SOS

„Pękła nam prezerwatywa. Wpadliśmy w panikę i…”

Co zrobić w takiej sytuacji?
„Pękła nam prezerwatywa. Wpadliśmy w panikę i…”
Fot. iStock
12.09.2017

Jak co dzień zajrzałyśmy na skrzynkę redakcyjną. Pierwszy mail, jaki rzucił nam się w oczy, to wiadomość od Karoliny. Dziewczyna poruszyła w nim trudny temat, który być może zainteresuje także Was:

„Wczoraj uprawiałam seks z moim chłopakiem. Nie był to nasz pierwszy raz. Kochaliśmy się dosyć namiętnie. W pewnym momencie zrobiło się tak ostro, że gumka nam pękła. Oboje wpadliśmy w panikę. Ja szybko pobiegłam pod prysznic, żeby wypłukać sobie okolice intymne, ale mam świadomość, że to nie załatwia problemu. Chyba powinnam przyjąć antykoncepcję awaryjną, prawda? Jestem tak zestresowana, że nawet nie wiem, kiedy mam dni płodne, ani jak to wyliczyć. Boję się, że zajdę w ciążę. Co ma robić?”.

Być może będziesz kiedyś w takiej sytuacji, jak Karolina. Wtedy przyda ci się nasz artykuł. Za chwilę wyjaśnimy, co ty i twój partner powinniście zrobić, kiedy pęknie wam prezerwatywa.

Kiedy są dni płodne?

Na początek przypomnijmy sobie, czym jest cykl menstruacyjny kobiety.

Cykl miesiączkowy trwa, w zależności od danej kobiety, od około 27 do 31 dni. Jako pierwszy dzień cyklu przyjmujemy moment pojawienia się krwawienia. Trwa ono z reguły 5 - 7 dni i ma na celu złuszczenie śluzówki macicy, oczyszczenie jej, tak aby potem (gdy dojdzie do zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem) zarodek mógł się zagnieździć w macicy. Do zapłodnienia dochodzi dopiero po około 72 godzinach od momentu wytrysku, czyli wprowadzenia plemników do dróg rodnych kobiety. Przez ten czas plemniki wędrują przez pochwę i macicę, aż do jajowodów. To tam napotykają komórkę jajową, która została uwolniona z jajników. Pierwszy plemnik, który do niej dotrze, przebija się przez jej błonę, wnika do środka (w tym momencie skład błony komórki jajowej tak się zmienia, że nie wpuszcza ona do środka żadnego innego plemnika) i powstaje zygota, czyli pierwsza komórka nowego organizmu. W ciągu kolejnych godzin zygota przywędruje do macicy, gdzie zagnieździ się w mięciutkiej śluzówce. Następne dni będą jej mijały na kolejnych podziałach… Ale przyjmijmy, że kobieta nie została zapłodniona. W takiej sytuacji pulchna śluzówka musi zostać złuszczona. Tym organizm zajmie się podczas okresu. I cykl się powtarza.

Dni płodne to te, w których komórka jajowa czeka w jajowodach - czyli mniej więcej 12., 13., 14., 15. dzień cyklu. To nie znaczy, że pozostałe dni są niepłodne, więc można harcować do woli. Należy pamiętać, że plemniki przeżywają w układzie rodnym kobiety nawet do siedmiu dni! Łatwo więc policzyć, że nawet jeśli wytrysk będzie miał miejsce tuż po okresie, czyli np. w szóstym dniu cyklu, to plemniki będą czekały gotowe do zapłodnienia nawet do 13. dnia cyklu, czyli dokładnie do czasu, gdy jesteśmy bardzo płodne. Warto prowadzić kalendarzyk menstruacyjny. Nawet nie po to, żeby sugerować się nim, uprawiając seks, bo to bardzo zawodna metoda antykoncepcyjna, ale po to, żeby móc przewidzieć, kiedy dostanie się okres.

Polecamy także: Zapamiętaj datę 22 lipca 2017 roku. Potem PIGUŁKI DZIEŃ PO kupisz tylko na receptę

pęknięta gumka

Fot. Thinkstock

Co robić, gdy pęknie prezerwatywa?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Strach jest najgorszym doradcą. Zadzwoń do sprawdzonego ginekologa i umów się na jak najszybszą wizytę. Jeśli twój lekarz akurat nie przyjmuje, w Internecie znajdziesz mnóstwo gabinetów, które przyjmują pacjentki właśnie na okoliczność niecierpiącą zwłoki.

Ginekolog zada ci prawdopodobnie kilka pytań o ostatnią miesiączkę oraz o jej regularność. Zapyta również o to, jakie leki przyjmowałaś w ostatnim czasie, kiedy odbył się feralny stosunek oraz jakiego zabezpieczenia używaliście z partnerem. Przebada cię, a następnie wypisze receptę na pigułkę „dzień po”. Tabletki kup w aptece jak najszybciej, a następnie zażyj je zgodnie ze wskazówkami z ulotki.

Jak wygląda skuteczność antykoncepcji „po”?

Jeśli weźmiesz pigułkę zaraz po stosunku albo przed upływem 24 godzin, skuteczność jest niemalże 100-procentowa. Potem, wraz z upływem czasu, zmniejsza się. Przed upływem 72 godzin spada do 50%.

Najczęstsze skutki uboczne to nudności, a czasami też wymioty. Może pojawić się krwawienie albo plamienie, ale zazwyczaj krótkotrwałe. Czasami kobiety narzekają także na bóle głowy, uczucie zmęczenia i senności, bóle piersi. Wszystkie te objawy powinny ustąpić w przeciągu doby od przyjęcia tabletki. W przypadku silnego krwawienia, konieczna jest konsultacja lekarska.

Najczęstsze przeciwwskazania do antykoncepcji awaryjnej to: zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby naczyń, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, nierozpoznane krwawienia z dróg rodnych, nowotwory sutka, ciąża i podejrzenie ciąży.

Zachęcamy do udziału w dyskusji pod artykułem. Dzielcie się swoimi doświadczeniami, piszcie o obawach i nie bójcie się pytać.

Komentarze (8)

Ocena: 4.63 / 5
Pro choice (Ocena: 5) 12.09.2017 18:40
Brałam tabletkę "po" 2 razy i po pierwszej miałam ochotę na wymioty ale przeczekałam. Przy drugiej nic mi się nie działo. To wszystko jest w głowach. Zamiast prezerwatyw używajcie czegoś bardziej skutecznego i po sprawie. Mam implant i niczym się nie przejmuję.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.09.2017 08:28
Taa i pozniej problemy po tabletce jak ubmohej siostry...dziekuje nie wezmę
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 12.09.2017 08:17
A ja mam 32 dniowy cykl, więc ze do 31 jest cykl to nie prawda, a czytają to młode kobiety więc to na pewno nie wpłynie dobrze na ich uświadomienie
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.09.2017 08:04
Jak ktoś się zabiera za seks i nie chce dziecka to chyba się powinno wiedzieć takie rzeczy...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo