SOS

Jeśli Twój partner robi te rzeczy, uciekaj! Jest emocjonalnym psychopatą

Zakończ ten związek jak najszybciej.
Jeśli Twój partner robi te rzeczy, uciekaj! Jest emocjonalnym psychopatą
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/361273201354812919/)
13.04.2019

Przemoc w związku jest absolutnie niedopuszczalna - zarówno fizyczna, jak i psychiczna. O ile tę pierwszą łatwo rozpoznać, w przypadku tej drugiej sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Zwłaszcza, jeśli masz do czynienia z emocjonalnym psychopatą, który żeruje na twoich uczuciach i sprawia wrażenie, jakby bardzo się o ciebie troszczył. 

Zobacz również: 6 rodzajów "słodkiego" zachowania faceta, które tak naprawdę jest niebezpieczne

To dlatego, że emocjonalni psychopaci są prawdziwymi mistrzami manipulacji. Potrafią doskonale ukrywać swoje prawdziwe zamiary, a pomaga im w tym wyjątkowy urok osobisty. Właśnie dlatego tak trudno podjąć decyzję o rozstaniu z toksycznym partnerem – chcemy ze wszystkich sił wierzyć, że on naprawdę nas kocha i wmawiamy sobie, że to my jesteśmy winne całej sytuacji i powinnyśmy się zmienić. To błąd. Poniżej znajdziesz 5 cech, które pomogą ci rozpoznać emocjonalnego psychopatę. Jeśli widzisz je w swoim partnerze, nie czekaj – zakończ ten związek jak najszybciej. 

#1: Przez niego wierzysz, że wszystko jest twoją winą 

Emocjonalni psychopaci mają to do siebie, że pozornie wcale nie mówią nic krzywdzącego. Wręcz przeciwnie - są bardzo czarujący i trudno im się oprzeć. Ale jednocześnie doskonale manipulują innymi. Dla przykładu: w jednej chwili ty i twój partner kłócicie się, a za chwilę on zupełnie zmienia ton. Mówi: “Kochanie, nie chcę się z tobą kłócić. Wiem, że jesteś bardzo emocjonalna i nie możesz na to nic poradzić. To nie twoja wina, że zepsułaś nasz wieczór”. Widzisz, co tu jest nie tak? Kiedy facet mówi coś takiego, wcale nie skupia się na rzeczywistym problemie, który przerodził się w kłótnię, tylko sprytnie przerzucił całą winę na ciebie. To dlatego, że emocjonalni psychopaci nigdy nie biorą odpowiedzialności za swoją winę. 

#2: Stosuje wobec ciebie gaslighting 

Na pewno już nie raz spotkałaś się z tym określeniem. Czym jest gaslighting? To jedna z najbardziej krzywdzących technik manipulacyjnych. Osoba, która ją stosuje sprawia, że zaczynasz wątpić w to, co powiedziałaś, co myślisz, w końcu – w swój stan psychiczny. To jedna z ulubionych zagrywek emocjonalnych psychopatów. Szczególnie chętnie posługują się nią osoby, które nie dotrzymują partnerom wierności. Potrafią zmanipulować partnera w taki sposób, że zaczyna zastanawiać się, czy to wszystko nie dzieje się tylko w jego głowie. Tym samym emocjonalny manipulator spycha całą winę na ciebie. 

Fot. Unsplash.com

#3: Obwinia cię za swoje problemy i porażki 

Jak już wspomnieliśmy w podpunkcie pierwszym, emocjonalny psychopata nigdy nie przyjmuje do wiadomości, że zrobił coś nie tak. W związku z tym szuka winnych w każdym, tylko nie w sobie. Jeśli jest w związku, najczęściej obrywa się jego partnerce. Ma problemy w pracy? To twoja wina, bo go stresujesz go w domu. Nie układa wam się w związku? To dlatego, że jesteś beznadziejną partnerką. W skrócie - wszystko to twoja wina. On nie ma sobie nic do zarzucenia. 

#4: Dołuje cię 

Emocjonalny psychopata kontroluje swoją ofiarę poprzez zmianę jej myślenia na temat siebie. Potrafi nieustannie wkładać ci do głowy, że jesteś nic nie warta, głupia, że nic ci się nie udaje. Jest przy tym przekonujący - wkrótce sama zaczynasz tak o sobie myśleć. Paradoksalnie tym bardziej do niego lgniesz, bo nabierasz przekonania, że tylko on jest w stanie zaakceptować cię jako partnerkę i nikt inny nie chciałby z tobą być. Odczuwasz wręcz wdzięczność, że on jest w twoim życiu i że akceptuje cię mimo twoich “wad”.   

Fot. Unsplash.com

#5: Izoluje cię od innych 

Dlaczego emocjonalny psychopata próbuje odizolować swoją partnerkę od spotkań z rodziną i przyjaciółmi? Bo wtedy mogłoby się stać coś strasznego – dzięki nim jego partnerką mogłaby wreszcie przejrzeć na oczy i zrozumieć, że ma do czynienia z kimś toksycznym, kto wiecznie podkopuje jej pewność siebie i ją unieszczęśliwia. Wtedy trudniej byłoby mu ją kontrolować. Psychopatyczny facet przekonuje, że to właśnie on rozumie cię najlepiej i że nie potrzebujesz w swoim życiu nikogo, poza nim. Wmawia ci, że powinien być całym twoim światem. 

Zobacz również: 7 rzeczy, z których nie powinnaś rezygnować dla mężczyzny (nawet jeśli bardzo go kochasz)

Polecane wideo

W Internecie wyglądają jak boginie. Do momentu, kiedy zmyją makijaż
W Internecie wyglądają jak boginie. Do momentu, kiedy zmyją makijaż - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.11.2020 07:49
Widzę że większości zdarzeń to epizody ze wątroby męskiej. Czy może mężczyźni się nie skarżą? A może kobiety robią to jeszcze bardziej subtelniej i przez to bardziej skutecznie?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2019 14:38
od psychopatów się spier... i odbiera im prawa rodzicielskie. moja matka psychopatka nie chce sie ode mnie odczepić, mimo że mam 33 lata. i co najlepsze, naskarżyła do opieki spolecznej, że mój ojciec zabrania mi kontaktu z nią... debi.l nie przyjmuje do wiadomości, że nie chce kontaktu z nią z powodu jej zachowania. boze... jak ja tej chorej k.urwy nienawidzę ;((( przemoc psychiczna przez długie lata, terror, wyzwiska, epizody normalności - które szybko mijały i to samooo i jeszcze bezczelne wypieranie się tego, że znęcała sie nad ludzmi w swoim domu.
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 14.04.2019 08:08
Ja tez bylam z takim dupkiem i myslalam ze jestem nikim i nic nie warta. Stosowal przemoc fizyczna, psychiczna i ekonomiczna. Zniszczyl mi tym psychike. Niedawno doszlam do siebie i podjelam prace. Skrzywdzil mnie i nasze dziecko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2019 22:11
Ja też byłam z takim psycholem, odizolował mnie od większości ludzi, a jak już znajomi nie byli zainteresowani kontaktem ze mną, to ten głupek ciągle chrzanił, że cały czas mu siedzę na głowie. Poza tym stosował wobec mnie przemoc ekonomiczną, ale w końcu znalazłam dobrą pracę i kopnęłam tego nieroba w zad (pod koniec "związku" przez cały czas był na L4). Znalazłam też normalnego faceta, a ten śmieć stoczył się na samo dno.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2019 20:13
Ja ostatnio zakończyłam związek z takim emocjonalnym psychopatą. Było straszliwie ciężko bo z jednej strony kochałam a z drugiej cierpiałam. Z przebojowej dziewczyny stałam się własnym cieniem. Ale na szczęście już przestałam kochać i po miesiącu czasu wraca powoli chęć do życia, dawne pasje, energia. I nie ma co dawać kilku szans z nadzieją że będzie lepiej. Tacy ludzię są z dnia na dzień coraz gorsi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie