SOS

Dlaczego nie uprawiacie seksu?

Jeśli nie układa wam się w sypialni, sprawdź, jaka może być tego przyczyna.
Dlaczego nie uprawiacie seksu?
10.09.2012

Nie wmawiaj sobie, że wszystko gra, jeżeli wasze życie intymne nie istnieje albo jeśli kochacie się od święta. W Polsce przybywa związków i małżeństw, w których nie ma seksu. Nie jest to jednak normalne, jeżeli kobieta i mężczyzna przestają się ze sobą kochać po jakimś czasie. Szczególnie jeśli dotąd w tych sprawach układało im się bez zarzutu. Pora przekonać się, czemu tak się dzieje. Bierzemy pod lupę najczęstsze przyczyny.

Jesteście przemęczeni

Cały problem tkwi w tym, że łóżko kojarzy nam się i ze spaniem, i ze zbliżeniami. Dlatego organizmowi potrzebny jest bodziec, abyśmy poczuli ochotę na seks. Jeśli jednak jesteś zmęczona i przepracowana, nie wskrzesisz w sobie erotycznych potrzeb. A jeżeli dotyczy to was obojga, trudno się dziwić, że straciliście ochotę na igraszki. Najwyższa pora zrobić rachunek sumienia. Ile godzin dziennie pracujecie? Czy wasza praca jest stresująca i czy przenosicie ją do domu? Czy w domu na wasze barki spadają dodatkowe obowiązki? Czy macie kogoś do pomocy? Kiedy ostatnio leniuchowaliście albo wyjechaliście na porządne wakacje? Przemęczenie sprawia, że łóżko zaczyna kojarzyć wam się wyłącznie ze spaniem. A chyba tego nie chcecie, prawda?

Seksowna

Nie lubisz swojego wyglądu

O tym, jak bardzo jest to ważne, pisze dr De Angelis w swojej książce. Żaden mężczyzna nie chce trafić do łóżka z kobietą, która ciągle narzeka na swoje ciało i woli uprawiać seks pod kołdrą, przy zgaszonych światłach. Uważaj, jeśli popełniasz ten błąd również w stałym związku – twój partner doskonale wie, jak wyglądasz nago, a twój brak pewności siebie może go zrazić do igraszek. Szczególnie jeśli unikasz seksu, nie pozwalasz sobie na swobodę w łóżku i pewniej się czujesz, gdy masz na sobie luźną piżamę. Z badań wynika, że kobiety najbardziej zamartwiają się wyglądem swoich nóg, biustu i nosa. Naukowcy z firmy Venaforce twierdzą, że przeciętna kobieta martwi się tym, jak prezentują się jej nogi przez… pół godziny dziennie.

Jesteś bierna w łóżku

Nieprawda, że tylko mężczyzna jest odpowiedzialny za twój orgazm i że to on powinien zawsze inicjować grę wstępną. Jeśli wychodzisz z takiego założenia, trudno się dziwić, że nie układa się wam w sypialni. Ty czekasz na ruch ze strony mężczyzny, a jego irytuje, że zawsze musi być pierwszy – i powstaje błędne koło, które niszczy wasze życie intymne. „Klasyczne badania psychologiczne wykazują, że ludzi znacznie bardziej niepokoi i martwi brak jakiegokolwiek zainteresowania niż zainteresowanie typu negatywnego, wrogiego. Leżenie w łóżku bez ruchu, bez słowa pochwały, bez pomruku aprobaty i rozkoszy może doprowadzić każdego mężczyznę do szału i odebrać mu ochotę na seks” – przekonuje dr Barbara De Angelis. Więcej powodów, przez które mężczyźni tracą ochotę na seks, tutaj.

Seksowna

Któreś z was ma depresję

Psychiczny dołek czy jego zaawansowana wersja – depresja – są seksualnym wyłącznikiem, który z pewnością oddali was od siebie w łóżku. Osoba z depresję zamyka się w sobie, pogrąża we własnych myślach i problemach, traci kontakt ze światem i zainteresowanie czymkolwiek. Dlatego jeżeli ty albo twój partner znaleźliście się ostatnio w takim stanie, może się to odbić na waszym pożyciu. Zwłaszcza jeśli chora osoba przyjmuje leki, które obniżają libido. Ale uwaga – często już zwykła chandra będąca wynikiem trudnych wydarzeń (choroba, utrata kogoś bliskiego czy nawet pracy) negatywnie wpływa na jakość życia seksualnego.

Łączy was tylko przyzwyczajenie

Niestety, trudno wykrzesać z siebie siły na aktywność w sypialni, jeśli uczucie między wami się już wypaliło. Problem w tym, że wiele osób myli miłość z przyzwyczajeniem. W przypadku tego drugiego raczej nie ma szans, aby wasze życie intymne nagle cudownie ozdrowiało. Znajdźcie chwilę na przedyskutowanie tego, co was łączy i zdecydowanie co dalej. Czas seksualnej euforii i spontaniczności raczej już nie wróci, ale jeśli obudzicie się w porę, możecie uratować wasz związek (i życie seksualne), np. wprowadzając trochę urozmaicenia do sypialni.

Seksowna

Jesteście na coś chorzy

Wykluczyłaś wszystkie poprzednie możliwości? Może to oznaczać, że jedno z was jest chore. Zły stan zdrowia zawsze negatywnie odbija się na jakości życia seksualnego. Głównie dlatego, że za libido odpowiadają estrogeny (u kobiet) i testosteron (u mężczyzn). Gdy zatem poziom tych hormonów spada, tracicie zainteresowanie zbliżeniami. Libido może obniżyć m.in. miażdżyca, endometrioza, cukrzyca, zapalenie przydatków, torbiele jajników, nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, mięśniaki macicy czy zapalenie pęcherza moczowego. Poziom estrogenów spada również w okresie menopauzy, dlatego w tym czasie możesz stracić zainteresowanie seksem – więcej o skutkach ubocznych przekwitania w osobnym tekście.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Brak ochoty na seks – jak go pokonać?

Z tym problemem możesz sobie poradzić.

Co pić przed seksem?

Szampana, piwo czy może czerwone wino?

Seksowna

Przestaliście się wzajemnie podniecać

W niektórych związkach wzajemna fascynacja cielesna po prostu się wypala – piszemy o tym tutaj. Kobieta uświadamia sobie, że jej partner nie jest już tym przystojnym i atrakcyjnym mężczyzną, w którym się zakochała. On z kolei dostrzega w swojej wybrance coraz więcej niedoskonałości. Jeśli nie podniecacie już siebie nawzajem, trudno się dziwić, że nie macie ochoty na seks. Tymczasem dr Barbara De Angelis w książce „Sekrety mężczyzn” zaznacza, że płeć brzydką podniecają bodźce wzrokowe. „Twój wygląd ma ogromny wpływ na to, w jakim stopniu rozpalasz partnera. Niemiło ci to słyszeć, wiem, ale tak się przedstawia prawda. Podstawowym źródłem podniecenia seksualnego są dla twego towarzysza wrażenia wzrokowe” – twierdzi specjalistka. Dotyczy to również kobiet, których nie podnieci zaniedbany partner.

Oddaliło was od siebie dziecko

To bardzo powszechny problem – gdy na świecie pojawia się dziecko, partnerzy koncentrują uwagę głównie na nim. Kosztem siebie. Zwłaszcza kobieta poświęca się maleństwu, przez co mężczyzna może czuć się odtrącony. Przeżyła to Karolina z Lublina, gdy urodziła swoje pierwsze dziecko. – "Dla mnie to była olbrzymia zmiana i wprost nie mogłam oderwać się do naszej córeczki. Dopiero po pół roku zdałam sobie sprawę, że odbiło się to na naszym życiu intymnym: kochaliśmy się raptem kilka razy w miesiącu! Pomogła nam szczera rozmowa" – przekonuje Karolina. Inna sprawa, że niektóre kobiety muszą czekać wiele tygodni czy nawet miesięcy, zanim znowu zaczną kochać się po porodzie. Kiedy najlepiej wrócić do życia seksualnego po ciąży? Zajrzyj do osobnego artykułu.

Komentarze (31)

Ocena: 5 / 5
Matylda (Ocena: 5) 19.01.2015 22:34
Naprawdę autorka uważa, że związek oparty tylko na przyzwyczajeniu, bez miłości należy ratować? Ludzie, zastanówcie się. Owszem, zauroczenie minie. Ale jeśli nie pojawi się miłość, to związek jest do zakończenia a nie odgrzewania z przyzwyczajenia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.09.2012 12:37
Dlaczego w większość artykułów jest tak skontruowana, że to my mamy się starać najmocniej? Mamy się starać nawet wtedy, gdy nas partner nie pociąga! A mnie wkurwia jak zaczynamy jakoś zmierzać w kierunku stosunku a mój facet nic nie robi właściwie oprócz całowania mnie w usta! Jeszcze po piersi pomaca co ma być w tym podniecającego. On nigdzie nie zmierza by se tak całował i macał w nieskończoność, ja musze pierwsza wszystko robić chyba tak nie powinno być, prawda?! I jak mam chcieć robić cokolwiek jak nawet z teg sexu nie mam żadnej przyjemności.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2012 18:59
a ja sie z chlopakiem zawsze kochamy po 1 lub 1,5 najdłuzej trwał ok2h i było super czasami tylko jak jestesmy troche zmeczeni to kochamy sie po 15min, mi tam to pasuje bo raz jest długo raz krótko nigdy sie nie nudzi i zawsze jest inaczej zawsze inna pozycja:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2012 18:24
ja z moim bzykamy sie srednio raz na tydz i jakos nie potrzebujemy więcej ;S
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.09.2012 22:03
jak moze chciec mi sie aranzowac seks,jak sam stosunek trwa max 2 min? no nie chce sie... on ma pretensje ze jestem bierna, a mnie ogarnia zlosc ze nie doczekam sie udaego zblizenia
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo