Polscy weselnicy nie chcą już pić wódki!

Polacy nie chcą już urządzać wesel zakrapianych mocnymi alkoholami. Ta inicjatywa podoba się księżom i biskupom. Czy zabawa na trzeźwo się przyjmie?
Polscy weselnicy nie chcą już pić wódki!
16.09.2010

Nowa moda na wesele bez kropli alkoholu zawitała również do Polski. Młode pary coraz częściej rezygnują z podawania gościom weselnym wódki, a nawet wina, czy szampana. Trend zyskuje rzesze zwolenników, a nowy ruch społeczny wspierają nie tylko przeciwnicy mocnych procentów, ale i duchowni.

Początek nowego trendu w Polsce miał miejsce już 24 lata temu, kiedy proboszcz z Kamasznicy na Podbeskidziu, zalecił swoim parafianom, aby rodzinne uroczystości celebrowali bez alkoholu. Zaproponował, żeby każda osoba, deklarująca urządzenie wesela bez wódki, wpłaciła kaucję. Dotrzymanie umowy oznaczało zwrot podwojonej kwoty kaucji, a w przeciwnym wypadku, pieniądze przeznaczano na budowę kościoła. 

Według najnowszych badań, dziś alkoholu na próżno można szukać już na co 10. weselu. Organizacji takich jak ta zapoczątkowana w Podbeskidziu jest coraz więcej. Unikanie upijania się na rodzinnych spotkaniach to nie tylko walka z alkoholizmem. To również wyższy poziom imprezy i większe jej bezpieczeństwo.

Choć podczas bezalkoholowych wesel goście nie usłyszą słów: „a teraz idziemy na jednego…”, ponoć nikt nie narzeka ani na brak humoru i ani na dobry nastrój!

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

W Polsce odbył się pierwszy ślub dwóch kobiet!

Ta 17-latka wypija 3 butelki wina dziennie!

 

Polecane wideo

Komentarze (142)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.08.2014 16:01
Jestem kobietą i nie mam żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do picia alkoholu. Jestem zdrowa. Homoseksualistą płci męskiej ("pedałem" jak to określasz) być nie mogę, bo nie jestem facetem. Z resztą większość znajomych mi gejów pije alkohol. A na moim weselu trunków nie będzie, bo nie lubię pić jak również nie lubię towarzystwa pijanych osób. Zepsuliby mi całą uroczystość.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.03.2011 22:05
ehh...to jak sylwester bez szampana... ludzie, jak ktos nie chce niech nie pije...ale jesli orkiestra jest niezbyt to tylko wodka moze uratowac impreze
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.10.2010 13:34
Ja byłam na weselu bez alkoholu i wspominam to jako najlepsze wesele :) Ale trzeba mnieć dobrego Wodzireja :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.09.2010 11:06
ta jasne!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.09.2010 22:42
Jak nie chcą, co to w ogóle za informacje? ;D Rydzyk przemawia przez papilota? ;d
odpowiedz

Polecane dla Ciebie