SOS

„Może ona cię nie bije, ale...” - posty mężczyzn, którzy są ofiarami toksycznych partnerek

To oblicze przemocy w związku, o którym prawie nigdy się nie mówi.
„Może ona cię nie bije, ale...” - posty mężczyzn, którzy są ofiarami toksycznych partnerek
Fot. Unsplash
03.05.2019

Dzięki takim akcjom, jak chociażby #metoo coraz częściej i głośniej mówi się o przemocy wobec kobiet. Miliony kobiet na całym świecie padają ofiarami molestowania seksualnego ze strony obcych mężczyzn, ale także swoich własnych partnerów i mężów. W związku z tym, że rzadko kiedy mogą liczyć na realną pomoc, a zamiast tego wmawia im się, że same są sobie winne, większość z nich latami żyje w związku z przemocowcem. Niektóre z takich historii mają naprawdę tragiczne zakończenie. 

Zobacz również: „Facet mnie bije, a ja wciąż go kocham”

To oblicze przemocy domowej, które my, kobiety, doskonale znamy głównie dzięki mediom. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że także mężczyźni padają ofiarami ze strony kobiet. Mowa nie o przemocy fizycznej (co nie znaczy, że taka w ogóle nie ma miejsca), ale o tej emocjonalnej, psychicznej. Na Twitterze pod hashtagiem #MaybeSheDoesntHitYou (“Może ona cię nie bije”) mężczyźni dzielili się swoimi doświadczeniami na temat życia z toksycznymi partnerkami. To kobiety, które dzień w dzień poniżają ich, podkopują poczucie własnej wartości i niszczą psychicznie. Do tej pory mężczyźni milczeli, bo gdy już odważyli się powiedzieć komuś o swojej traumie, słyszeli jedynie pogardliwe: “Weź się w garść, w końcu jesteś mężczyzną”. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby przeczytać te męskie wypowiedzi i zrozumieć, że przemoc ma niejedno oblicze. 

Każdy wpis na Twitterze zaczyna się od słów: “Może ona cię nie bije, ale”... 

#1: 

“Nieustannie mówi ci, że jesteś nic nie warty, słaby, zasługujesz na to, żeby cię zdradzić i masz szczęście, że ktoś taki jak ona w ogóle na ciebie spojrzał”. 

#2: 

“Grozi, że coś sobie zrobi, jeśli od niej odejdziesz”. 

Fot. Unsplash.com

#3: 

“Nieustannie mówi, że twoje zainteresowania są niewystarczająco męskie, wymusza na tobie seks, mówi, że jest bardziej męska od ciebie i obwinia cię, kiedy nie dajesz sobie rady psychicznie”. 

#4: 

“Skłamała, gdy oskarżyła cię o przemoc. To odbiera wiarygodność prawdziwym ofiarom przemocy. Zarówno przemoc, jak i kłamanie na ten temat są złe”. 

#5: 

“Każdą kłótnię zmienia w personalny atak na ciebie i zmusza cię, żebyś ją przeprosił, nawet jeśli wina leżała po jej stronie”. 

#6: 

“Wpędza cię w poczucie winy, jeśli nie udało ci się odczytać jej myśli i próbuje “dać ci nauczkę” udając, że z tobą zerwała”. 

#7: 

“Ciągle przypomina ci, jak mało zarabiasz”. 

#8: 

“Grozi, że już nigdy nie zobaczysz swoich dzieci, jeśli od niej odejdziesz”. 

#9: 

“Grozi, że się zabije, jeśli ją zostawisz”. 

Fot. Unsplash.com

#10: 

“Jeśli płaczesz, musisz bardziej się postarać ukrywać swoje emocje i problemy, bo przecież mężczyźni “nie mają problemów z emocjami””. 

#11: 

“Niszczy wszystkie twoje przyjaźnie, więc jest wszystkim, co masz”. 

#12: 

“Wyniszcza cię emocjonalnie do tego stopnia że przestajesz wierzyć, że jeszcze kiedykolwiek mógłbyś kogoś pokochać”. 

#13: 

“Poniża cię przez twoimi przyjaciółmi i nie uwzględnia cię przy podejmowaniu decyzji dotyczących waszych dzieci”. 

#14: 

“Traktuje cię jako jedną ze swoich wielu opcji (i w dodatku nie tą najlepszą)”.  

#15:  

“Manipuluje tobą emocjonalnie i sprawia, że nienawidzisz się za to, że mimo wszystko wciąż ją kochasz”. 

Zobacz również: Toksyczna miłość: Jakie znaki zodiaku nie powinny być razem?

Usłyszały, że zostały zgwałcone przez „wyzywający” ubiór. Pokazały, co miały wtedy na sobie
Usłyszały, że zostały zgwałcone przez „wyzywający” ubiór. Pokazały, co miały wtedy na sobie - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
Monika (Ocena: 5) 01.06.2019 11:49
Większość z tych facetów sama sobie winna jest i taka jest prawda. Sama była w toksycznym związku i coś o tym wiem. Każdy ma swoją wartość i nie ma co się bać zmiany bo co gorszego może Cię spotkać po partnerze który zamiast wspierać niszczy czlowieka? Zostanie się samemu? Przynajmniej się odetchnie nabierze dystansu i spojrzy na sprawy z innej perspektywy. A co do dzieci są sądy facet ma obowiązek utrzymywać swoje dziecko ale nie sucze która się na nim wyżywa. A skoro tym panią byłoby lepiej z kimś innym to droga wolna tylko że takie osoby robią tak dlatego że same mają niską samoocenę i w ten chory sposób ja sobie podbudowują.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2019 10:00
Hej panowie, spotkam się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania Mam 24 lat jestem po rozstaniu i nie chce mężczyzny na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : https://www.wyspakobiet.eu/alicja24
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.05.2019 09:27
Kto to jest 'przemocowcem' chyba oprawca miało byc
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.05.2019 08:04
Bez większego problemu można zauważyć w swoim otoczeniu toksyczne związki. Przemoc kojarzy się z mężczyznami, ale kobiety potrafią świetnie manipulować innymi. Miałam taką parę kiedyś w swoim otoczeniu. Ciężko było patrzeć na to jak stłamszony był ten facet, ale nawet jeśli wiedział, że jego partnerka była toksyczna to nie dopuszczał do siebie tej myśli. Znajomi byli bezradni, szczególnie kiedy zaczęła odsuwać go od nas. Wiem, że już się rozstali, szkoda że ta chora kobieta tak zniszczyła kiedyś radosnego chłopaka
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.05.2019 00:19
Takie rzeczy chyba nie występują. Nie wierzę, że taka patologia może mieć miejsce :O
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie