SOS

Czy bycie dziewicą w wieku 21 lat jest nienormalne?

„Seks powinien być uwieńczeniem uczucia, pięknym aktem dla dwojga zakochanych w sobie ludzi” – uważa jedna z internautek. Jakie znaczenie dla przeżyć związanych z pierwszym razem ma późna inicjacja?
Czy bycie dziewicą w wieku 21 lat jest nienormalne?
Fot. Thinkstock
26.01.2018

Przeciętny wiek, w którym młoda osoba w Polsce podejmuje decyzję o rozpoczęciu współżycia, to 18–19 lat. Są również osoby, które na pierwszy raz decydują się znacznie wcześniej, bo nawet przed 15. rokiem życia. Niemało aktywnych seksualnie młodych Polaków jest w grupie wiekowej 15–18. O wczesnym rozpoczęciu współżycia mówi się wiele, co natomiast z późną utratą dziewictwa wśród kobiet? Jak wpływa ona na psychikę i późniejsze życie seksualne?

I’m not a girl…
O późnym dziewictwie celebrytek krążą legendy. Kiedy Britney Spears zaczynała karierę, wszyscy w jej otoczeniu przez długi czas utrzymywali, że pierwszy raz piosenkarka ma dopiero przed sobą. Nawet gdy związała się z Justinem Timberlakiem, przekonywała, że ze sobą nie sypiają, a ona dziewictwo zachowa aż do ślubu. Potem okazało się, że Spears straciła cnotę w wieku 14 lat, ale przez długi czas chwytem „na czystość” udawało jej się podsycać zainteresowanie mediów oraz fanów.

EXCLUSIVE: Założyłam się z koleżanką, która z nas zaliczy więcej facetów w miesiąc

Na pierwszy raz późno, bo w wieku 27 lat, zdecydowała się modelka Adriana Lima – dziewictwo straciła ze swoim ówczesnym mężem. Piosenkarka Jordin Sparks pierwszy raz do łóżka poszła, mając 23 lata. Co ciekawe, jej chłopakiem był wtedy Jason DeRulo. Do ślubu dziewictwo zachowały też m.in. Jessica Simpson, Lisa Kudrow, Leelee Sobieski.

Czy to jest normalne?
Za późną utratę dziewictwa uznaje się tę poza średnią, czyli od 20. roku życia w górę. Ponieważ presja społeczna i wszechobecna kultura seksu są tak silne, kobiety, które nie śpieszą się z rozpoczęciem współżycia, często mają wątpliwości, czy postępują właściwie.

„Powiedzcie mi, proszę, czy w dzisiejszych czasach, jakkolwiek to zabrzmi, bycie dziewicą w wieku 21 lat jest nienormalne? Należy się tego wstydzić? Powinno się to jakoś ukrywać? Stracić je z pierwszym lepszym, którego się pożąda? Jak to jest? Jak sądzicie? Mam 21 lat, w sierpniu 22 i nie spotkałam mężczyzny, przy którym czułabym się na tyle dobrze, by się mu całkowicie oddać. Tzn. spotkałam, ale los chciał, że rozdzieliły nas nasze obowiązki, praca i jego nieposkromiony apetyt na kobiety. W każdym razie czy to znaczy, że jest coś ze mną nie tak? Sama nie wiem, co powinnam myśleć” – wyznaje na forum jedna z internautek.

dziewictwo

Fot. Thinkstock

Byle nie za wcześnie
To dobry moment, by podkreślić jedno: nie istnieje optymalny wiek na utratę dziewictwa i coś takiego jak zbyt późny pierwszy raz nie istnieje. Wręcz przeciwnie – czasem pierwsze współżycie okazuje się zbyt szybkie, gdy nastolatka nie jest do niego przygotowana psychicznie i podejmuje tak ważną decyzję pod wpływem chwili albo nacisku ze strony partnera. W takich okolicznościach pierwszy raz okazuje się wielkim rozczarowaniem; trudnym, bolesnym, nieprzyjemnym. A to wpływa na dokonywane w następnych latach wybory seksualne.

Późna utrata dziewictwa może natomiast być dla kobiety korzystna. Przede wszystkim kobieta jest wtedy dojrzała i podejmuje świadomą, odpowiedzialną decyzję. Nie ulega naciskom ze strony partnera, nie ma więc poczucia, że się pośpieszyła. Wybiera odpowiedni moment i odpowiednego człowieka. Ma kontrolę nad swoją płodnością.

Z badań wynika, że późny pierwszy raz odbija się pozytywnie na wielu aspektach życia. Według uczonych ci, którzy z rozpoczęciem współżycia się nie śpieszą, lepiej radzą sobie w dorosłym życiu. Zdobywają solidniejsze wykształcenie oraz lepiej płatną pracę, tworzą również znacznie bardziej satysfakcjonujące związki. Ta tendencja widoczna jest zwłaszcza wśród kobiet.

Seksu trzeba się nauczyć
Czy z późną utratą dziewictwa związane jest zatem ryzyko? Tak i o nim też trzeba pamiętać. Nierealne oczekiwania wobec pierwszego razu i pierwszego partnera, a także wobec siebie mogą sprawić, że kobieta późno decydująca się na inicjację przeżyje rozczarowanie. Seksu trzeba się bowiem nauczyć – tego, co sprawia nam przyjemność, na co jesteśmy w stanie się zdobyć w sypialni, a co jest dla nas nie do zaakceptowania. Wcześniejsza (ale nie zbyt wczesna) utrata dziewictwa daje czas na naukę, pozwala popełnić błędy i je naprawić. W przypadku późnej inicjacji może nie być na to czasu.

Kobiety późno decydujące się na pierwszy raz zapominają jeszcze o jednym: o braku porównania. Ta kwestia nie jest rzecz jasna kluczowa dla każdego, ale zwraca na nią uwagę 31-letnia Agnieszka, która dziewictwo straciła w wieku 24 lat. „Czekałam i czekałam na tego jedynego. Nasz związek rozpadł się po dwóch latach. Potem stwierdziłam, że gdybym czekała do ślubu, to chyba bym żałowała. Jednak dobrze jest zdobyć pewne doświadczenie, coś przeżyć, zbierać fajne doznania. Seks może być przecież wielką przyjemnością. Na pewno nie ma się co śpieszyć, ale nie można też przesadzić w drugą stronę”.

Podobnego zdania jest internautka 36-latka: „Ja z moim pierwszym razem czekałam do ślubu i jakoś wielkiej sensacji nie było. Jeśli ktoś kocha, to przyjmie to z uznaniem, że się czekało na tego JEDYNEGO (a że potem ten jedyny wcale nie okazuje się jedynym, a dziewictwa dla kolejnego już nie ma, to już inna bajka). (…) Ta magia pierwszego razu też (jest) lekko przereklamowana – w końcu trzeba się siebie nauczyć i to jest w tym wszystkim najprzyjemniejsze”.

dziewictwo

Fot. Thinkstock

Zdaniem panów
A jak mężczyźni reagują na partnerki, które z pierwszym razem postanowiły zaczekać? Oto ciekawa wypowiedź z forum: „Dziewictwo to skarb dla wybranych, mądrych facetów. Jeśli zatem uznasz, że to ten, to koniecznie go uprzedź i obserwuj jego reakcję. Sama wyczujesz, czy ten ktoś jest godny, czy nie. Jeśli nie, to nie dla psa kiełbasa”.

Ale wśród mężczyzn nie ma na ten temat jednej opinii. Część twierdzi, że dojrzała dziewica to skarb i w dzisiejszych czasach bardzo trudno taką spotkać. Inni natomiast są zdania, że nie chcieliby takiej partnerki – musieliby bardzo długo czekać na zbliżenie, a brak doświadczenia kobiety odbiłby się na jakości współżycia.

Jedno nie ulega wątpliwości: decyzja o rozpoczęciu współżycia powinna być w pełni świadoma, dojrzała i odpowiedzialna. Cytowanej na początku internautce odpowiada inna: „Moim zdaniem to nie jest powód do wstydu i moim zdaniem to nie jest nienormalne. Nienormalne jest dawanie d*** (sorry, że tak brzydko piszę, ale inaczej tego nazwać nie można) w wieku 15 lat. Z facetem, z którym nie można myśleć o przyszłości, ponieważ świadczy to o jego niedojrzałości do związku. Tacy ludzie dla mnie są jak nieposkromione zwierzęta, mają taki popęd seksualny, że robią to z byle kim, bez skrupułów. Mam kilka koleżanek, co się tak zachowują, dla mnie to jest straszne. Seks powinien być uwieńczeniem uczucia, pięknym aktem dla dwojga zakochanych w sobie ludzi. Jeśli nie spotkałaś faceta, z którym chciałabyś to zrobić, dobrze, że nie oddałaś się byle komu. Przyjdzie i na ciebie czas, że poznasz smak miłości. A wtedy będzie ci o wiele lepiej niż z przypadkowym facetem”.

RAF

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.02.2018 16:45
'Zbierac fajne doznania' to nic innego jak bycie ladacznica i tyle. Porzadna kobieta zawsze sie szanuje.a 'bycie doswiadczona' w tych sprawach to wlasnie puszczalstwo,nieczystosc i nierzad!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.01.2018 03:58
Mam 30 lat, jestem dziewicą, miałam w życiu jeden, nieudany związek, jeszcze w trakcie studiów. Nie uznałabym go za poważny. Czuję, że nigdy się nie przełamię i nie zaznam seksu, uczucia i związku. Jestem stracona. A przed wszystkimi udaję doświadczoną, wyluzowaną singielkę, która nie rozpacza z braku faceta i ma świetne życie.
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 27.01.2018 13:04
Nie jest to nic dziwnego ja pierwszy raz miałam rok temu miałam wtedy 23 lata z moim pierwszym w sumie chłopakiem .Ja uważam ze seks sie powinno uprawiać tylko z kimś kogo sie kocha takie jest moje zdanie jestem bardzo ładna z wyglądu ale jak do kogos nie mam uczuc to nie mam nawet zamiaru isc z kims takim do łóżka .Nie przejmujcie sie dziewczyy jak macie lat 16-20 coś i dalej jesteście dziewicami nie ma w tym nic złego a jeśli wasz chłopak to wyśmieje albo coś to nie odzywajcie sie nigdy do niego już.Moj jak mu powiedziałam tydzień przed naszym 1 razem to poprostu mnie przytulił i pocałował .Powiedział ze bedzie uważał żeby nie zrobic mi krzywdy .Po tym zdaniu wiedziałam juz że bede z nim do końca zycia i własnie na to sie zapowiada. Bo jest to mój kolega z dawnych lat gimnazjum chodzilismy razem do klasy.Przez 8 lat nie było kontaktu ale on sie bardzo zmienił i ja też i uczucie powstało w dzień lub dwa .Wiem ze to nie przypadek ze spotkaliśmy sie na domówce u znajomych rok temu .Tyle ode mnie .Agata 24 lata powodzenia dziewczyny :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.01.2018 21:34
Dziewica adrianna lima jest właśnie w trakcie rozwodu i spotyka się z ryanem secrest... Każda niech się oddaje kiedy chce
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.01.2018 13:47
seks to po pierwsze nic pieknego, bez uczuc jest nawet lepszy bo masz gdzies zdanie partnera :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo