SOS

6 zaskakujących powodów, dlaczego odczuwasz ból w czasie zbliżenia

Dyskomfort może mieć różne przyczyny. Oto najczęstsze z nich.
6 zaskakujących powodów, dlaczego odczuwasz ból w czasie zbliżenia
Fot. iStock
26.02.2020

Życie intymne powinno kojarzyć się z nieporównywalną do niczego innego przyjemnością. W większości jesteśmy spragnione dotyku partnera i jego bliskości, ale w sypialni naprawdę różnie bywa. Czasami, choć mamy ogromny apetyt na igraszki, to mimo wszystko nie potrafimy się nimi cieszyć.

Zobacz również: 23 gesty, które rozgrzeją go do czerwoności. Nie będziesz musiała mówić nic więcej

Dyskomfort w czasie zbliżenia może przybierać nawet formę silnego bólu. Zanim pomyślisz, że to twoja wina albo efekt niedopasowania w związku - warto poznać jego rzeczywisty powód.

Cytowana przez portal „The Sun” ekspertka wymienia 6 najczęstszych przyczyn, które mogą wywołać bardzo nieprzyjemne odczucia. Szacuje się, że problem dotyka nawet co dziesiątej kobiety, a wcale nie musi tak być.

fot. Thinkstock

#1 Brak zabezpieczenia

Ból nie pojawia się dlatego, że nie stosujesz prezerwatyw, ale jest konsekwencją ryzykownych zachowań seksualnych. Jeśli zmieniasz partnerów i kochasz się z nimi bez zabezpieczenia, drastycznie wzrasta ryzyko zakażenia chlamydią, rzeżączką czy opryszczką. Chorobom przenoszonym drogą płciowym często towarzyszy ból.

#2 Endometrioza

Dolegliwość ta polega na obecności błony śluzowej macicy poza jej jamą. Początkowo przebiega często bezobjawowo, ale ból podczas współżycia powinien być dla nas sygnałem alarmowym. Jeśli dyskomfortowi towarzyszą zaburzenia cyklu czy zbyt obfite krwawienie - konieczna jest diagnostyka w tym kierunku.

Zobacz również: Średnia liczba partnerów wciąż rośnie. Znamy wyniki każdej grupy wiekowej

fot. Thinkstock

#3 Zapalenie narządów miednicy mniejszej

To choroba zakaźna górnej części układu rozrodczego. Obejmuje zapalenie błony śluzowej macicy, jajowodu, jajnika czy otrzewnej miednicy. Jednym z charakterystycznych objawów jest silny ból w czasie zbliżenia. Może prowadzić do poważnych powikłań, w tym niepłodności.

#4 Suchość pochwy

Naturalnie produkowany przez organizm płyn działa nawilżająco i redukuje tarcie w czasie stosunku. Czasami jednak jest go za mało, a wtedy zbliżenie może okazać się bardzo bolesne. Z pomocą przychodzą lubrykanty, najlepiej na bazie wody, które minimalizują lub całkowicie eliminują dyskomfort.

fot. Thinkstock

#5 Zaburzenie statyki narządu rodnego

Inaczej nazywane wypadaniem macicy. Schorzenie charakteryzuje się obniżeniem narządów miednicy poniżej ich prawidłowego usytuowania. Pochwa lub szyjka macicy wysuwają się, co często wręcz uniemożliwia zbliżenie. Problem może dotyczyć nawet co trzeciej (niektóre badania mówią o co drugiej) kobiety po menopauzie. Czasami wymaga leczenia operacyjnego.

#6 Pochwica

To dysfunkcja seksualna, która objawia się niekontrolowanym skurczem mięśni wokół wejścia do pochwy. Bardzo często uniemożliwia penetrację, bo towarzyszy jej silny ból. Źródła problemu należy szukać w naszej psychice, bo zazwyczaj wynika z lęku i poczucia zagrożenia.

Żadna z tych dolegliwości nie oznacza, że już nigdy nie zaznasz przyjemności w łóżku. Najważniejsza jest szybka diagnostyka i wprowadzenie odpowiedniego leczenia, jeśli tylko okaże się konieczne. Do bólu nie należy się przyzwyczajać, ale z nim walczyć - zachęca cytowana przez portal ekspertka.

Zobacz również: Jeden mało romantyczny trik, dzięki któremu zaczniecie się częściej kochać

Polecane wideo

Co Twój znak zodiaku mówi o Twojej seksualności?
Co Twój znak zodiaku mówi o Twojej seksualności? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Atnika (Ocena: 5) 04.03.2020 01:04
Warto to sprawdzić. U mnie problem był nieco inny, właściwie z dnia na dzień straciłam libido. Kupiłam sobie krople Extra Strong Elixir, które dodaje się do napoju i bardzo fajnie wspierają libido.
odpowiedz
nina (Ocena: 5) 27.02.2020 13:50
U mnie to była endometrioza ale zostałam zoperowana w szpitalu medicover i na razie mogę funkcjonować normalnie. Jestem oczywiście na diecie i regularnie ćwiczę bo to pomaga w walce z tą chorobą ale najbardziej pomogła mi szybka diagnostyka i zabieg
odpowiedz

Polecane dla Ciebie