnerki. Co innego, kiedy twój mężczyzna obraża się, kiedy (w jego mniemaniu) nie poświęcasz mu odpowiedniej uwagi, nie komplementujesz go albo nie dziękujesz za drobne gesty pod twoim adresem. Jeśli często zdarza mu się zachowywać jak obrażonej księżniczce to jasny znak, że problem nie leży w twoim zachowaniu, ale w jego przekonaniu na własny temat. 

Dopytuje cię o każdą wiadomość czy telefon 

“Z kim rozmawiałaś?”, “Kto do ciebie pisze?”, “Kto dzwonił?” - brzmi znajomo? Jeśli twój facet codziennie zasypuje cię takimi pytaniami to wyraźny sygnał, że ma z tym problem. Ma to związek z tym, co zostało już powiedziane, a mianowicie z faktem, że prawdopodobnie na dźwięk wiadomości w twoim telefonie snuje w głowie czarne scenariusze na temat twojej zdrady i niewierności. Tylko mężczyzna, który czuje się pewnie w swojej skórze nie będzie patrzył podejrzliwie na twój telefon. 

Zobacz również: „Mam 27 lat, a już dorobiłem się brzucha”. Czego jeszcze wstydzą się faceci? Lista największych męskich kompleksów!

Polecane wideo

Massimo KONTRA Christian Grey. Który jest bardziej HOT?
Massimo KONTRA Christian Grey. Który jest bardziej HOT? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.06.2020 14:18
Oj, to ja mam takie "objawy", a nie mój facet. :/ I chyba trochę (bardzo) to się zgadza.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie