SOS

Czy mężczyźni naprawdę szukają dziewic?

Obyczaje się zmieniły, ale wciąż mówi się głośno o tym, że dla mężczyzn najbardziej atrakcyjne są dziewice. Fakt czy mit?
Czy mężczyźni naprawdę szukają dziewic?
11.05.2013

Zgodnie z obiegową opinią mężczyźni chętnie zmieniają kochanki, ale na stałe chcieliby się związać z kobietą, która pierwszy raz ma przed sobą. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy panuje większa swoboda i tolerancja seksualna, wielu mężczyzn mówi otwarcie, że nie zamierza żenić się z kobietą „używaną” – jak sami ją określają. Czy dziewice naprawdę są w cenie?

Wartość i świętość

Szacunek do dziewic jest głęboko zakorzeniony w kulturze. „Dziewictwo kobiet stało się obsesją świata mężczyzn z wielu powodów. Sojusze między królestwami często zawierano dzięki małżeństwu, toteż władca danego kraju chciał mieć pewność, iż narzeczona nie skrywa bastarda pod haftowaną przepaską.

Nawet wśród rodzin z klas niższych dziewictwo kobiet bywało opłacalne. W silnie rozwarstwionych społeczeństwach, na przykład w feudalnej Europie, wydanie córki za szlachcica często było jedynym sposobem wydźwignięcia rodziny z nizin. A zatem, jak uważa antropolożka Sherry Ortner, przymusowe dziewictwo stało się sprawą całej rodziny, świętością strzeżoną przez mężczyzn – w razie potrzeby z użyciem przemocy – przez kobiety zaś traktowaną na modłę mityczno-poetyczną” – pisze amerykańska pisarka, dziennikarka i feministka Natalie Angier w książce „Kobieta – geografia intymna”.

Praktycznie we wszystkich kulturach i religiach dziewictwo uważano za wartość, a nierzadko również świętość. Na przykład w średniowieczu dziewictwo jako powołanie życiowe było stawiane za ideał nie tylko kobietom, ale również mężczyznom. Natomiast w judaizmie dziewictwo dziewcząt szykujących się do ślubu było niewątpliwie cenioną wartością; zarówno pod względem moralnym, jak i finansowym. Do dziś m.in. w chrześcijaństwie czy islamie współżycie seksualne przed ślubem jest potępiane.

A jednak wolą dziewice

Naukowcy z różnych krajów wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, czy współcześnie dziewictwo jest taką samą wartością co kiedyś. Uczeni z Kowloon City District Youth Outreaching Social Service Centre oraz Chinese University of Hong Kong dowiedli, że mężczyźni wolą związać się z dziewicą, zwłaszcza jeśli szukają partnerki na całe życie. Aż 55 proc. badanych odpowiedziało, że wolałoby wziąć ślub z dziewczyną, która jeszcze nigdy nie uprawiała seksu. Własne badania na ten temat przeprowadził też Anthony Cape, specjalista ds. związków współpracujący z serwisem askmen. Z 25 mężczyzn, których przepytał, 14 odparło, że wolałoby związać się z dziewicą, gdyby miało taki wybór.

Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczy to pisarka i feministka Natalie Angier: „Mężczyźni chcą, aby kobiety były dziewicami i sprawiały wrażenie osób wiernych, które w przyszłości nie przyprawią mężom rogów. Seksowne wampy są świetne na sobotnie szaleństwa, lecz kiedy trzeba wybrać małżonkę, mężczyźni oczekują gwarancji skromności i wierności”.

Nie śpieszyć się z pierwszym razem

Jakie wnioski? Dziewice z wielu względów faktycznie podobają się mężczyznom, znacznie ważniejsze jest jednak, aby partnerzy dopasowali się w sprawach intymnych i czerpali satysfakcję ze zbliżeń – bez względu na ich seksualną przeszłość. Szufladkowanie kobiet źle świadczy o osobach, które to robią – nie ma reguły, która mówiłaby, że dziewica będzie wspaniałą partnerką, a z kobietą doświadczoną nie uda się stworzyć satysfakcjonującego związku partnerskiego. Poza tym wielu mężczyzn uważa, że dziewice są przeceniane – na przykład, jak piszą internauci, jej brak doświadczenia nierzadko odbija się na jakości zbliżeń.

Ale to również dobra wiadomość dla młodych dziewczyn, które martwią się, że pierwszy raz wciąż mają przed sobą. Tadeusz Niwiński w książce „My, czyli jak być razem” apeluje, aby nie marnować pierwszego razu dla byle kogo – tylko dlatego, że „wszyscy” to robią. „Nie ma nic złego w byciu dziewicą” – uważa Niwiński. A, jak się okazuje, jest w tym nawet całkiem sporo dobrego.

Ewa Podsiadły-Natorska

Bo to wyróżnienie

Mężczyźni jednym tchem są w stanie wymienić powody, dla których wolą związać się z dziewicą. „Trudno to wytłumaczyć, ale jest to pewnego rodzaju duża satysfakcja posiąść dziewicę. Satysfakcja jest wtedy, kiedy uda nam się zdobyć dziewczynę, którą nikomu nie udało się do tej pory zdobyć. Jesteśmy dla niej tymi pierwszymi. To nas uznała za tych, z którymi chce zrobić to po raz pierwszy. Mężczyźni to zdobywcy. Zdobyć dziewicę to zająć pierwsze miejsce” – pisze jeden z internautów, lat 28. I dodaje, że dla mężczyzny to żadne osiągnięcie uwieść doświadczoną kobietę.

„Tak, na pewno to ważne, że ona jest dziewicą. To duże wyróżnienie; można to nazwać najpiękniejszym prezentem, jaki mogę dostać od ukochanej osoby i co najważniejsze, nigdy nie dostanę już od niej takiego prezentu, o takiej skali. Poza tym patrzenie na dziewice tylko ze strony seksualnej jest błędne. Po prostu u mnie dziewice mają wielki szacunek za to, że w dalszym ciągu szukają tego jedynego” – to wpis innego internauty na tym samym forum.

Wśród argumentów przemawiających za dziewicami pojawia się również opisany przez Natalie Angier fakt, że taka dziewczyna będzie wierną i oddaną partnerką. Mężczyźni lubią być również nauczycielami i przewodnikami niedoświadczonych kobiet, a dzięki związaniu się z dziewicą mogą się w tym zrealizować. Anthony Cape, piszący dla serwisu askmen, zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię – mężczyźni w przytłaczającej większości chcą być postrzegani jako świetni kochankowie, a gdy wiążą się z dziewicą, presja jest mniejsza – głównie dlatego, że taka dziewczyna nie ma porównania, więc to on będzie wprowadzał ją w świat seksu.

Mamy takie same prawa

Rzeczywiście są mężczyźni, którzy za cel numer jeden stawiają sobie małżeństwo z dziewicą. Nie jest to jednak regułą. Większość mężczyzn podchodzi do tej kwestii rozsądnie – gdyby mieli wybór, woleliby niedoświadczoną kobietę, ale nie znaczy to, że odrzucą wspaniałą, choć aktywną seksualnie dziewczynę. „Byłoby trochę nie w porządku żądać od dziewczyny, aby była dziewicą, skoro sam od dawna uprawiam seks, jak zresztą większość mężczyzn. Przecież to hipokryzja. Mamy takie same prawa, więc jeśli spotkam dziewicę, to super, ale nie szukam jej ze świecą” – twierdzi Arek.

Podobne zdanie ma wielu internautów. „Gdy poznaję świetną dziewczynę, to nie zastanawiam się, czy jest ona dziewicą, czy nie. Są znacznie ważniejsze rzeczy od tego. Jeśli okaże się, że to ze mną przeżyje swój pierwszy raz, jasne, że mi miło. Ale nigdy nie skreśliłbym kobiety tylko dlatego, że spała z kimś przede mną” – zwraca uwagę Mariusz. I dodaje żartobliwie, że w dzisiejszych czasach znalezienie dziewicy jest nie lada wyzwaniem.

Polecane wideo

Komentarze (157)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2015 12:48
Przede wszystkim puszczalskie kobiety nie są kobiece. Kobietom tacy zawadiacy wydają się mescy i im się podobają, dlatego też facetom niby wolno więcej. Za ilością partnerów idzie też wierność. Przeprowadzono takie badania. Ja jestem modelem i czekam na dziewice ;-)
odpowiedz
lukas (Ocena: 5) 18.05.2015 18:04
byłem w związku z dziewicą i zostałem zdradzony,więc nie sądzę że dziewice nie zdradzają.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.04.2015 08:51
Ja tam nigdy tego nie robiłem a mam 23 lata i jeśli miałbym się z kimś wiązać to tylko z kobietą "nietkniętą". Tylko takie kobiety mają wartość i uważam że one dają większą pewność że będą wierne. Na kobiety które miały kilku patrze z odrazą i nie mógłbym z taką być...
odpowiedz
marek (Ocena: 5) 26.09.2013 23:56
Ja stawiam tylko na dziewice i mam nadzieje, ze taka spotkam. Nie robie tego dla kawalka blony tak jak wiekszosc dziewczyn sadzi (a zwlaszcza tych ktore juz ta blone stracily). To mi daje nadzieje, ze poznana osoba jest odpowiedzialna, majaca pewne wartosci co pozwoli na stworzenie RODZINY.
odpowiedz
aa (Ocena: 5) 28.06.2013 19:15
Polecam jedyną taką stronę w sieci - www.absurdalizm.pl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie