SOS

Wiemy, kiedy nastolatki naprawdę tracą cnotę. Nikt nie spodziewał się, że tak wcześnie!

Nie chcemy zwlekać z inicjacją seksualną...
Wiemy, kiedy nastolatki naprawdę tracą cnotę. Nikt nie spodziewał się, że tak wcześnie!
fot. Thinkstock
01.05.2017

Ustalenie średniego wieku inicjacji seksualnej to prawdziwe wyzwanie stojące przed badaczami. W ankietach bezpośrednich trudno o pełną szczerość - badani, w zależności od potrzeb, zaniżają go lub zawyżają. Wydaje się więc, że sondaże przeprowadzane w Internecie mogą być bardziej wiarygodne. Przede wszystkim dlatego, że są w pełni anonimowe, a wtedy łatwiej nam wyznać prawdę.

Kilka lat temu przeprowadzono w Polsce ankietę telefoniczną na ten temat. Okazało się, że rodacy tracą cnotę jako osoby pełnoletnie. Średni wynik to 18,7 lat dla kobiet i 18,1 lat dla mężczyzn. Nawet dla specjalistów nie brzmi to zbyt przekonująco. Inne badanie wykazało, że w grupie wiekowej 15-16 lat pierwszy raz miało za sobą już 20 procent osób.

Gdzie leży prawda? Ujawniamy szokujące wyniki najnowszego sondażu.

Zobacz również: REPORTAŻ: Wmówiłam mu, że to mój pierwszy raz

 

wiek inicjacji seksualnej

fot. Thinkstock

Chociaż badanie zrealizowano w Wielkiej Brytanii, wyniki można przełożyć także na polski grunt. Sondaż przeprowadzono na grupie niemal 3000 osób w wieku 18-25 lat. Ankietowani odpowiedzieli na kilka intymnych pytań. Na tej podstawie ustalono, że średni wiek inicjacji seksualnej w najmłodszym pokoleniu to dokładnie…

15 lat i 8 miesięcy

To właśnie wtedy statystyczny nastolatek traci cnotę. Trudno powiedzieć, czy dokładnie taki sam wynik uzyskano by dzisiaj w Polsce. Można jednak przypuszczać, że niemal 19 lat dla kobiet to wartość mocno zawyżona. Z badania dowiadujemy się również, czy młodzież żałuje takiego pośpiechu.

Zobacz również: 25 rzeczy, o których pomyślisz w czasie pierwszego razu

wiek inicjacji seksualnej

fot. Thinkstock

Z sondażu wynika, że więcej niż połowa ankietowanych młodych ludzi (dokładnie 52 procent) żałuje utraty cnoty w zbyt młodym wieku. Z perspektywy czasu uznajemy, że warto było dłużej poczekać. Seks okazał się mało satysfakcjonujący, partner nie spełnił naszych oczekiwań, nieudana inicjacja negatywnie wpłynęła na nasze dalsze życie - powody można mnożyć.

Aż 67 procent badanych czuło się „niegotowych”. Przeciwnego zdania jest 23 proc. Wynika z tego jednoznacznie, że utrata cnoty to rzadko wyłącznie nasza decyzja. Swoje robi presja rówieśników oraz samego partnera. Wiele nastolatek próbuje w ten sposób udowodnić swoją miłość albo dojrzałość.

Z kim uprawiamy pierwszy seks?

Zobacz również: Czy pierwszy raz zawsze musi boleć?

wiek inicjacji seksualnej

fot. Thinkstock

Zazwyczaj ze znaną nam i bliską osobą. 15 lat i 8 miesięcy to moment w życiu, kiedy wchodzimy w pierwsze, bardziej lub mniej poważne, związki. Ale nie jest to norma. Aż 39 procent badanych przyznało się do utraty cnoty z przypadkowym partnerem. Chodzi o przygodę łóżkową na jedną noc.

Może przynajmniej się zabezpieczamy? W większości tak, ale nie brakuje młodocianych ryzykantów. 68 procent nastolatków w czasie pierwszego razu skorzystało z prezerwatywy. 9 procent małoletnich dziewcząt przyjmowało już pigułki antykoncepcyjne. Niestety - aż 14 proc. wyznaje, że nie było żadnego zabezpieczenia.

Niemal wszyscy badani (94 proc.) twierdzą, że przyczyną obniżającego się wieku inicjacji seksualnej jest łatwy dostęp do internetowej pornografii.

Komentarze (4)

Ocena: 4 / 5
kostaryka (Ocena: 1) 21.05.2017 16:52
18 lat.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2017 22:35
Ja w wieku 16 lat poznałam swojego obecnego faceta, a półtora roku później straciłam z nim cnote ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2017 09:15
Wyniki z Wielkiej Brytanii nie można w 100 przekładać na wyniki w Polsce. Wystarczy obejrzeć kilka programów o tym jak to jest z pierwszym razem tam. W Polsce jest inaczej i podejrzewam, że u nas robią to trochę starsze osoby niż tam
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2017 09:13
17 lat :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo