SOS

Nie znoszę seksu!

Ból głowy, stres, choroba, niechęć do partnera, znudzenie związkiem, problemy osobiste – kobiety z różnych powodów unikają współżycia.
Nie znoszę seksu!
09.01.2014

Współczesne Polki mają problem z własną seksualnością. Z badań znanego seksuologa Zbigniewa Izdebskiego wynika, że nie mamy ochoty na zbliżenia; aż 64 proc. kobiet skarży się na obniżone libido. Jedynie 15 proc. przepytanych kobiet w wieku 15-59 lat stwierdziło, że ma duże lub bardzo duże potrzeby seksualne. Zdaniem prof. Izdebskiego Polacy jedynie deklarują, że są zadowoleni ze swojego życia seksualnego. „Wynika to z tego, że mamy niezbyt duże oczekiwania w tym zakresie. A gdy przeżywamy kłopoty, nie szukamy pomocy”.

Dlaczego Polki unikają zbliżeń? Gdzie leży przyczyna spadku libido? Czemu nie mają ochoty na seks? Oto możliwe przyczyny, na które zwracają uwagę specjaliści.

Problemy zdrowotne

Popęd seksualny spada, gdy zdrowie szwankuje. A z obserwacji lekarzy wynika, że ubywa kobiet zdrowych jak ryba, przybywa natomiast tych, które mimo młodego wieku zmagają się z różnymi schorzeniami. Ochotę na zbliżenie mogą odebrać zaburzenia hormonalne, cukrzyca, depresja, wysokie ciśnienie, choroby pęcherza i układu moczowego, zaburzenia w odżywianiu, uzależnienie od alkoholu albo leków, stwardnienie rozsiane, problemy z tarczycą (bardzo częste u współczesnych kobiet!), choroby układu krążenia. Wiele tych schorzeń rozwija się bezobjawowo, dlatego kobieta może nawet nie wiedzieć, że coś jej dolega. W rezultacie pojawia się zniechęcenie seksem i unikanie zbliżeń, mimo że przyczyna nie została rozpoznana.

Kłopoty w związku

Niechęć do bliskości to bardzo często efekt problemów w związku. Pisze o tym jedna z forumowiczek. „Od paru miesięcy w ogóle nie miałam ochoty na seks, a wręcz unikałam seksu. Kłamałam, że boli mnie głowa albo że muszę się wyspać, bo czeka mnie ciężki dzień. Partner wytknął mi to w czasie wielkiej awantury. Powiedzieliśmy sobie wtedy wiele przykrych słów, ale dotarło do mnie, że moje unikanie seksu to tak naprawdę skutek nieporozumień, kryzysu, jaki przeżywaliśmy. Cudem udało nam się wyjść na prostą, a wtedy seks zaczął smakować na nowo” – opowiada.

kobieta

Pora zatem zrobić rachunek sumienia. Jeśli od pewnego czasu nie tylko nie masz ochoty na czułości z partnerem, ale wręcz robisz wszystko, by do zbliżenia nie doszło, prawdopodobnie macie problemy, z którymi czas najwyższy się rozprawić. Co zmieniło się w waszym związku? Czy macie jakieś poważne kłopoty (materialne, zawodowe, rodzinne, zdrowotne)? Dopadła was rutyna? Macie różne priorytety w życiu, marzenia, plany? Warto przyjrzeć się relacji, by znaleźć odpowiedź na pytanie, z czym sobie nie radzicie – i czy może mieć to wpływ na twoją ochotę na seks.

Niechęć do partnera

Rozstanie jest trudne, a namiętność dość szybko się wypala. Gdy uczucie do partnera gaśnie, a on sam przestaje nas interesować, zaczynamy unikać zbliżeń. Z autopsji zna to internautka Zuza. „Jesteśmy razem – bo prowadzimy firmę, bo kredyt mieszkaniowy, bo mamy dziecko. Ale prawda jest taka, że partner już mnie praktycznie nie pociąga. W ciągu ostatnich paru lat bardzo się zmienił.

kobieta

Roztył się, zrezygnował z wszelkich ambicji, nie ma zainteresowań, wolny czas najchętniej spędzałby przed telewizorem. Ja o siebie dbam, staram się rozwijać, mam różne pasje. Seks z nim przestał mnie pociągać, bo on sam już mi się nie podoba. Nigdy bym go nie zdradziła, ale naprawdę wolę mówić, że mam migrenę, niż udawać w łóżku, że jest mi dobrze”.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, powinnaś się zastanowić, dokąd zmierza wasz związek. To naturalne, że z czasem namiętność przygasa, ale związek bez czułości, bliskości i intymności długo nie przetrwa. Niechęć do partnera może doprowadzić do zdrady, a w dłuższej perspektywie do rozstania. Dobrze byłoby w porę pewne sprawy uporządkować, aby uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości.

Przemęczenie, przepracowanie

Specjaliści nie mają wątpliwości – współczesne tempo życia, duże oczekiwania względem kobiet i masa obowiązków, z którymi muszą sobie poradzić, sprawiają, że kobiety stają się przepracowane i przemęczone. Żyją za szybko i zbyt intensywnie, brakuje im wolnego czasu, który mogłyby przeznaczyć na leniuchowanie, relaks czy dla siebie.

Skutek taki, że wycieńczone kładą się do łóżka, a seks jest wtedy ostatnią rzeczą, na jaką mają ochotę. Z bada wynika, że Polki naprawdę są zmęczone stylem życia, jaki wybrały. Trudno się więc dziwić, że na seks niewiele zostawiają miejsca. „Posiadam cały szereg wymówek, gdy nie mam ochoty na seks. Ale pracuję na dwa etaty, wychowuję dziecko, dokształcam się. Na seks naprawdę nie mam czasu i ochoty” – mówi Dorota.

Inne powody, dla których kobiety unikają seksu:

- Problemy osobiste – seksualność kobiet jest blisko powiązana z ich psychiką. Gdy zmagają się z problemami osobistymi, trudno im się zmusić do seksu – to wtedy ostatnia rzecz, na jaką mają ochotę. Mężczyźni często traktują seks jako odskocznię. Kobietom przychodzi to znacznie trudniej.

- Kompleksy – ponad 80 proc. Polek nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu. Mamy masę kompleksów – dotyczących urody, wykształcenia, pracy, pozycji społecznej. Kiedy się one kumulują, kobieta traci pewność siebie i może celowo unikać zbliżeń z partnerem. Nie czuje się dobrze w łóżku, jeśli nie jest pewna swojej kobiecości i wynikających z niej atutów.

- Stres – jeden z najczęstszych zabójców libido. Sprawia, że seks spada na sam dół naszej listy potrzeb. A fakt, że współczesne kobiety są zestresowane, potwierdzają badania. Nerwy, z jakimi zmagają się w wielu sytuacjach, prowadzą do problemów natury seksualnej, a seks na rozluźnienie nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Dopiero rozwikłanie kryzysowej sytuacji pomaga wzniecić ochotę na zbliżenia.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (92)
Ocena: 5 / 5
~wandzia (Ocena: 5) 03.04.2014 09:45
problemy z infekcjami intymnymi powodowaly ze wspolzyciem, najbardziej dokuczalo mi swedzenie, a seks w tym czasie wogole ni ebylo mozliwy, na szczescie nie mialam tajemnic przed partnerem i jakos razem przez to przeszlismy, udalo sie wyleczyc infekcje, a teraz biore probiotyki ginekologiczne Provag, żeby infekcja znow sie nie pojawila, ten probiotyk ma polskie szczepy bakterii, wiec jest skuteczniejszy do tych z obcymi, zagranicznymi szczepami, tak wiec mam nadzieje ze jzu nigdby infekcja mi sie nie przytrafi:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2014 15:51
Polecam produkty z intymniej.pl. Naprawdę działają!
odpowiedz
anomin (Ocena: 5) 10.01.2014 18:23
głupie gadanie . mam problemy zdrowotne i choruje . Ale zawsze mam ochotę na seks . Praktycznie nie wychodziłabym z łóżka . Już nie macie o czym pisać ? Jak zwykle namawiają ludzi do chodzenia po lekarzach by oni mogli faszerować zdrowych ludzi swoimi lekami . -.-
zobacz odpowiedzi (1)
Koci pecherz (Ocena: 5) 10.01.2014 00:11
Ja mam z kolei problem z pecherzem. To mnie wypala totalnie. Bylam juz u dwoch lekarzy i stwierdzili ze to normalne, okreslali to choroba mlodych kobiet i zon -.-
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 09.01.2014 23:27
polscy faceci to w większośći brzydale, którzy uwielbiają krytykować swoje kobiety, więc nie dziwota że większość pań nie ma ochoty uprawiać seksu z brzydkim wieprzem, który jeszcze ją będzie wprawiać w kompleksy.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie