Jak posadzić gości na weselu?

Wszystko zależy od ustawień stołów, wielkości sali, liczby gości…
Jak posadzić gości na weselu?
19.08.2008

Najczęściej państwo młodzi decydują się na tradycyjny układ stołów w kształcie litery T lub U. Miejsce dla nich zarezerwowane jest na środku. Zazwyczaj obok panny młodej siadają rodzice pana młodego oraz świadek z partnerką, a po stronie pana młodego – teściowie i świadkowa z partnerem. Następne miejsca zajmują dziadkowie, rodzeństwo i rodzice chrzestni. Jeśli nowożeńcy wybiorą mniejsze stoły (np. okrągłe), honorowy stół powinien znajdować się naprzeciwko wejścia. Młodzi dzielą go z najbliższą rodziną i przyjaciółmi, ale tak, by nikt nie siedział tyłem do pozostałych gości.

Państwo młodzi mają obowiązek zadbać o to, aby ich rodziny poznały się jeszcze przed ślubem. Przygotowując miejsca dla gości, muszą pamiętać o tym, aby osoby, które za sobą nie przepadają, nie siedziały obok siebie. Ogólnie przyjętą zasadą jest, aby naprzemiennie sadzać kobiety i mężczyzn, najlepiej według kategorii wiekowej. Seniorzy powinni mieć miejsca bliżej pary młodej, a dopiero za nimi osoby młodsze. Warto też zadbać o oddzielny stół dla dzieci. Można im również zapewnić osobne menu, składające się z potraw, które dzieci lubią najbardziej. Jeśli na weselu będzie dużo maluchów, w dobrym tonie jest zatrudnić opiekunkę, która zajmie się nimi i tym samym zapewni bezstresową zabawę rodzicom.

Zaproszeni goście powinni wcześniej potwierdzić swoją obecność na weselu. Jeśli jednak para młoda nie wie, ilu gości może się spodziewać, powinna przygotować miejsca dla wszystkich. Nie ma niczego gorszego niż szukanie dodatkowych nakryć i krzeseł w trakcie zabawy. Miejsca zaproszonym gościom powinni wskazywać świadkowie. Ostatnio bardzo modne stały się wizytówki z imionami i nazwiskami gości. Należy je położyć na talerzu zakąskowym, serwetce lub przed nakryciem, tuż za sztućcami deserowymi.

Polecane wideo

Komentarze (49)

Ocena: 5 / 5
Paulina (Ocena: 5) 29.11.2017 15:04
Wszystko zależy od rodzaju stołów.Sama miałam okrągłe, ale musiałam wypożyczyć na meblebankietowe.pl Ostatecznie cieszę się, że tak zrobiłam, bo sala na której mi zależało miała tylko prostokątne stoliki, a dzięki wypożyczeniu wszystko wyglądało tak jak sobie wymarzyłam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.02.2009 20:01
fajnyt jest ten pomysł z wizytówkami. moja rodzina jest dosyć duża, ale wszyscy dobrze się znają. zostałam posadzona obok moich kuzynów, których bardzo lubię.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.09.2008 09:59
kilka tygodni temu bylam na weselu gdzie byly wizytowki i baaaardzo nie spodobal mi sie ten pomysl. NIkomu sie nie podobalo... Moze to dlateego, ze wszyscy byli zle posadzeni. Ja np. siedzialam obok zupelnie obcych ludzi, jakies paczki, ktora miala swoj swiat...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2008 15:42
Gość 2008-08-21 10:53 wizytówki??? heehe bezsensu.. kazdy bedzie szukał swojego imienia i nazwiska poł godziny, hehe a jak juz znajdzie to miejsce wcale nie bedzie mu sie podobało... moze jeszcze kolo wizytowki powinni umiescic karteczke z informacja ile ciastek przypada na jedna osobe???!!!! hehe:) Dla twojej widomości to jeśli używa sie na weselu wizytowek to zazwyczaj jest tez paln usadzenia gosci. wystarczy na niego spojrzec i juz wiemy gdzie siedzimy;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2008 19:20
wizytówki to dobry pomysł
odpowiedz

Polecane dla Ciebie