SOS

Wstydliwy PROBLEM: `W czasie seksu odczuwam straszny ból. Dlaczego tak się dzieje?`

Poznaj najczęstsze przyczyny bólu podczas stosunku.
Wstydliwy PROBLEM: `W czasie seksu odczuwam straszny ból. Dlaczego tak się dzieje?`
Fot. Thinkstock
29.07.2016

Atmosfera jest, ukochany mężczyzna jest, wygodne łóżko jest – mimo to miłość nie sprawia Ci satysfakcji, ale ból. Stosunek miłosny można opisać za pomocą wielu słów, ale pośród nich nie powinno być określenia `bolesny`. Nieziemski, satysfakcjonujący czy przyjemny – te są właściwe.

Wiele kobiet twierdzi, że seks nie sprawia im przyjemności. Te same osoby nie mówią o tym głośno mężczyźnie, ale gdzieś po cichu koleżance czy na forum internetowym. Wstydzą się porozmawiać z lekarzem i ukochanym. Często zdarza się też, iż nie szukają przyczyny problemu, ale liczą, że po jakimś czasie sam zniknie albo zdarzy się cud. Niestety raczej nie ma co się łudzić. Bez próby zrozumienia i odkrycia, z czym wiąże się ból kobieta może cierpieć przez wiele lat. I są takie kobiety. Jeżeli jesteś jedną z nich, mówimy Ci - skończ z tym.

Poniższe wskazówki powinny pomóc zrozumieć, w czym tkwi przyczyna bólu.

Zobacz także: Waszym zdaniem: Do jakiego wieku facet może być prawiczkiem?

ból podczas stosunku

Fot. Thinkstock

Nieudana depilacja bikini

Czasami depilacja woskiem jest źle przeprowadzona, co powoduje powstawanie nieestetycznych krost. Ich tarcie może wywoływać ból. Niestety w tym przypadku nie ma innej rady, niż przeczekać aż znikną. Ewentualnie zaaplikować serum kojące.

ból podczas stosunku

Fot. Thinkstock

Zła pozycja

Nie ma nic złego w eksperymentowaniu, ale niektóre pozycje mogą wywoływać ból. Jeżeli podejrzewasz, że przyczyną jest nowa pozycja, spróbujcie czegoś innego. Gdy dyskomfort zniknie, to znaczy, że prawidłowo określiłaś problem. W innym przypadku – szukaj dalej. Nie bój się otwarcie mówić mężczyźnie, że rzeczy, które proponuje, wywołują u Ciebie ból.

Zobacz także: Do ilu partnerów seksualnych możesz się przyznać? Znamy dokładną liczbę!

ból podczas stosunku

Fot. Thinkstock

Zaburzenia seksualne

Rzadko się o tym mówi, ale niektóre kobiety doświadczają zaburzeń seksualnych. Mięśnie pochwy kurczą się mimowolnie podczas stosunku i powodują ból podczas penetracji. Przez to kobiety często tracą ochotę na seks i stają się zrezygnowane. Na szczęście są środki zaradcze, m. in terapie oraz środki lecznicze blokujące bolesne odczucia.

ból podczas stosunku

Fot. Thinkstock

Poród

Niektóre porody to ogromna inwazja na kobiece narządy intymne. Organizm potrzebuje regeneracji po wysiłku, a one potrzebują czasu, żeby rany się zagoiły. Być może Twoje libido Cię w tym wyprzedzi, ale podczas stosunku prawdopodobnie pojawi się ból. Zalecany czas na odczekanie ze współżyciem po porodzie to od 4 do 6 tygodni. Niewykluczone, że dyskomfort będzie się utrzymywał dłużej. Tak naprawdę wszystko zależy od stanu Twojego ciała.

ból podczas stosunku

Fot. Thinkstock

Długa przerwa we współżyciu

Przyczyną bólu może być długa przerwa we współżyciu. Brak seksu przez kilka miesięcy albo i lat powoduje, że jest on przeżywany jak pierwszy raz pod wieloma aspektami. Długa abstynencja sprawia, iż organizm nie wytwarza już tylu substancji chemicznych, które są odpowiedzialne za popęd seksualny. Potrzeba kontaktu fizycznego zmniejsza się i kiedy dochodzi już do współżycia, czasami okazuje się, że kobieta utraciła zdolność do szczytowania. Czas i cierpliwość są w tym przypadku najlepszym lekarstwem.

ból podczas stosunku

Fot. Thinkstock

Brak nawilżenia

Nawilżenie, które powstaje w wyniku podniecenia seksualnego, może być niewystarczające. W takim przypadku można spróbować z przedłużeniem gry wstępnej. Inne rozwiązanie to lubrykanty, które są dostępne w aptece. Nie ma nic wstydliwego w korzystaniu z takich środków. Ucieka się do nich wiele kobiet.

Zobacz także: Po czym poznać, że ON planuje oświadczyny?

 

Źródło: marieclaire.com

Komentarze (12)

Ocena: 4.67 / 5
Magdalena (Ocena: 5) 05.04.2017 13:47
Podaliscie tylko dwie przyczyny. a infekcje wywolane chodzeniem na basen, podrozami itd? Ja np mam z tym spory problem i dopiero niedawno znalazlam swoj zloty lek - mucovagin, ktory stosuje tez jako lubrykant.
odpowiedz
Paulina (Ocena: 5) 02.08.2016 18:06
W moim przypadku przyczyna bólu i braku możliwości odbycia normalnego stosunku była bardzo prosta. Niewłaściwy facet! 4 lata byliśmy razem, niby z pozoru związek bez wad, ale po wizycie u seksuologa uświadomiłam sobie, że moja psychika i ciało podświadomie blokuje się na niego z wielu różnych powodów nie związanych z seksem. Zrozumiałam, że nie jestem z nim szczęśliwa i się rozstaliśmy. Z drugim partnerem, z którym jestem teraz, od pierwszego razu nie bolało nic, byłam w szoku. Po wcześniejszych 4 latach bólu, łez i wstydu w łóżku,teraz cieszę się seksem ile tylko mogę! :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.07.2016 21:29
No i chyba najczęstsza przyczyna bólu przy stosunku - endometrioza. Nie lekceważcie, dotyka coraz większej liczby kobiet!
odpowiedz
K. (Ocena: 5) 29.07.2016 21:26
W artykule nie ma jednej z ważniejszych przyczyn. Mam tyłozgięcie macicy które powoduje ból podczas stosunku. warto zapytać lekarza o tą przyczynę ponieważ w takiej sytuacji trzeba dobrać odpowiednią pozycję. Innego leku na to niestety nie ma. A dużo kobiet boryka się z tym problemem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.07.2016 17:46
Przyczyną bólu może być również jakaś infekcja. Wiem bo miałam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo