SOS

8 typów zdrady. Czy któryś można wybaczyć?

Zdradzić można na tysiąc sposobów. Czy któryś z nich można wybaczyć i odbudować po nim związek?
8 typów zdrady. Czy któryś można wybaczyć?
Fot. Unsplash
10.05.2019

Zdrada to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń dla związku. Niewiernym można być jednak na tysiąc sposobów. Czy któryś z nich można wybaczyć i odbudować po nim związek?

Zobacz także: Właśnie z takimi partnerkami mężczyźni są najszczęśliwsi. Będziesz zaskoczona!

To nie tak, jak myślisz, kotku

Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że partner nie był ci wierny, on do końca brnie w zaparte i próbuje wmówić ci, że coś ci się pomieszało. Nawet jeśli przyłapiesz go na gorącym uczynku, on będzie próbował cię przekonać, że miałaś omamy. Nie, on wcale się z nią nie całował. Wcale jej nie dotykał. Po prostu gorzej się poczuł i legł prosto w jej ramiona.

Podwójna gra

W idealnym świecie nikt nie grałby na dwa fronty, lecz idealny świat niestety nie istnieje – a osób, które żyją jednocześnie w dwóch związkach czy nawet w dwóch małżeństwach, wcale nie jest mało. Czasem okazuje się, że osoba, za którą dałabyś sobie uciąć rękę, tworzy relację nie tylko z tobą. Partner, który wydawał się idealny, ma drugą rodzinę. To jeden z najgorszych typów zdrady, bo nie można go usprawiedliwić absolutnie niczym.

Każdy tak robi!

Właśnie przyłapałaś go na tym, jak podczas imprezy (i po paru drinkach) klepnął w pośladek atrakcyjną dziewczynę. Albo dowiedziałaś się od życzliwego znajomego, że na wyjeździe służbowym twój partner grał w butelkę jak jakiś niewyżyty nastolatek. Ale gdy z nim o tym rozmawiasz, słusznie czując się oszukana, on tylko otwiera oczy ze zdziwienia. Przecież każdy tak robi, więc w czym problem? W tym, że stąd krótka droga do cudzego łóżka.

To ona zaczęła

 On już wie, że ty wiesz. Będzie więc robił wszystko, żeby się przed tobą wybielić i wmówić ci, że tak naprawdę znalazł się w złym miejscu w nieodpowiednim czasie. Absolutnie niczego nie inicjował. To jej wina. Po prostu zaczęła go dotykać, całować albo wręcz zaciągnęła go do łóżka. Poza tym był pijany, nie wiedział, co się dzieje. Tak jakby zupełnie stracił wolną wolę i całkowicie postradał zmysły.

To twoja wina

Może się też okazać, że niewierny partner będzie próbował ci wmówić, że wręcz sama… pchnęłaś go w ramiona innej kobiety. Jak to możliwe? Kiedy facet próbuje zrzucić z siebie odpowiedzialność i zagłuszyć wyrzuty sumienia, przenosi winę na partnerkę. Zarzuca jej oziębłość, obojętność, zapracowanie, skupienie na dzieciach, na karierze, na sobie. Znajdzie sto „dobrych” powodów, by usprawiedliwić zdradę i zmyć z siebie poczucie winy.

Miałem dość proszenia się o seks

Podobny powodów jak poprzedni, z tą różnicą, że w tym przypadku chodzi wyłącznie o seks. Facet będzie próbował ci wmówić, że zdradził, bo seksu w waszym związku nie było wcale albo był nieudany, nudny, przewidywalny lub zbyt rzadki. Miał dość ciągłego proszenia się o odrobinę uwagi w łóżku. Nigdy nie przejmujesz inicjatywy, na nic nie masz ochoty, czułem się przy tobie nieatrakcyjny i zwątpiłem we własną męskość. Brzmi znajomo?

Wyolbrzymiasz

Podczas gdy świat wali ci się na głowę, on próbuje ci wmówić, że właściwie nie stało się nic takiego. To była tylko chwila słabości. Nic to dla niego nie znaczyło. Tylko ty jesteś ważna, ciebie kocha i tylko ty się liczysz. Co nie zmienia faktu, że nie myślał o tym, gdy dobierał się do innej kobiety, szczególnie jeśli ostatecznie połączył ich seks. Nie daj sobie wmówić, że „oddał jej tylko ciało, a serce i dusza wciąż należą do ciebie”.

To tylko SMS-y

Albo maile lub wymieniane na Messengerze wiadomości. Nie musi dojść do zdrady fizycznej, by uznać, że partner nie dochował ci wierności. Już samo wymienianie pikantnych, dwuznacznych wiadomości z inną kobietą jest pewnym rodzajem zdrady, podobnie jak intymna dyskusja czy zwierzanie się obcej kobiecie ze spraw, które dotyczą was obojga. Umówmy się: ludzie szczęśliwi w związkach, wierni, godni zaufania i odpowiedzialni nie robią takich rzeczy.

Zdrada – czy można ją przebaczyć?

Eksperci zwracają uwagę, że nie musi dojść do fizycznego kontaktu z inną osobą, aby mówić o zdradzie. Wysyłanie intymnych wiadomości, fantazjowanie, flirt – to również pewna forma niewierności. Dr Lissa Rankin współpracująca z serwisem Psychology Today tłumaczy, że zdradą jest już nawet zaniedbywanie związku i partnera, niechęć do pracy nad relacją, zerowy wysiłek, by związek był satysfakcjonujący. To dlatego się rozstajemy – bo przestaje nam zależeć. A gdy już nam nie zależy, droga do łóżka obcej osoby diametralnie się skraca. I koło się zamyka.

Czy można uznać, że któryś rodzaj zdrady jest „łagodniejszy”, możliwy do usprawiedliwienia, ma prawo zostać wybaczony? Nie – dla jednej osoby seks pozostanie seksem. Dla innej natomiast długotrwałe utrzymywanie relacji polegającej na wysyłaniu okazjonalnych wiadomości będzie większym ciosem niż jedna przygoda w łóżku.

Zobacz także: „Zdradziłam męża, a on się o tym dowiedział…”

A czy zdradę można wybaczyć?

Nie otrzymasz jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Ale dr Steven Stosny współpracujący z Psychology Today zwraca uwagę na ważną rzecz: wybaczenie jest „efektem ubocznym” zdrowienia po trudnych przeżyciach, a nie koniecznym warunkiem do osiągnięcia równowagi po zdradzie. Innymi słowy – dr Stosny nie zgadza się, że musisz wybaczyć zdradę, żeby móc się z nią uporać. Wybaczenie jest raczej skutkiem procesu zdrowienia po tym, co cię spotkało, a nie jego przyczyną.

Jeśli zdecydujesz się zostać w związku z niewiernym partnerem, zdaniem eksperta będziesz musiała przejść przez cztery etapy: 1. uzdrowienie siebie, 2. uzdrowienie związku, 3. odbudowanie zaufania, 4. wybaczenie. Dr Steven Stosny: „Wybaczenie nie oznacza aprobowania złego zachowania. Nie pozbawia niewiernego partnera odpowiedzialności za to, co zrobił. Wybaczenie oznacza rezygnację z potrzeby wymierzenia kary czy niechowanie w sobie urazy”.

11 przystojniaków z Netflixa, przez których będziesz w kółko klikać „oglądaj dalej”
11 przystojniaków z Netflixa, przez których będziesz w kółko klikać „oglądaj dalej” - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.05.2019 10:00
Cześć panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : https://www.wyspakobiet.eu/alicja
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 17:33
Żadnych zdrad sie nie wybacza, koniec kropka. Tego kwiata to pół świata a trzy czwarte jest ch...uj warte. Szkoda życia na kogoś kogo swędzi, czy jest to babka czy facet.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 13:26
never ever ... bo po pijaku i z sasiadka to nie zdrada ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 11:17
Mężczyźni często jak zdradzają to tylko z powodu podniecenia, ale to wcale nie znaczy że was nie kochają.Po prostu dla nich jesteście miłością a inne ich bardziej podniecają i działają jak Płachta na byka.Ale was wybrali za partnerki i żony więc się cieszcie :)
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 10:37
"To Twoja wina", "Miałem dość proszenia się o seks". Następnie wypowiedź psychologa: "...zdradą jest już nawet zaniedbywanie związku i partnera, niechęć do pracy nad relacją, zerowy wysiłek, by związek był satysfakcjonujący". Jestem kobietą, ale uważam, że w tych dwóch przypadkach wina zawsze leży po środku. Nie ma znaczenia, kto zaniedbuje, a kto zdradza. Ten typ zdrady powinien dać osobie zdradzanej do myślenia. Dobry związek to praca obojga partnerów, a bez pracy nie ma kołaczy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie