SOS

O czym mówią sny erotyczne?

Czy partnerzy powinni być zazdrośni o swoje senne fantazje?
O czym mówią sny erotyczne?
27.12.2011

„Marzenie senne jest drogą do wiedzy o podświadomej aktywności umysłu” – twierdził twórca psychoanalizy Zygmunt Freud. Chodziło mu o to, że większość tego, o czym śnimy, związane jest z ukrytymi pragnieniami erotycznymi i naszą seksualnością. Nie ma nic złego w naszych śmiałych marzeniach sennych, choć mogą nas one niekiedy wprawić w zakłopotanie. Zwłaszcza kiedy śnimy o zbliżeniu z osobą tej samej płci, byłym partnerem, kilkoma kochankami jednocześnie czy z… bliskim krewnym. Niezręcznie jest również, gdy przez sen wydajemy z siebie odgłosy czy wymieniamy imiona, które słyszy znajdujący się obok nasz aktualny partner. Ale czy o sny erotyczne można być zazdrosnym? I czy mamy wpływ na to, o czym śnimy?

Wyraz normalności

– Nie mamy żadnego wpływu na pojawianie się snów o treści seksualnej. Są one zresztą wyrazem zdrowia, normalności. U wielu zdrowych osób istnieją sny seksualne czy orgazmy jako normalne przejawy fizjologii seksualnej – podkreśla seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz w poradniku „Seks dla każdego”. Niekiedy sny mogą zakończyć się orgazmem i to również jest całkowicie naturalne. Jest jednak zrozumiałe, że sen erotyczny może być powodem do zazdrości partnera. – Dla każdego fakt obserwowania sennego podniecenia wybranka i towarzyszącego mu wymieniania imion w pierwszej chwili jest niemiłym zaskoczeniem i wzbudza poczucie zagrożenia. Istnieje naturalna potrzeba wyjaśnienia tej sytuacji – twierdzi prof. Zbigniew Lew-Starowicz w swoim poradniku. Dlatego – jak podkreśla specjalista – najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z partnerem.

sny erotyczne

Oto interpretacja wybranych snów seksualnych dokonana przez Mastertona:

Chmura – sen erotyczny, w którym pojawiają się chmury, może wskazywać na niepewność co do sytuacji seksualnej i na oczekiwanie, aż wydarzenia przybiorą inny obrót. Według starodawnych senników chmury wyrażają oczekiwanie i napięcie.

Cmentarz – według starodawnych senników symbolizuje nostalgię za minionymi związkami seksualnymi.

Cudzołóstwo – niekoniecznie oznacza, że naprawdę pragniesz je popełnić. Jeśli jednak we śnie cudzołóstwo jawi ci się jako atrakcyjne i ekscytujące, a budząc się jesteś podniecona, wówczas powinnaś uznać ten sen jako rzeczywiste ostrzeżenie: w życiu małżeńskim nie zaznajesz pełni urozmaicenia, które by zaspokajało twoje gusta.

Góra – może wskazywać, że masz jakiś skrywany problem erotyczny, do którego nie chcesz się przyznać, albo nie chcesz mu stawić czoła, a on zaznacza swą obecność, ukazując się podczas snu jako obiekt wielki, choć zazwyczaj odległy.

Jabłko – jeśli masz sen erotyczny o jedzeniu jabłek, być może śnisz, że folgujesz sobie seksualnie, nie przejmując się konsekwencjami własnych żądz.

Królowa – gdy kobieta śni o występowaniu w roli królowej, dowodzi to, że chciałaby zyskać szacunek seksualny, na który w swoim przekonaniu zasługuje.

sny erotyczne

Las – sny o lasach, drzewach i puszczach, według mitologii i dawnych senników, wskazują na płodność kobiety, na jej wpływową osobowość seksualną oraz na macierzyństwo. Te same motywy występują także we współczesnych interpretacjach snów. Jednak w snach o drzewach jest także niuans biseksualizmu, jakkolwiek zasadniczo są one kobiece.

Pocałunek – jeśli we śnie całujesz kogoś głęboko i erotycznie, wtedy zapewne pocałunek jest tym, czym jest, i mało prawdopodobne wydaje się, aby symbolizował coś innego. Jednak zdawkowe całusy, cmoknięcia w policzek i pocałunki w dziwne miejsca na ciele zdają się mieć jakieś ukryte znaczenie. Pocałunek zastępuje przekazanie wiadomości. Osobie, którą całujesz, choć niekoniecznie kochasz, chcesz coś zakomunikować.

Rzeka – jeżeli masz sen erotyczny, w którym unosisz się w nurcie rzeki, pominąwszy symbolizm związany ze statkami i wodą, być może śnisz także o przemijaniu czasu i wydarzeń. Może masz poczucie tymczasowości swego związku i wiesz, że każde z was wkrótce pójdzie swoją drogą, gdy rzeka osiągnie ujście.

Pamiętaj, że sny możesz interpretować również dzięki naszemu Sennikowi.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Sztuka wróżenia z run: Czy każdy może przepowiadać przyszłość?

Naucz się stawiać runy i sprawdź, co cię czeka.

Czy data urodzin decyduje o powodzeniu w życiu?

Przekonaj się, jaką moc ma dzień, w którym się urodziłaś.

sny erotyczne

Sen jak lustro

Zdaniem Lwa-Starowicza, jeśli sny są odtworzeniem przeszłości, zwłaszcza z przywołaniem konkretnych imion, może to oznaczać, że poprzednie związki czy ekspartnerzy byli bardzo ważni. Albo przeszłość była atrakcyjniejsza od teraźniejszości. Można to zatem wykorzystać jako wskazówkę czy zachętę do pracy nad związkiem i sferą intymną. W przypadku jednak – jak tłumaczy prof. Zbigniew Lew-Starowicz – gdy nie ma żadnych odniesień do przeszłości lub teraźniejszości, postawa wobec zachowań we śnie opiera się jedynie na wzajemnym zaufaniu czy ocenie atrakcyjności współżycia. Wszystko sprowadza się zatem do zaufania partnerskiego. – Ono pozwala spokojnie i realnie oceniać zjawiska, które są niezależne od naszej woli, na przykład właśnie sny o treści seksualnej – podkreśla specjalista, dodając, że marzenia erotyczne mogą być również po prostu fantazją, zatarciem granic między światem realnym i fantazyjnym, mozaiką słów i zjawisk niewiele mających wspólnego z rzeczywistością.

Symbolika marzeń sennych

Sny erotyczne interpretował również znany brytyjski pisarz Graham Masterton, który zaczynał karierę literacką od pisania poradników seksuologicznych. Wśród nich znajduje się pozycja „Erotyczne sny”, w których Masterton objaśnia ich symbolikę. – Sny erotyczne są tak dalece osobiste i intymne, że nie można rozwikłać ich sensu bez aktywnego udziału samego śniącego. Wróżenie ze snów jest jednym z najstarszych i najbardziej osobliwych przejawów mistycznej aktywności człowieka – twierdzi Graham Masterton i przypomina o istnieniu pewnego antycznego tekstu egipskiego, podobno spisanego przez króla Merikare w 2070 roku p.n.e., w którym pada stwierdzenie, że w snach można odczytać przyszłość.

Polecane wideo

Komentarze (30)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2012 12:28
Proszę o pomoc i zapraszam do udziału w badaniach na temat snów i fantazji erotycznych. Udział w badaniu jest anonimowy, polega na wypełnieniu ankiet, co zajmuje około 20 minut. Jeśli ktoś jest chętny proszę do mnie napisać, w tytule wpisując "UDZIAŁ" na adres: [email protected]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2012 01:14
moje sexi fotki www.tinyurl.com/sexi-kotka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.01.2012 11:00
Często sny są lepsze od reala
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.12.2011 19:31
Cześć jestem Kasia mam 13 lat i mieszkam w Płocku.Spałam już z chłopcem z mojej klasy powiedziałam rodzicom , i myślą ze sama chciałam ale on mnie zgwałcił .Nie wierzą mi co mam zrobić żeby mi uwierzyli poradźcie mi co robić proszę. dzieki z góry :)
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 28.12.2011 01:08
co to znaczy jak kobieta ssie facetowi palce? a facet kobiecie? w realnym zyciu, nie w śnie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie