SOS

Policzyli, ile jest dziewic wśród 26-latek. Takiego wyniku nikt się nie spodziewał

Podobno jesteśmy coraz bardziej rozwiązłe. Ile w tym prawdy?
Policzyli, ile jest dziewic wśród 26-latek. Takiego wyniku nikt się nie spodziewał
Fot. iStock
10.05.2018

Młodzi ludzie nie mają najlepszej prasy. I chyba nigdy nie mieli. Pokolenie rodziców zawsze przypisuje młodszym najgorsze cechy, powtarzając jak mantrę, że „w naszych czasach było inaczej”. Współczesne nastolatki niczym się pod tym względem nie różnią. Posądzani są o wulgarność, rozwiązłość, wygodnictwo i brak ambicji. Podobno szczególnie luźny stosunek mają względem życia intymnego. Robią to z kimkolwiek i gdziekolwiek, byle zaspokoić cielesne żądze.

Zobacz również: Jeśli wierzysz chociaż w 1 z tych 25 mitów - lepiej NIGDY nie uprawiaj seksu. To się źle skończy

Zwykło są uważać, że dla milenialsów (pokolenie osób urodzonych od 1984 do 1997 roku) seks to zabawa, a niewinność jest największym powodem do wstydu. Dziewictwo tracą wyjątkowo wcześnie, nie przywiązują się do partnerów i potrafią oddzielić uczucia od pożądania. Tylko ile w tym prawdy? Najnowsze badania wykazują, że bardzo niewiele. Okazuje się, że generacja Y to nie pokolenie seksoholików, ale cnotek.

To prawda, że wiele 16-latek ma za sobą swój pierwszy raz. Ale faktem jest również to, że sporo kobiet o 10 lat starszych jeszcze nigdy tego nie robiło. Skala jest ogromna.

dorosła dziewica

fot. Thinkstock

Badanie zrealizowano na prestiżowej uczelni University College London w ramach inicjatywy Next Steps Project. Naukowcy, chcąc zbadać zwyczaje seksualne najmłodszych, od kilkunastu lat obserwowali grupę ponad 16 tysięcy osób urodzonych od 1989 do 1990 roku. Pierwszy sondaż z ich udziałem wykonano, kiedy ukończyli 14 lat. Kolejny 12 lat później. Na tej podstawie doszli do zaskakujących wniosków.

Okazuje się, że współcześnie aż co ósma osoba w wieku 26 lat wciąż jest dziewicą lub prawiczkiem. To dokładnie 12,5 procent. Tylko skąd wiadomo, że to dużo? Podobny eksperyment wykonano wcześniej. W poprzednich generacjach wskaźnik ten wynosił już tylko 1 na 20, czyli 5 procent. Młodzież nie staje się więc coraz bardziej rozwiązła, ale wręcz przeciwnie - boi się seksu, jak jeszcze nigdy w historii.

Z czego to wynika? Najprawdopodobniej winny jest wszechobecny w mediach, rozmowach, sztuce, reklamie i wszystkich innych dziedzinach życia seks. Odczuwamy przesyt tym tematem.

Zobacz również: Wiemy, ile razy będziesz się kochała w tym tygodniu

dorosła dziewica

fot. iStock

Żyjemy w czasach hiperseksualności, kiedy życie intymne nie jest już tematem tabu i otacza nas ze wszystkich stron. Właśnie z tego powodu milenialsi odczuwają wręcz strach przed intymnością. W mediach każda kobieta jest piękna i zawsze chętna, a mężczyźni dostają erekcji na zawołanie. To przytłacza młodych ludzi. Obawiają się, że kiedy nie staną na wysokości zadania, zostaną wyśmiani w grupie - tłumaczy Susanna Abse, psychoterapeutka cytowana przez „Sunday Times”.

To jednak nie jedyny powód. Eksperci zauważają również, że najmłodsi kochankowie mają sporą wiedzę na temat chorób przenoszonych drogą płciową i obawiają się ryzyka. Wielu z nich odczuwa też paniczny lęk przed wpadką, bo dziecko pokrzyżowałoby ich plany. Seks z przypadkowymi partnerami przestał być modny, a stał się powodem do wstydu.

Nie bez znaczenia jest także tzw. kultura gwałtu, czyli przymykania oczu na przemoc seksualną oraz revenge porn - publikowanie w Internecie intymnych zdjęć i filmów w ramach zemsty na byłym partnerze.

Zobacz również: Mężczyźni wybrali ulubioną pozycję seksualną. Kobiety mają coś do dodania!

dorosła dziewica

fot. iStock

Chyba coś w tym jest - mówi nam 27-letnia Wiktoria, która wciąż czeka na swój pierwszy raz. - Niby jesteśmy coraz bardziej śmiali, ale równocześnie coraz mniej sobie ufamy. Dziewictwo jest moim wyborem, prawdopodobnie podyktowanym także strachem. Boję się, że partner mnie wyśmieje, upokorzy, opowie o wszystkim znajomym albo nawet sfilmuje. Istnieje też spore ryzyko, że jest nosicielem jakiejś choroby. Przeraża mnie też wizja macierzyństwa, bo najpierw wolałabym zrobić karierę. Poza tym - jeszcze się nie zakochałam - tłumaczy.

Dla niej wyniki tego badania to spore pocieszenie. Sama nie była świadoma, że dorosłych dziewic jest aż tyle. Z tego powodu czuła się wyalienowana, a czasami wręcz chora.

Seks jest wszędzie, więc jeśli nie stracisz cnoty najpóźniej w szkole średniej, to możesz czuć się dziwnie. Teraz wychodzi na to, że nie jestem w tym osamotniona. Z tego co rozumiem, wyniki badania dotyczą też chłopaków, a to już jest dla mnie spory szok. Jednak w większości są mocni tylko w gębie - twierdzi.

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Kazimierz (Ocena: 5) 20.07.2018 08:11
Pierwszy raz miałem w wieku 18 lat ze swoją żoną tez 18 lat i był to błąd . Jak się poznaliśmy była bardzo ale to bardzo niedostępna , nie chciała iść za rękę , nie dała buzi jak ktoś był w pobliżu , była bardzo religijna , mówiła że nigdy nie miała chlopaka . Mi zależało na seksie , kupowałem gazety Brawo Girls razem czytaliśmy o pierwszym razie. Chciałem to przeżyć wspaniale dla siebie i swojej dziewczyny Później przeżyłem szok , powiedziała mi ze ktoś ją zgwałcił 3 lata temu . W związku z tym nie nalegałem na sex . Dopiero po 6 miesiącach chodzenia ze sobą przeżyliśmy pierwszy raz . Dla mnie to było bardzo trudne chciałem być lepszy od gwałciciela . Żona do dziś mówi ze to było cudowne . Po około roku powiedziała mi ze nikt jej nie zgwałcił tylko wstydzila mi się powiedzieć ze zrobiła sobie to sama ołówkiem i bała się że nie będę widział błony dziewiczej i będę dociekał co się stało i wymyśliła gwałt . Powiem do serca do dziś zastanawiam się jaka jest prawda czy ktoś ją zgwałcił czy się z kimś kochała czy rzeczywiście to był ołówek . Jakbym przed żoną kochał się z innymi kobietami to pewnie bym tak o tym nie myślał . Dodam ze mam już 45 lat i to o czym pisze było 27 lat temu a my ciagle jesteśmy razem i mamy trójkę dzieci . A ja ciągle mam w sercu żal do żony bo nie znam prawdy , tzn. może znam ale nie wiem która prawda jest prawdą .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2018 14:54
mam 26 straciłam z byłym 3 lata temu i nie żałuję :) ale ogólnie szkoda oddawać dziewictwo mężczyznom, i tak was zdradzą
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 11.05.2018 20:48
Ja mam prawie 25 i jestem dziewicą! Myślałam, że jestem ostatnia na świecie! :P Jestem z moim facetem prawie 2.5 roku, a ja tak boje się bólu podczas pierwszego razu, że kończy się zwykle na niczym...
zobacz odpowiedzi (1)
nat (Ocena: 5) 11.05.2018 15:05
Pierwszy raz jest przereklamowany. Wątpie, że może być w 100 udany. Uważam, że niekoniecznie musi zaistnieć z naszym przyszłym mężem, ale ważne żeby nie był to przypadkowy partner, chwile co poznany. Nie ważne ile ma się lat, ważne żeby podczas tego pierwszego razu zrobić to z miłości, może nieco w wielu przypadkach jeszcze płytkiej i infantylnej, ale najważniejsze żeby czuć tą ekstazę zackkochania. Wtedy nawet jak już nie będziemy z tym chłopakiem po wielu latach zawsze będzie się to miło wspominać, mimo bólu, który nie ukrywajmy jest podczas pierwszego razu.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 10.05.2018 17:46
Żeby z tym czekać do takiego wieku to bym zwariowała. Temperament ma tutaj tez duże znaczenie, ten który ma mniejszy będzie w stanie czekać długo. Ten który ma większy dostałby kicia.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo