SOS

Reportaż: Seks, którego nie chciałam

Seks może być wspaniałym doświadczeniem. Może też być koszmarem, który rzuci cień na całe życie.
Reportaż: Seks, którego nie chciałam
Fot. iStock
16.09.2017

Blanka (imiona bohaterów zostały zmienione) jest szczęśliwą, 28-letnią żoną i matką dwulatka, ale zanim osiągnęła życiową stabilizację, przez kilka lat seksu unikała jak ognia. Powód? Nieudany pierwszy raz. „To jest prawda, że jeśli podczas pierwszego razu się nie poszczęści, to potem nie można wyrzucić tego z głowy i unika się zbliżeń. Jestem, a przynajmniej byłam tego przykładem”.

Nigdy mu nie wybaczę

Maćka poznała w liceum, był bratem jej dobrej koleżanki. Zaczęli się ze sobą spotykać. Blanka się zakochała, ale z seksem nie chciała się śpieszyć. „Chyba nie byłam gotowa” – mówi. Maciek zapewniał, że poczeka – on też pierwszy raz miał jeszcze przed sobą. Ale gdy mijały kolejne tygodnie, a Blanka nadal nie chciała iść na całość, zaczął się denerwować. „Dosłownie z dnia na dzień się zmienił. Przestał być czuły i delikatny, a zrobił się nabuzowany, opryskliwy, gwałtowny. Zaczął mnie nawet szantażować, mówiąc, że gdyby go naprawdę kochała, to chciałabym z nim to zrobić. Im bardziej on naciskał, tym ja miałam mniejszą ochotę na cokolwiek. Oczywiście pieszczoty, nawet odważne, wchodziły w grę, ale jednak miałam jakąś barierę. Swoim namolnym zachowaniem Maciek tylko mnie zniechęcał”.

Aż nadszedł dzień osiemnastych urodzin Blanki. W sobotę rodzice zorganizowali jej imprezę na trzydzieści osób, a w niedzielę – faktyczny dzień urodzin – Maciek zabrał ją na wycieczkę. Był początek czerwca. Pojechali nad rzekę. Dostała bransoletkę, ale nie zdążyła się nią nacieszyć, bo Maciek szybko przeszedł do ofensywy. „Dzień był naprawdę piękny, ciepły – wspomina Blanka – ale nie myślałam o seksie. Jednak Maciek myślał. Zaczął się do mnie dobierać i nie reagował na moje NIE. Zrobiło się bardzo nieprzyjemnie. W pewnym momencie na serio się wystraszyłam. Miałam łzy w oczach, prosiłam, żeby przestał. Nie przestawał”.

Maciek wziął to, na co miał ochotę. Dla Blanki był to jeden z najgorszych dni w życiu. Rozstali się w ciągu następnego tygodnia. „Nigdy mu tego nie wybaczę” – mów Blanka.

Zobacz także: „Jestem nastolatką, jestem zaręczona”

Partner może zgwałcić?

Średni wiek, w którym w Polsce pierwszy raz idzie się do łóżka, to 17–19 lat, choć są tacy, którzy już nawet w wieku 15 lat (i wcześniej) pierwszy raz mają za sobą. Seksuolog dr Andrzej Depko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, w rozmowie dla serwisu PAP Zdrowie mówi, że najczęstszym motywem inicjacji wśród młodych osób w naszym kraju jest uczucie (wskazało je 60 proc. ankietowanych). Inne motywy to ciekawość, potrzeba akceptacji, potrzeba bycia dorosłym czy presja otoczenia. Prof. Depko: „Zdarza się też oczywiście, że do zbliżenia prowadzi chwilowy impuls (…). Najczęściej jednak pierwszy raz nie jest czymś spontanicznym i przypadkowym, lecz w jakimś stopniu zaplanowanym. I to jest sytuacja pożądana”.

niechciany seks

Fot. iStock

Blanka chciała być do pierwszego razu dobrze przygotowana – przede wszystkim psychicznie – ale wszystko poszło nie tak, jak sobie wyobrażała. Rzadko używa tego słowa, ale po tym, co zrobił Maciek, poczuła się zgwałcona.

Nie ma w tym przesady – gwałt jest każdą formą seksu, na którą ktoś nie wyraża zgody. Nieważne, czy agresorem jest obcy mężczyzna, czy mąż. Bardzo często zdarza się, że do niechcianego seksu dochodzi w stałym związku. W Kodeksie karnym jest zapis, że „gwałt w rodzinie – zarówno gwałt kazirodczy, jak i gwałt w małżeństwie – jest takim samym przestępstwem jak gwałt ze strony osoby trzeciej”.

Pięćdziesiąt twarzy niechcianego seksu

Do seksu, którego nie chcesz, może dojść również w pracy. Doświadczyła tego Aneta. Zastępca kierownika przystawiał się do niej od dawna. Z czasem pozwalał sobie na coraz więcej – rzucał wulgarne teksty, dotykał ją, klepał po pośladkach. Na imprezie firmowej dopadł Anetę, gdy wracała z łazienki. Zaciągnął ją do toalety. „Od dawna mnie osaczał, ale wtedy… Był pijany, oddech cuchnął mu wódą. Zaczął mówić, że jestem kobietą jego życia i nie może mi się oprzeć. Ja też byłam trochę wstawiona, pierwszy pocałunek odwzajemniłam, ale gdy zorientowałam się, do czego to zmierza, chciałam się wycofać. On był jednak ode mnie dużo silniejszy, większy, uprawiał sport, miał mięśnie. Nie miałam szans się wyrwać”.

Być może i Aneta stałaby się ofiarą gwałtu, gdyby nie przypadkowa osoba, która weszła do łazienki i zorientowała się, co się dzieje. Zaczęła stukać w drzwi ich kabiny. Powiedziała, że zadzwoni po policję. „Poddał się, wypuścił mnie, uciekłam. To była jakaś obca kobieta. Potem jeszcze przez kilka miesięcy musiałam pracować z tym gnojkiem, ale już się do mnie nie dobierał, chyba się przestraszył. Zrobił się za to surowy i gburowaty. Zastanawiałam się nawet, czy się nie zwolnić, ale na szczęście wysłali go do innego miasta. Potem dowiedziałam się, że nie ja pierwsza byłam jego ofiarą”.

niechciany seks

Fot. iStock

Niechciany seks może mieć różne twarze. Zdarza się nawet tak, że choć kobieta nie chce zbliżenia, to sama je… inicjuje – najczęściej ma to miejsce, gdy czuje się w życiu pogubiona. Może się tak zdarzyć po rozpadzie związku, kiedy uczucie samotności i pustkę próbuje się wypełnić okazjonalnym seksem. Że to błąd, uważają specjaliści Centrum Praw Kobiet w publikacji „Jak się uwolnić z krzywdzącego związku”: „Nie podejmuj prób znieczulania naturalnego bólu, jaki  odczuwasz,  przygodnymi  kontaktami  seksualnymi. Nie znajdziesz w nich, poza chwilową ulgą, ukojenia. W takich sytuacjach przygodny seks to taki sam zagłuszacz uczuć, jak alkohol lub narkotyki”.

Pamiętaj! Gdy ktoś wymusza na tobie seks, to łamie prawo!

Jesteś ofiarą przemocy seksualnej, jeśli:
•    Ktoś zmusza cię do uprawiania seksu, kiedy nie masz na to ochoty (nawet jeśli to twój partner czy mąż).
•    Ktoś zmusza cię do uprawiania form seksu, których nie akceptujesz (takich jak np. seks oralny czy analny).
•    Ktoś zmusza cię do współżycia z innymi mężczyznami.
•    Ktoś zmusza cię do oglądania filmów pornograficznych.
•    Ktoś wymusza na tobie seks, gdy zgadzasz się wstępne pieszczoty, twierdząc, że w takiej sytuacji nie możesz już odmówić.
•    Ktoś wymusił na tobie stosunek seksualny, nawet jeśli oboje byliście pod wpływem alkoholu, a ty na seks nie miałaś ochoty.
•    Obudziłaś się obok obcego mężczyzny – podejrzewasz, że mógł wsypać ci coś do drinka podczas imprezy (straciłaś przytomność).
•    Wykorzystano fakt, że dużo wypiłaś, i zmuszono cię do uprawiania seksu.
•    Partner używa wobec ciebie wyzwisk poniżających w sferze seksualnej.

Polskie prawo za gwałt uważa doprowadzenie innej osoby przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego lub poddania się lub wykonania innej czynności seksualnej (art. 197 kk).

Rafał Natorski

Bibliografia:
1)    http://www.cpk.org.pl/plik,165,molestowanie-w-pracy-powiedz-nie-pdf.pdf,
2)    http://www.cpk.org.pl/plik,163,gwalt-to-nie-ty-jestes-winna-pdf.pdf.

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.09.2017 11:55
jak mialam 17 lat wracalam z pracy jako hostessa.. napadlo mnie dwoch mezczyzn w drodze z tramwaju do domu, na szczescie tylko mnie poszarpali i okradli ale bylam w strasznym stanie psychicznym. Mimo ze nie mialam chlopaka mama zabrala mnie do ginekologa by zapisal mi tabletki antykoncepcyjne ktore mialy przede wszystkim uregulowac mi okres i zmniejszyc bol przy okresie i obfitosc krwawienia i przy okazji chronic przed ciaza... dostalam tabletki belara z mala iloscia hormonow ktore pomogly mi na moje problemy i mimo ze minelo 5 lat dalej je biore i jestem zadowolona
odpowiedz
mona (Ocena: 5) 17.09.2017 12:13
moja przyjaciolke spotkalo to nieszczescie w ieku 19 lat. Do dzisiaj ma traume i problem przy zblizeniu z partnerem. Na szcescie do zaplodnienia nie doszlo za co dziękujemy bogu. kilka mscy po zagojeniu ran była zdecydowana na wkładkę levosert, żeby choc troche czuc sie bezpieczniej w takich sytuacjach i samej miec swiadomy wplyw na wybor partnera dla swojego dziecka
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2017 17:28
Baba się pieści ostro Facetem a potem mówi ze zgwalcona bo dała sobie wsadzić innego palca xd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2017 09:14
Dlaczego kobiety takich rzeczy nie zgłaszają? Potem taki gwałci dalej, bo wie, że raczej nic mu nie grozi. Kobiety, które tego nie zgłosiły są w pewnym sensie współwinne kolejnych gwałtów.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.09.2017 08:29
ja zostałam dwa razy w życiu zgwałcona. raz przez "przyjaciela" mojego ówczesnego chłopaka - wtedy wszyscy włącznie ze mną uznali to za zdradę. do tego gościa zero pretensji, nadal się przyjaźnili i musialam z nim czasem przebywać. teraz już wiem, że to gwałt... drugi raz zgwałcił mnie koleś, z którym się spotykałam jakiś czas. na którejś randce poszłam do jego domu, ale nie z zamiarem uprawiania seksu. on uważał inaczej. no i to wg niego moja wina, bo "miałam seksowne rajstopki". ta...
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo