SOS

Wszystkie pary w czasie Świąt kłócą się o TE rzeczy

Na szczęście wiemy, jak załagodzić wszystkie świąteczne spory!
Wszystkie pary w czasie Świąt kłócą się o TE rzeczy
Fot. iStock
06.12.2018

Święta Bożego Narodzenia to prawdziwie magiczny, radosny i rodzinny czas. Sprzyja też miłosnym uniesieniom - przynajmniej w teorii, bo okazuje się, że w obliczu natłoku obowiązków stres i frustracje zaczynają rosnąć, a między ukochanymi mogą pojawić się nieporozumienia.

Zobacz również: LIST: "Święta powinny być rodzinnym czasem. W moim domu co roku kończą się awanturą"

Nawet najbardziej zakochanym i najzgodniejszym na co dzień parom w czasie świątecznym zdarzają się kłótnie i awantury. O co w Święta kłócimy się najczęściej i jak rozwiązać wszelkie spory w zalążku, aby nic nie zakłóciło wspólnego szczęścia i harmonii?

O teściów/rodziców

Klasyka gatunku. Mama twojego ukochanego krytykuje wszystko - jak przystroiłaś choinkę, jak udekorowałaś stół, a przede wszystkim - ugotowane przez ciebie potrawy. Ty zgrzytasz zębami i robisz wszystko, by jej się nie odgryźć. Twój facet tylko dodaje oliwy do ognia, bo tłumaczy, że “przecież ona tylko chciała pomóc”.

Jak rozwiązać problem: Bądź grzeczna, ale postaw sprawę jasno. Zastosuj się do tego wzoru: “Czuję się (opisz, jak się czujesz), kiedy ty (opisz to, co robi teściowa). Proszę (powiedz, czego od niej oczekujesz)”. Przykład: “Czuję się niedoceniona, kiedy ty krytykujesz mój styl gotowania. Proszę, nie mów mi więcej, że moje potrawy ci nie smakują - zachowaj to dla siebie”.

O pieniądze

Święta to czas magii, ale też… sporych wydatków. Trzeba wydać mnóstwo pieniędzy na produkty niezbędne do przygotowania wigilijnej kolacji, choinkę, dekoracje, no i prezenty dla całej rodziny. W dodatku gdy już od listopada centra handlowe atakują nas świąteczną muzyką i obietnicą niezapomnianych Świąt, łatwo stracić głowę i zdrowy rozsądek - zwłaszcza, kiedy tobie marzą się Święta na bogato, a twój partner jest z natury oszczędny. Albo na odwrót.

Jak rozwiązać problem: Jeszcze przed Świętami wspólnie przygotujcie budżet. Zastanówcie się, ile pieniędzy będziecie chcieli przeznaczyć na wydatki związane z Gwiazdką. W razie sporów niech każde z was zaproponuje, z czego jest w stanie zrezygnować.

O podział obowiązków

Tę awanturę najczęściej rozpoczynają kobiety, pytając: “Dlaczego zawsze wszystko muszę robić sama?!” I trudno się dziwić, bo przeważnie to właśnie na barkach kobiet leży przygotowanie wigilijnej wieczerzy, sprzątanie, dekorowanie choinki i robienie zakupów. Co w tym czasie robią mężczyźni? W zasadzie nie wiadomo. Podejrzewamy, że po prostu chowają się w pokoju i udają, że nie słyszą nawoływań swoich partnerek i wezwań do pomocy.

Jak rozwiązać problem: Jeśli od początku przyzwyczaisz swojego faceta do tego, że w ramach przygotowań do Świąt wszystko bierzesz na siebie, nie zdziw się, jeśli będzie chciał utrzymać ten stan rzeczy. A jeżeli chcesz to zmienić, jeszcze przed Świętami stwórz listę obowiązków, którymi podzielicie się z partnerem po równo.

Fot. iStock

O to, gdzie spędzicie Święta

To trudna decyzja, zwłaszcza jeśli ty i twój facet jesteście ze sobą od niedawna. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeżeli pochodzicie z różnych miast, a żadne z was nie wyobraża sobie spędzić Świąt z dala od swojej najbliższej rodziny.

Jak rozwiązać problem: W tym przypadku musicie pójść na kompromis. A może niech to wasze rodziny przyjadą na Święta do was? Jeśli to niemożliwe, jedynym logicznym i sprawiedliwym wyjściem wydaje się naprzemiennie ustalić miejsce, w którym rok po roku będziecie obchodzić Gwiazdkę.

O seks

Według wielu badań to nie Walentynki ani Sylwester, ale właśnie wigilia Bożego Narodzenia jest tą nocą, kiedy najwięcej par okazuje sobie uczucia w łóżku. Być może, ale dla wielu kobiet, wykończonych tygodniowymi przygotowaniami do Świąt i wielogodzinną kolacją w licznym gronie, seks po wigilii to ostatnia rzecz, na którą mają ochotę.

Jak rozwiązać problem: W seksie, jak i w związku w ogóle, najważniejsza jest komunikacja. Jeżeli przed Świętami ty i twój partner podzielicie się obowiązkami po równo, jest większa szansa na to, że na koniec dnia żadne z was nie padnie wykończone na twarz i będziecie chcieli spędzić ostatnie godziny wigilijnej nocy we wzajemnych objęciach. A jeśli już nie macie siły… może warto sobie przypomnieć, że seks to świetny sposób na odprężenie? Bez względu na to, czy w wigilijny wieczór zdecydujecie się na seks czy nie, każdy partner powinien uszanować decyzję drugiej połówki i nie robić jej z tego powodu wyrzutów.

O prezenty

Jeżeli kiedykolwiek znalazłaś się w sytuacji, gdy ty kupiłaś komuś wyjątkowo drogi i ekskluzywny prezent, a w zamian dostałaś jakąś błahostkę (albo na odwrót), na pewno wiesz, jak niezręczna jest ta chwila. W przypadku związku jest jeszcze gorzej. Wyobraź sobie, że kupiłaś swojemu ukochanemu pod choinkę piękny, drogi zegarek, a on sprezentował ci śmieszne skarpetki z reniferami. Afera wisi w powietrzu!

Jak rozwiązać problem: Aby uniknąć takich niezręcznych chwil najlepiej zawczasu przedyskutować z ukochanym, czy chcecie podarować sobie prezenty “na bogato” czy tylko symbolicznie. Wówczas żadne z was nie będzie miało pretensji i urazy do drugiej osoby.

Zobacz również: Tego nigdy nie mów w czasie kłótni

Te znaki zodiaku będą miały prawdziwie magiczny grudzień!
Te znaki zodiaku będą miały prawdziwie magiczny grudzień! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 19.12.2018 23:41
jak ja nie lubię taniego dziennikarstwa xd
odpowiedz
Health Resort & Medical SPA Panorama Morska (Ocena: 5) 06.12.2018 15:34
Jako psycholog pracujący w http://panorama-morska.pl uspokajam, że wraz ze stażem spory zaczynają pomału zanikać - stabilizuje się Wasza sytuacja, macie w miarę podzielone obowiązki i każdy wie co ma przed świętami robić :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie