SOS

Jak długo rosną kobiece piersi? (Nawet w dorosłości mogą się powiększyć o 30%)

Co wpływa na rozmiar naszego biustu i kiedy piersi przestają rosnąć?
Jak długo rosną kobiece piersi?  (Nawet w dorosłości mogą się powiększyć o 30%)
01.06.2011

Piersi to naturalny atrybut każdej kobiety, jednak rzadko bywamy z ich wyglądu zadowolone. Nasz biust jest dla nas zazwyczaj za mały, za duży, zbyt obwisły, nierówny… Ten fragment ciała jest najczęstszym powodem kompleksów u kobiet, a panie, które są z jego wyglądu zadowolone, można spotkać niezwykle rzadko. Dodatkowym kłopotem, który sprawia nam nasz damski atrybut, jest nieustający proces zmian, którym podlega. Piersi zmieniają się bowiem przez całe nasze życie!

Jak długo rośnie kobiecy biust?

Powszechnie uważa się, że piersi rozwijają się dopiero w okresie dojrzewania. Tymczasem pierwszy etap ich rozwoju odbywa się jeszcze przed narodzeniem, kiedy płód liczy pięć miesięcy. Z chwilą przyjścia na świat każdy ma ukształtowane brodawki sutkowe, a dziewczynki dodatkowo posiadają już prymitywne przewody mleczne. Czasami zdarza się nawet, że dziecko rodzi się z powiększonymi piersiami - jest to zazwyczaj skutek zaburzeń hormonalnych. Po kilku dniach wszystko wraca jednak do normy i piersi pozostają „uśpione” aż do wkroczenia dziewczynki w okres dojrzewania. Wtedy właśnie piersi rozpoczynają swój dynamiczny wzrost.

Za pierwszy okres aktywnego rozwoju biustu przyjmuje się lata, gdy dziewczyna kończy 12-16 lat. W okolicy piersiowej gromadzi się wówczas tkanka tłuszczowa, a gruczoły piersiowe rozrastają się. Drugi okres rośnięcia biustu wyznacza wiek 16-20 lat, kiedy sutki uzyskują swój indywidualny kształt, a piersi przybierają na wielkości. Nie trzeba się tym jednak sugerować, ponieważ wzrost piersi jest najczęściej sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest choćby budowa ciała - dziewczęta szczupłe, wyższe, o budowie astenicznej dojrzewają później niż dziewczęta tęższe, niższe, o budowie pyknicznej.

Niektóre panie zauważają również, że ich biust powiększa się wraz z rozpoczęciem aktywnego życia seksualnego. Coś w tym musi być, bo zaobserwowali to nawet badacze. Podobno na skutek podniecenia piersi powiększają się nawet o 1/3!

piersi

Hormony a biust

Hormony bezsprzecznie wpływają na rozmiar kobiecych piersi. Można to zaobserwować szczególnie podczas miesiączki – biust jest większy zwłaszcza pod koniec cyklu menstruacyjnego i w pierwszych dniach miesiączki. Piersi rosną także w wyniku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych oraz na skutek ciąży. I tutaj dobra wiadomość dla przyszłych mam: wielu kobietom biust pozostaje po ciąży o rozmiar większy!

Ponieważ piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej otoczonej tkanką tłuszczową, ich rozmiar zmienia się także w wyniku odchudzania lub przybierania na wadze. Kiedy gubimy kilogramy – biust maleje w pierwszej kolejności. Kiedy natomiast tyjemy - biust staje się pełniejszy i wydatniejszy.

Nie ma zatem wspólnego wszystkim kobietom okresu, kiedy ich piersi przestają rosnąć. Rozmiar biustu jest w każdym przypadku sprawą indywidualną, a na jego wygląd wpływa wiele czynników.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Na czym polega konkurs Tydzień Mody Colgate Max White One?

Co zrobić, aby wziąć udział w Tygodniu Mody Colgate Max White One i wygrać jeden z luksusowych dodatków od największych projektantów?

Jak się kochać, gdy bardzo się od siebie różnicie? (TRKI NA PROBLEMY Z WAGĄ I WZROSTEM)

Oto techniki, które pozwolą Wam zminimalizować problem znacznych różnic anatomicznych.

 

Komentarze (130)

Ocena: 5 / 5
Natalia (Ocena: 5) 25.03.2020 23:27
Mam trochę nadwagi, 168 cm, 16 lat i piersiami tego czegoś nazwać nie mogę. Najgorzej jak byłam u ginekologa i miałam podnieść ręce - to było coś okropnego sama płaszczyzna, ginekolog miała problem z badaniem ich. Biorę luteine bo mam problemy z okresem. Jestem totalnie załamana i boję się że już mi nie urosną. To jest okropne i czuję się strasznie gdy w szatni wszystkie mają duże a ja jedyna płaska. Mam przez to depresję i nie wiem czy dłużej wytrzymam z takimi piersiami w dodatku z otyłością.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 19.12.2019 01:33
Mam 15 lat i rozmiar 75F i boję się, że bardziej urosną, co mam zrobić? :((
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.06.2019 19:05
Nwm jak to działa ja mam prawie 17 i biustem to bym tego nie nazwała.. Mzoe przez to że jestem chuda i ciężko mi przytyć
odpowiedz
Anna (Ocena: 5) 12.01.2018 08:39
Mam 32 lata i nagle stad ni zowad, w przeciagu miesiaca moje i tak juz duze piersi(75C) powiekszyly sie o jeden rozmiar. Wygladam jak Pamela tylko bez silikonu. Co moze byc tego przyczyna???
odpowiedz
Klaudia (Ocena: 5) 08.01.2017 12:15
Właśnie taki rozmiar piersi mam dzisiaj. Mam 14 lat. Moje piersi są naprawdę super!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie